Էրդողանը փորձում է զոհի և դահճի մեջ հավասարության նշան դնել. Հրանուշ Հակոբյան
Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ունեցած զրույցի ընթացքում ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձել է նաև Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ նախօրեին արված ուղերձին։ Նախարարի կարծիքով՝ Թուրքիայի վարչապետը հերթական անգամ ցանկանում է ցույց տալ, որ ինքը ինչ-որ բան ընդունում է:
«Անընդունելի եմ համարում նրա հայտարարությունը, որովհետև նա փորձում է զոհի և դահճի մեջ հավասարության նշան դնել:
Դա հնարավոր չէ, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտել, չընդունել նշանակում է, որ Թուրքիայի այսօրվա իշխանությունները շարունակում են ոճրագործությունը, որովհետև ակնհայտ է, որ ցեղասպանությունը չընդունելը ևս հանցագործություն է»,- ասել է Սփյուռքի նախարարը:
Նախարարը հավատում է, որ Թուրքիան պետք է ժողովրդավարացվի, իսկ թուրքական հասարակությունը պետք է առերեսվի իր ոճրագործության հետ։
«Մենք պետք է հասկանանք, որ 100-ամյակը սկիզբն է այն մեծ ահագնացող գործի, որ կատարելու է հայ ժողովուրդը, որին միանում են հարյուրավոր ազգեր, պետություններ: Օտարների խոսքը ևս շատ էական է՝ կարևոր այս խնդիրը առաջ տանելու համար»,- կարծիք հայտնեց նախարարը:
Անդրադառնալով Սփյուռքի և նախարարության քայլերին` Հակոբյանը նշել է․
«Պետական քաղաքականությունը և Սփյուռքի ցանկություններն այսօր համընկնում են, և ես հպարտ եմ, որ աշխարհի որևէ կետում չկա որևէ հայ, հայկական կազմակերպություն և համայնք, որն այսօր չի պայքարում և իր պահանջներն առաջ չի տանում»,- հավելեց նախարարը:

Эрдоган пытается поставить знак равенства между жертвой и палачом: Грануш АКОПЯН
Сегодня, 24 апреля, в ходе беседы с журналистами в мемориальном комплексе Цицернакаберд, министр Диаспоры РА Грануш Акопян коснулась также послания, сделанного накануне премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. По мнению министра, премьер-министр Турции в очередной раз попытался показать, что что-то признает.
«Считаю неприемлемым его заявление, потому что он пытается поставить знак равенства между жертвой и палачом
Это невозможно, а отрицать, не признавать Геноцид армян означает, что сегодняшние власти Турции продолжают преступление, поскольку очевидно, что непризнание Геноцида тоже преступление», – сказала министр Диаспоры.
Министр понимает, что Турция должна демократизироваться, а турецкое общество должно встать лицом к лицу со своим преступлением.
«Мы должны сознавать, что 100-летие – начало того огромного дела, которое выполнит армянский народ, к которому присоединяются сотни наций, государств. Слово представителей других народов также очень существенно для продвижения этой важной задачи», высказала мнение министр.
Коснувшись шагов Диаспоры и Министерства, госпожа Акопян отметила: «Государственная политика и пожелания Диаспоры сегодня совпадают, и я горжусь, что ни в одной точке мира нет ни одного армянина, армянской организации и общины, которые  сегодня не борются и не продвигают  свои требования».