Էրդողանը սրբագրել է իր «ցավակցությունը». «Օսմանցիների թոռներին էլ եմ ցավակցել…»
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանն իր նախաապրիլքսանչորսյան գրավոր աննախադեպ հայտարարությունից քիչ անց, երբ այն արդեն դարձել էր համաշխարհային լրահոսում կարեւոր տեղեկություններից մեկը, ինչպես նաեւ՝ թուրքական շրջանակների քարոզչական զենք, թուրք հանրության համար արդեն սրբագրեց իր, այսպես ասած, ցավակցությունը։
Այս երկրում ապրիլի 23-ը նշվում է որպես Երեխաների օր: Խորհրդարանում տոնական պաշտոնական հանդիսությունից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը նա պարզաբանել է, թե ցավակցություն հայտնել է ոչ միայն հայերին։
«Այդ ընթացքում մահացած օսմանցիների թոռներին էլ եմ ցավակցել։ Նույն թվականին միայն հայեր չէ, որ սպանվել են. նաեւ՝ թուրքեր, բոսնիացիներ, ալբանացիներ, լազեր։ Բոլորի հոգիներին խաղաղություն եմ մաղթում։ Նրանց հիշատակը ոգեկոչելուց բնական ի՞նչ կարող է լինել։ Սակայն, ցավոք, շատերը դա օգտագործում են որպես գործիք, ինչը սխալ է, եւ մենք դրան դեմ ենք հանդես եկել, ու միշտ ընդգծել ենք դա։ Մեր անելիք քայլից ավելի կարեւոր է հակառակ կողմի անելիք քայլը…»,- այսպես է իր ուղերձն ավելի ուշ պարզաբանել Էրդողանը։

Эрдоган откорректировал свое «соболезнование»: «Я соболезновал и внукам исманцев…»
Спустя короткое время после своего беспрецедентного письменного заявления в канун 24 Апреля, когда оно уже стало важным сообщением в мировом потоке информации, равно как пропагандистским оружием в турейких кругах, премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган уже откорректировал для турейкой общественности свое, так сказать, соболезнование.
В этой стране 23 апреля отмечается как День детей. На встрече с журналистами после праздничной церемонии в парламенте, он разъяснил, чт о выразил соболезнование не только армянам.
«Я выразил соболезнование и внукам османцев, скончавшимся в тот период. В те годы погибали не только армяне – и турки, боснийцы, албанцы, лазы. Я желаю покоя душам всех. Что может быть естественнее, чем поминовение их памяти. Однако, к сожалению, многие используют это как инструмент, что неверно, и мы выступали против этого и всегда это подчеркивали. Шаги, предпринимаемые противной стороной, важнее предпринимаемых нами шагов…», – так разъяснил позднее Эрдоган свое послание.
Кстати, перевод распространенного сегодня на нескольких языках, в том числе – очень плохо переведенного на восточноармянский и западноармянский языки заявления, осуществлен, очевидно, автоматической компьютерной программой, возможно, Google Translate.