Արամ Ա. Կաթողիկոսի Հետ Հանդիպումին Ընթացքին. Ֆրանչիսկոս Պապը Անդրադարձած Է Հայոց Ցեղասպանութեան
Վեհափառը պապին յիշեցուցած է, որ Միջին Արեւելքը լուրջ տագնապներէ կ՛անցնի, եւ անոնց հետեւանքները եկեղեցիներու կեանքին ու վկայութեան համար յաճախ մտահոգիչ են: Ան ըսած է, որ հակառակ այս իրողութեան, եկեղեցիները կը մնան ամրօրէն կառչած Միջին Արեւելքին եւ հաւատարիմ իրենց քրիստոնէական վկայութեան ու քաղաքացիական պարտաւորութիւններուն եւ իրաւունքներուն:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանութեան հարցին` վեհափառ հայրապետը յիշեցուցած է 1915-ի Օսմանեան Թուրքիոյ ցեղասպանութեան հետեւանքները եւ Սփիւռքի կազմաւորումը: Ան ըսած է, որ հայ ժողովուրդը ոչ միայն 1.5 միլիոն նահատակ տուած է, այլ կորսնցուցած է իր եկեղեցիները եւ մշակութային ու հոգեւոր արժէքները, հետեւաբար, ցեղասպանութեան ճանաչումը եւ հատուցումը իւրաքանչիւր հայու պահանջն է: Ապա վեհափառը յիշեցնելէ ետք, թէ սեպտեմբեր 1915-ին Պենետիկտոս ԺԵ. պապը Սուլթան Մոհամետ Ե.-ին գրած նամակին մէջ դատապարտելով հայ ժողովուրդին դէմ կատարուող ցեղասպանութիւնը, կոչ ուղղած է վերջ տալու հայ ժողովուրդին ջարդերուն` աւելցուցած է. «Մեր ժողովուրդի սպասումն է, որ դուք եւս յառաջիկայ տարի Ձեր զօրակցութիւնը յայտնէք մեր ժողովուրդին, ինչ որ վստահաբար կարեւոր նշանակութիւն պիտի ունենայ մեզի համար»:
Ֆրանչիսկոս պապը իր պատասխան խօսքին մէջ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանութեան ըսած է. «Հայ ժողովուրդը կը ներկայացնէ քրիստոնէական աշխարհի մէկ մասը, որ անհերքելի կերպով կը յատկանշուի փորձութեանց եւ տառապանքի պատմութեամբ, եւ այս ժողովուրդը այդ փորձութիւնները քաջաբար ընդունած է Աստուծոյ սիրոյն համար: Հայ առաքելական եկեղեցին եղած է ուխտաւոր ժողովուրդ մը եւ իւրայատուկ կերպով ապրած է դէպի Աստուծոյ թագաւորութիւն ուղեւորութեան իմաստը: Գաղթի, հալածանքներու եւ նահատակութեան պատմութիւնը, որ ապրած են բազմաթիւ հաւատացեալներ, բոլոր հայերուն սրտին մէջ խոր վէրքեր յառաջացուցած է: Պէտք է տեսնենք եւ մեծարենք այդ վէրքերը, իբրեւ նոյնինքն Քրիստոսի մարմինին հասած վէրքեր, եւ այս իսկ պատճառով իբրեւ անսպառ յոյսի եւ Աստուծոյ նախախնամական ողորմութեան նկատմամբ վստահութեան դրդապատճառ»:
Երկու հոգեւոր պետերուն միջեւ փոխանակուած խօսքերէն ետք, տեղի ունեցած է նուէրներու փոխանակում: Արամ Ա. կաթողիկոս պապին նուիրած է Բարձրբերդի Աւետարանի կրկնօրինակը, իսկ պապը կաթողիկոսին նուիրած է Ս. Յովհաննու Աւետարանէն Պապիրոսի վրայ 14-րդ դարուն գրուած էջ մը:

Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia had a meeting with Pope Francis I at the Vatican.
Catholicos Aram I reminded the Pope that the Middle East is in a state of crisis and that the consequences of that crisis are often troubling for the Churches. The Catholicos said that in spite of this, the churches remain strongly clung to the Middle East and loyal to Christianity, as well as civil rights and duties.
Addressing the issue of the Armenian Genocide, the Supreme Patriarch recalled the consequences of the Armenian Genocide perpetrated by Ottoman Turkey in 1915 and the formation of the Diaspora. The Catholicos said the Armenians not only suffered the loss of 1.5 million Armenians, but also their churches, cultural and spiritual values and that recognition of the Armenian Genocide and reparation are the demands of all Armenians. After reminding the Pope that in September 1915 Pope Benedict XV had condemned the Armenian Genocide in his letter addressed to Sultan Mohammed V and had called for putting an end to the Armenian massacres, the Supreme Patriarch added: “Our people look forward to your support to the Armenians next year. This will surely be of great significance for us.”
In response, Pope Francis addressed the Armenian Genocide and said: “The Armenian people are a part of the Christian world. They have undergone many sufferings and trials and tribulations, and they have survived all that for the love of God. The Armenian Apostolic Church has faithful followers and represents the journey to the kingdom of God. Several faithful Armenians have migrated, have been persecuted and have been killed, and all that has deeply hurt the Armenians. We have to look at those wounds as the wounds on the body of Christ, as the endless hope and the reason for confidence in the piety of God.”
The speeches by the two spiritual leaders were followed by exchange of gifts. Catholicos Aram I gave the Pope a copy of the Bible, and the Pope gave the Catholicos a page from the Bible of St. John written on a cigar in the 14th century.