Արամ Ա. Կաթողիկոսի Հետ Հանդիպումին Ընթացքին. Ֆրանչիսկոս Պապը Անդրադարձած Է Հայոց Ցեղասպանութեան
Վեհափառը պապին յիշեցուցած է, որ Միջին Արեւելքը լուրջ տագնապներէ կ՛անցնի, եւ անոնց հետեւանքները եկեղեցիներու կեանքին ու վկայութեան համար յաճախ մտահոգիչ են: Ան ըսած է, որ հակառակ այս իրողութեան, եկեղեցիները կը մնան ամրօրէն կառչած Միջին Արեւելքին եւ հաւատարիմ իրենց քրիստոնէական վկայութեան ու քաղաքացիական պարտաւորութիւններուն եւ իրաւունքներուն:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանութեան հարցին` վեհափառ հայրապետը յիշեցուցած է 1915-ի Օսմանեան Թուրքիոյ ցեղասպանութեան հետեւանքները եւ Սփիւռքի կազմաւորումը: Ան ըսած է, որ հայ ժողովուրդը ոչ միայն 1.5 միլիոն նահատակ տուած է, այլ կորսնցուցած է իր եկեղեցիները եւ մշակութային ու հոգեւոր արժէքները, հետեւաբար, ցեղասպանութեան ճանաչումը եւ հատուցումը իւրաքանչիւր հայու պահանջն է: Ապա վեհափառը յիշեցնելէ ետք, թէ սեպտեմբեր 1915-ին Պենետիկտոս ԺԵ. պապը Սուլթան Մոհամետ Ե.-ին գրած նամակին մէջ դատապարտելով հայ ժողովուրդին դէմ կատարուող ցեղասպանութիւնը, կոչ ուղղած է վերջ տալու հայ ժողովուրդին ջարդերուն` աւելցուցած է. «Մեր ժողովուրդի սպասումն է, որ դուք եւս յառաջիկայ տարի Ձեր զօրակցութիւնը յայտնէք մեր ժողովուրդին, ինչ որ վստահաբար կարեւոր նշանակութիւն պիտի ունենայ մեզի համար»:
Ֆրանչիսկոս պապը իր պատասխան խօսքին մէջ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանութեան ըսած է. «Հայ ժողովուրդը կը ներկայացնէ քրիստոնէական աշխարհի մէկ մասը, որ անհերքելի կերպով կը յատկանշուի փորձութեանց եւ տառապանքի պատմութեամբ, եւ այս ժողովուրդը այդ փորձութիւնները քաջաբար ընդունած է Աստուծոյ սիրոյն համար: Հայ առաքելական եկեղեցին եղած է ուխտաւոր ժողովուրդ մը եւ իւրայատուկ կերպով ապրած է դէպի Աստուծոյ թագաւորութիւն ուղեւորութեան իմաստը: Գաղթի, հալածանքներու եւ նահատակութեան պատմութիւնը, որ ապրած են բազմաթիւ հաւատացեալներ, բոլոր հայերուն սրտին մէջ խոր վէրքեր յառաջացուցած է: Պէտք է տեսնենք եւ մեծարենք այդ վէրքերը, իբրեւ նոյնինքն Քրիստոսի մարմինին հասած վէրքեր, եւ այս իսկ պատճառով իբրեւ անսպառ յոյսի եւ Աստուծոյ նախախնամական ողորմութեան նկատմամբ վստահութեան դրդապատճառ»:
Երկու հոգեւոր պետերուն միջեւ փոխանակուած խօսքերէն ետք, տեղի ունեցած է նուէրներու փոխանակում: Արամ Ա. կաթողիկոս պապին նուիրած է Բարձրբերդի Աւետարանի կրկնօրինակը, իսկ պապը կաթողիկոսին նուիրած է Ս. Յովհաննու Աւետարանէն Պապիրոսի վրայ 14-րդ դարուն գրուած էջ մը:

Во время встречи с Католикосом Арамом I Папа Франциск коснулся Геноцида армян
Патриарх напомнил Папе, что Средний восток находится в серьезных кризисах, и последствия их создают озабоченность для церквей. Вопреки этому факту, сказал он, церкви продолжают прочно держаться за Средний Восток, храня верность своим христианским свидетельствам, гражданским обязательствам и правам.
Коснувшись вопроса Геноцида армян, Верховный Патриарх напомнил последствия Геноцида армян 1915 года в Османской Турции и формирование Диаспоры. Он сказал, что армянский народ не только пожертвовал 1,5 миллиона человек, но и утерял свои церкви, культурные и духовные ценности, соответственно, признание и возмездие Геноцида – требование каждого армянина. Затем Патриарх напомнил, что в сентябре 1915 года Папа Бенедикт XV в письме Султану Мохаммеду IV осудил Геноцид, осуществленный в отношении армянского народа и призвал покончить с истреблением армянского народа, добавив: «Наш народ ждет, что Вы также выразите в течение предстоящего года выразите свое содействие нашему народу, что, несомненно, будет иметь важное значение для нас».
В ответном слове, коснувшись Геноцида армян, Папа Франциск сказал: «Армянский народ представляет собой часть христианского мира, что неопровержимо доказывается историей испытаний и невзгод, и этот народ отважно выдержал эти испытания во имя любви к Богу. Армянская Апостольская церковь была народом-паломником и своеобразным образом пережила смысл путешествия в царство Божье. �?стория эмиграции, гонений и мученичества, пережитая многими верующими, оставила глубокие раны в сердцах всех армян. Нужно видеть и уважать эти раны как раны на теле самого Христа, и именно поэтому – как повод для доверия к неиссякаемой надежде и благодеяния Бога».
После обмена речами двух духовных пастырей состоялось вручение даров. Католикос Арам I преподнес Папе копию Евангелия Бардзиберда, а Папа преподнес Католикосу одну страницу Евангелия Св. �?оанна, написанного на папирусе в XIV веке.