Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Քուվեյթում
Ապրիլի 23-ին Քուվեյթի Ս. Վարդանանց եկեղեցու բակում Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում տեղի ունեցավ հսկումի ավանդական արարողությունն ու մոմավառության խորհրդանշական երթը, որից հետո ներկաները շարժվեցին եկեղեցու դահլիճ` ունկնդրելու ոգեկոչման միջոցառումը:
Համայնքային բոլոր կառույցների համատեղ ջանքերով կազմակերպված հուշ-երեկոյի ընթացքում ներկայացվեց գեղարվեստական հայտագիր, համայնքի երիտասարդական կառույցները կատարեցին ազգային-ազատագրական երգեր, Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Քուվեյթի և Արաբական ծոցի երկրների կաթողիկոսական փոխանորդ գերապատիվ Տ. Մասիս ծայրագույն վարդապետ Զոփույանը, իր խոսքում անդրադառնալով ապրիլքսանչորսյան խորհրդին, պատգամեց միավորել համայն հայության ջանքերն ու նոր ավյուն հաղորդել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նվիրական պայքարին:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Քուվեյթում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը` ընդգծելով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգված և միասնական ուժերով կազմակերպելու, ինչպես նաև Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները բազմապատկելու կարևորությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Armenian Genocide Commemoration event in Kuwait
On Apr. 23, Armenians of Kuwait held a traditional vigil in the patio of St. Vardanants Armenian Church and a march with candles as part of the events dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide, after which the participants moved toward the church hall to take part in a commemoration ceremony.
The commemoration ceremony organized through the combined efforts of all Armenian community organizations included performances of national songs by members of the community’s youth organizations, and a member of the Armenian National Committee of Kuwait addressed the Committee’s efforts for international recognition of the Armenian Genocide.
Addressing the symbol of April 24th, Catholic Vicar of Kuwait and the countries of the Arab Gulf, Supreme Archimandrite Massis Zopuian urged all Armenians to combine their efforts and convey new energy to the hierarchical struggle for international recognition of the Armenian Genocide.
RA Ambassador to Kuwait Fadey Charchoghlyan underlined the importance of organizing the Armenian Genocide Centennial events in a coordinated manner and through combined efforts and to work harder for international recognition, condemnation and prevention of the Armenian Genocide, reports the RA MFA press office.