Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Քուվեյթում
Ապրիլի 23-ին Քուվեյթի Ս. Վարդանանց եկեղեցու բակում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում տեղի ունեցավ հսկումի ավանդական արարողությունն ու մոմավառության խորհրդանշական երթը, որից հետո ներկաները շարժվեցին եկեղեցու դահլիճ` ունկնդրելու ոգեկոչման միջոցառումը:
Համայնքային բոլոր կառույցների համատեղ ջանքերով կազմակերպված հուշ-երեկոյի ընթացքում ներկայացվեց գեղարվեստական հայտագիր, համայնքի երիտասարդական կառույցները կատարեցին ազգային-ազատագրական երգեր, Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Քուվեյթի և Արաբական ծոցի երկրների կաթողիկոսական փոխանորդ գերապատիվ Տ. Մասիս ծայրագույն վարդապետ Զոփույանը, իր խոսքում անդրադառնալով ապրիլքսանչորսյան խորհրդին, պատգամեց միավորել համայն հայության ջանքերն ու նոր ավյուն հաղորդել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նվիրական պայքարին:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Քուվեյթում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը` ընդգծելով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգված և միասնական ուժերով կազմակերպելու, ինչպես նաև Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները բազմապատկելու կարևորությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Мероприятие в Кувейте, посвященное 99-й годовщине Геноцида армян
В рамках мероприятий, посвященных 99-й годовщине Геноцида армян 23 апреля во дворе церкви Св. Вардананц Кувейта состоялось поминальная церемония и шествие со свечами, после чего присутствующие собрались в церковном зале.
В ходе мемориального вечера, организованного совместными усилиями всех общинных структур, была представлена художественная программа: молодежные структуры общины исполнили патриотические песни, представитель комиссии Ай-Дат коснулся работы, проводимой по международному признанию Генцоида армян.
Местоблюститель католикоса в Кувейте и странах Арабского залива архимандрит Масис Зопуян, коснувшись в своей речи трагических событий 24 апреля 1915 года, призвал объединить усилия всего армянства и придать новый размах священной борьбе за международное признание Геноцида армян.
С речью выступил также посол РА в Кувейте Фадей Чарчоглян, подчеркнувший важность того, чтобы скоординированно и совместными усилиями организовать мероприятия 100-летия Геноцида армян, его международного признания, осуждения и предотвращения. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.