ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ցավակցական խոսքը ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի, տաղանդավոր կատակերգու Սվետլանա Գրիգորյանի մահվան կապակցությամբ
ՍՎԵՏԼԱՆԱ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԻ ԸՆՏԱՆԻՔԻՆ, ԲԱՐԵԿԱՄՆԵՐԻՆ
Խոր ցավով տեղեկացանք սիրված դերասանուհի, ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի, տաղանդավոր կատակերգու Սվետլանա Գրիգորյանի մահվան մասին:
Սվետլանա Գրիգորյանը հայ ժողովրդի դերասանական տաղանդն ու մեծությունը մարմնավորող այն անձանցից էր, ովքեր իրենց ողջ կյանքը նվիրաբերել են արվեստին` իրենց կերտած կերպարներով ներկայացնելով դերեր, որոնք ընդգծում են մարդու հոգեկան պոռթկումները, ոգևորումն ու հիասթափությունը, սերն ու ատելությունը, հավատն ու հուսահատությունը, սպասելիքն ու կորուստը, կարոտն ու հիացումը` կոմիկականի հանդերձանքով:
Սվետլանա Գրիգորյանն իր ինքնատիպ խաղով թատրոն բերեց բոլորովին նոր տեսակ, նոր որակ, բացառիկ դերասանական հմայք ու վարպետություն` թատերական աշխարհի մեր անզուգական փաղանգում առանձնանալով և մնալով որպես վառ  անհատականություն, վառ կերպար, հանդիսատեսի ամենապաշտելի ու ամենասիրված դերասաններից մեկը:
Իրավամբ, Սվետլանա Գրիգորյանը «բացառիկ» է, ինչպես բնութագրել են նրան «Թատրոնի քրմուհի»,  «խելացի և ճշմարիտ դերասանուհի», «ծիծաղի թագուհի» և այլն: Դիպուկ են բոլորն էլ, բայց այս վերջինը, կարծում եմ, բովանդակում է նրա բեղուն ստեղծագործական անցած ճանապարհը, նրա իմաստավոր, բարձրակեցիկ գործունեությունը և որ ամենակարևորն է, հանդիսատեսի անսահման սերը:
Հանդիսատեսը պաշտում է Սվետլանա Գրիգորյանին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում: Պատահական չէր, որ «ծիծաղի թագուհի» տիտղոսին նա արժանացել է հեռավոր Լոս Անջելեսում: Սա համայն հայության գնահատանքն ու երախտագիտությունն է Սվետլանա Գրիգորյանին` նրա տաղանդին, նրա ժառանգությանը և, իհարկե, նրա մարդկային նկարագրին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ողջ անձնակազմը ցավակցում է Սվետլանա Գրիգորյանի ընտանիքին, բարեկամներին, ամբողջ հայ ժողովրդին այս անդառնալի կորստի կապակցությամբ:

Соболезнование министра Диаспоры РА Грануш Акопян в связи с кончиной Народной артистки РА, талантливого комика Светланы Григорян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/05/download1.jpg)
Семье, друзьям Светланы Григорян
С глубокой болью восприняли весть о кончине любимой актрисы, Народной артистки РА, талантливого комика Светланы Григорян.
Светлана Григорян – одна из тех личностей, олицетворяющих актерский талант и величие армянского народа, кто всю свою жизнь посвятили искусству, созданными ими образами представляя роли, подчеркивающие душевные порывы человека, воодушевление и разочарование, любовь и ненависть, веру и безнадежность, ожидания и потери, тоску и восхищение в комическом облике.
Своей самобытной игрой Светлана Григорян привнесла в театр совершенно новый вид, новое качество, исключительное актерское обаяние и мастерство выделяясь в нашей бесподобной когорте театрального мира и оставаясь яркой индивидуальностью, ярким образом, одной из самых почитаемых и любимых зрителем актрис.
Светлана Григорян воистину «исключительна», как ее характеризовали. «Жрица театра», «умная и искренняя актриса», «королева смеха». Все эти характеристики очень метки, но последняя, думаю, содержит в себе пройденный ею плодотворный творческий путь, ее мудрую, высокохудожественную деятельность и, что самое главное, безграничную любовь зрителей.
Зритель обожает Светлану Григорян – и в Армении, и в Диаспоре. Не случайно, что титула «королева спеха» она удостоилась в далеком Лос-Анджелесе. Это оценка и признательность всего армянства Светлане Григорян – ее таланту, ее наследию и, конечно, ее человеческому облику.
Весь коллектив Министерства Диаспоры РА соболезнует семье Светланы Григнорян, ее друзьям, всему армянскому народу в связи с необратимой утратой.