«Կընդունին թե չեն ընդունիր ՝ տարբերություն չըներ,
Լոս Անջելեսում ապրիլի 24 ին «Միացյալ հայ երիտասարդներ» (UYA) կազմակերպությունը Հոլիվուդի «Little Armenia» (Փոքրիկ Հայաստան) կոչվող տարածքում կազմակերպեց քայլարշավ-բողոքի ակցիա` նվիրված 1915 թվականի 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: Այս քայլարշավը թվով 14-րդն էր:
Հոլովուդի Փոքրիկ Հայաստան կոչվող տարածք էին դուրս եկել բազմահազար հայորդիներ` իրենց բողոքի ձայնը լսելի դարձնելու ամբողջ աշխարհին, գերպետություններին եւ հատկապես թրքական կառավարությանը, որ նա վերջնականապես գիտակցի, ճանաչի եւ ընդունի իր նախնիների կողմից կատարված Հայոց ցեղասպանության հանցանքի ողջ ծանրությունը:
Քայլարշավի բացումը վերապահվեց Հյուսիսիային Ամերիկայի Արեւմտյան թեմի գերաշնորհ սրբազաններ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանին եւ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին: Նրանք իրենց Հայրապետական աղոթքով հայտարարեցին երթի բացումը:
Քայլարշավի բացման արարողությունից հետո օրվա գլխավոր բանախոսներից ՝ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը նույնպես հայտնեց իր զորակցությունը հայ ժողովրդին` ասելով, որ «….թրքական կառավարությունը չի կարող շարունակել իր ժխտողական պահվածքը և պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»: Օրվա բանախոսը, իր բարեկամությունը հավաստիացնելով, ևս մեկ անգամ փաստեց իր նվիրվածությունը, երբ հանելով իր վերնաշապիկը՝ ցույց տվեց վերնաշապիկի տակից հագած Ցեղասպանության նկարով շապիկը:
Այնուհետև սկսվեց երթը:
Նշենք, որ բազմության առջևից մինչև երթի ավարտը քայլեցին հոգևոր այրերը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Սերգեյ Սարկիսովը ՝ հյուպատոսկան ամբողջ կազմի ուղեկցությամբ, հայ և այլազգի քաղաքական գործիչներ, հայտնի դեմքեր, ամերիկյան կրթական համակարգի ներկայացուցիչներ, հայրենակցական միության անդամներ, «Դուքենդո» ֆեդերացիայի նախագահ Գոռ Վարդանյանը ՝ իր սաների հետ, և վետերաններ:
Քայլարշավի ընթացքում բազմահազար հայորդիներ անգլերենով և հայերենով վանկարկում էին. «Ամոթ Թուրքիային, պայքարելու ենք մինչև վերջ, թող երբե՛ք Ցեղասպանություն չլինի, 1915 թվականը երբե՛ք չկրկնվի» կոչերով:
Թեև եղանակը շատ շոգ էր, բայց դա չէր խանգարում, որ մարդիկ երթին մասնակցեին, քանի որ բոլորի սրտերում մեր նախնիների կրած հալածանքի վրեժն էր, որ 1915 թվականին մի ամբողջ ժողովրդի տեղահան արեցին, սպանեցին՝ չխնայելով ո՛չ մանուկներին, ո՛չ մեծահասակներին, ո՛չ կույս աղջիկներին, ո՛չ մայրերին, ո՛չ հղի կանանց և ո՛չ անզեն երիտասարդներին….
Նշենք, որ Հոլիվուդի Փոքրիկ Հայաստան կոչվող տարածքում երիտասարդները պատրաստել էին բեմահարթակ, որտեղից էլ երթի մասնակիցներին դիմավորեց ամերիկահայ երգչուհի Մարիա Կոզետը «Ադանա» երգով, որի կատարումը տարածվել էր ամբողջ թաղամասում:
Տեղեկացնենք, որ բեմահարթակից ելույթ ունեցան օտարազգի պատկան ներկայացուցիչները , որոնք իրենց ելույթներով ևս դատապարտեցին Թուրքիայի կողմից կատարված 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժխտման փաստը՝ ավելացնելով, որ իրենք միշտ զորավիգ են լինելու հայ ժողովրդին` մինչև իրենց արդար դատը: Շատ ազդեցիկ էր Հոլիվուդի Սուրբ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցու ՝ տեր Վիգեն քահանա Վասիլյանի ելույթը, ով իր խոսքով է´լ ավելի ոգևորեց հայորդիներին ՝ մեջբերելով մեծն Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմի «Ղողանջ եղեռնականից» հետևյալ տողերը. « Ուզեցին մեկ հայ թողնել, և այն էլ թանգարանում», ավելացնելով, որ …«…սիրելի ժողովուրդ ահավասիկ թուրքի երազանքը չիրականացավ»՝ ցույց տալով բազմահազար ժողովրդի ներկայությունը:
Խոսքով հանդես եկան նաեւ «Միացյալ հայ երիտասարդներ» (ՄՀԵ) կազմակերպության նախագահ Արութին Հարությունյանը, կազմակերպության պատասխանատուններ Միլենա Մաիլյանը և Վիլեն Խաչատրյանը:
Տեղեկացնենք, որ Լոս Անջելեսում տարիներ շարունակ «Միացյալ հայ երիտասարդներ» կազմակերպության կողմից կազմակերպվող այս քայլարշավները իրենց բնույթով և մասնակիցների բազմությամբ հայկական և միջազգային լրատվամիջոցների կողմից գրանցվել են որպես սփյուռքահայերի պամության ամենազդեցիկ և խոշորագույն քայլարշավները:
Երթը ավարտվելուց անմիջապես հետո մասնակիցները շտապեցին դեպի Մոնթեբելո քաղաքում կառուցված Ցեղասպանության կոթողի մոտ` մասնակցելու «Միացյալ մարմնի» կազմակերպած Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությանը:
Արդեն տարիներ շարունակ Մոնթեբելո քաղաքում կառուցված հուշարձանը կարծես թե դարձել է Հայոց մեծ ուխտատեղի, Արդարությունը վերագտնելու ուղի, որտեղ ամեն տարի բազմահազար հայորդիներ ներկա գտնվելով` իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին եւ խոստանում, որ պահանջատեր են լինելու այնքան ժամանակ, մինչև թուրք ժողովուրդը ճանաչի ու ընդունի իր նախնիների կողմից 20-րդ դարի պատմության մեջ կատարված Ցեղասպանությունը: Այնտեղ ևս ելույթ ունեցան հայ և օտար նշանավոր քաղաքական գործիչներ, Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին, Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամներ, Գլենդել քաղաքի նորանշանակ քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը, որոնք դատապարտեցին թրքական կառավարությանը՝ մերժողական դիրք ընդունելու համար:
Օրվա միջոցառումը ամփոփեց Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Սերգեյ Սարկիսովը, ով իր ազդեցիկ ելույթի ընթացքում շնորհակալություն հայտնեց օրվա բանախոսներին` իրենց ելույթների համար, և նշեց. «Ես չեմ խոսելու որպես գլխավոր հյուպատոս, այլ` որպես 4 զավակի հայր: Կատարվածը ողբերգություն է, 1,5 միլիոն մարդկային կորստի ցավը դեռ մեր սրտերում է այս տարիների ընթացքում: Իմ մեծ հայրն էլ է եղել մեծ գերդաստանի միակ փրկվածը, և այդ ցավը իմ սրտում է»:
Իր ելույթում նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս պարոն Սարկիսովը դիվանագիտորեն և շատ նրբանկատորեն արտահայտվեց, որ «….Այս հզոր երկրի՝ Միացյալ նահանգների նախագահն ու կառավարությունը չեն կարող փոխել անցյալը, բայց կարող են փոխել ապագան ՝ ճանաչելով Ցեղասպանությունը և ճանաչելով Արցախը: Այսօրվանից սկսած՝ ամբողջ տարվա ընթացքում Ոգեկոչման տարի է: Եկե´ք ոչ միայն հայերի մասին խոսենք, այլև հաղորդագրություն ուղարկենք ամբողջ աշխարհին, որ երբեք չլինի ցեղասպանություն, և երբեք չլինի մարդկանց դեմ ոտնձգություն»:
Հատկանշական է, որ Լոս Անջելեսի կրթական համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամն էր, որ Գլենդել և հարակից Լա Քրասենտա քաղաքների դպրոցներում Ապրիլի 24-ը հայտարաված էր ոչ դպրոցական օր, որպեսզի աշակերտները նույնպես մասնակցեին օրվա հիշատակման միջոցառումներին:
Լոս Անջելեսի կրթական համակարգի պաշտոնյաներից Նաիրի Նահապետյանը և Արմինե Կարպետյանը խոստացան, որ պայքարելու են, որպեսզի մյուս քաղաքներում էլ Ապրիլի 24-ը հայտարարավի ոչ դպրոցական օր:
Նույն օրը բողոքի ակցիա անցկացվեց Լոս-Անջելեսում թրքական հյուպատոսության շենքի առջեւ՝ կազմակերպությամբ Հայ երիտասարդաց դաշնակցության:
Ի դեպ, ողջունելի էր, որ հայկական բոլոր խանութները, սննդի օբյեկտները, տարբեր տեսակի հայկական բիզնեսները այդ օրը փակ էին:
Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությունները լուսաբանում էին հայկական և ամերիկյան խոշորագույն հեռուստաընկերությունները:

Многотысячная акция протеста в Лос-Анджелесе
В Лос-Анджелесе 24 апреля организация «Объединенная армянская молодежь» (UYA) на территории, именуемой «Маленькая Армения» («Little Armenia») Голивуда организовала шествие – акцию протеста, посвященную памяти 1,5 миллионов невинных жертв  Геноцида армян 1915 года. Это шествие было четырнадцатым по счету.
Собралось многотысячное армянство, чтобы заставить мир услышать свой голос протеста, особенно турецкое правительство, чтобы оно, наконец, осознало и признало всю тяжесть совершенного его предками Геноцида армян.
Шествие открыли святейшие архиепископы армянской епархии Западного побережья Северной Америки Овнан Тертерян и Мушег Мартиросян.
После церемонии открытия с речью выступил конгрессмен Адам Шифф, выразивший свою поддержку армянскому народу, в частности, отметив: «…турецкое правительство не может продолжать свою позицию отрицания и должно признать Геноцид армян». Он еще раз подтвердил свою преданность делу борьбы за торжество справедливости и, сняв сорочку, показал майку с рисунком Геноцида.
Затем началось шествие. В голове колонны шли духовные отцы. В шествии приняли участие генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Сергей Саркисов, весь состав консульства, политические деятели армянской и других национальностей, известные лица, представители Американской образовательной системы, члены земляческих союзов, президент федерации «Дукендо» Гор Варданян со своими воспитанниками и ветераны.
По ходу шествия армяне на армянском и английском скандировали «Позор Турции, будем бороться до конца, пусть никогда не повторится геноцид, 1915 год никогда не повторится».
Жаркая погода не помешала людям участвовать в шествии, поскольку в сердцах каждого была месть за муки, испытанные предками, память о том, что в 1915 году был депортирован целый народ, безжалостно убиты и стар, и млад, девушки и матери, беременные женщины и безоружная молодежь…
Отметим, что на территории «Маленькая Армения» Голливуда молодежь подготовила сцену, на которой участников шествия песней «Адана» встречала американская певица армянского происхождения Мария Козет: мелодия песни разнеслась по всему кварталу.
Выступили компетентные представители других народов, которые также осудили отрицание Турцией факта Геноцида армян, отмечая, что они всегда будут поддерживать армянский народ – вплоть до справедливого решения вопроса. Очень эмоциональным было выступление иерея церкви Сурб Ованну Карапет Голивуда Вигена Василяна, который в своей речи цитировал отрывок из поэмы Паруйра Севака «Несмолкающая колокольня».
С речами выступили также председатель организации «Объединенная армянская молодежь» Арутин Арутюнян, ответственные сотрудники организации Милена Маилян и Вилен Хачатрян.
Отметим, что на протяжении многих лет организуемые этой организацией в Лос-Анджелесе шествия многочисленностью участников зарегистрированы армянскими и международными СМ�? как самые влиятельные и широкомасштабные акции в истории армянской Диаспоры.
Сразу после завершения шествия участники собрались у монумента Геноцида, построенного в городе Монтебелло для участия в организованном  «Объединенным органом» церемонии поминовения 99-й годовщины Геноцида армян.
За многие годы этот памятник стал местом паломничества армян, путем обретения вновь справедливости, где каждый год тысячи армян воздают дань уважения памяти невинных жертв и обещают бороться столько времени, пока турецкий народ не признает Геноцид, совершенный его предками в начале XX века. Здесь также выступили с речами видные политические деятели  армянской и других национальностей – мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсети, члены городского совета, новоназеначенный мэр города Глендейл Заре Синанян, которые осудили турецкое правительство за позицию отрицания.
Завершил мероприятие генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Сергей Саркисов, который в своей речи выразил благодарность выступавшим, отметив: «Я не буду говорить, как генеральный консул, а как отец четверых детей. Происшедшее – трагедия, боль потери 1,5 миллиона человек не утихает в наших сердцах. Мой дед тоже был единственным, кто спасся из большой семьи. �? боль эта – в моем сердце».
В своем выступлении новоназначенный генеральным консулом господин Саркисов очень дипломатично и тактично заметил, что «…президент и правительство этой могучей страны, Соединенных Штатов Америки, не могут изменить прошлое, но способны изменить будущее, признав Геноцид и Арцах. Начиная с сегодняшнего дня весь предстоящий год будет годом поминовения. Давайте поговорим не только об армянах, но и пошлем послания всему миру с призывом, чтобы никогда больше не повторялся геноцид, не совершалось посягательство против людей».
Примечательно, что в образовательной системе Лос-Анджелеса впервые в школах Глендейла и соседнего с ним города Ла Красента 24 апреля были отменены занятия, чтобы учащиеся также приняли участие в поминальных мероприятиях дня.
Чиновники образовательной системы Лос-Анджелеса Наири Нагапетян и Армине Карапетян обещали, что будут бороться за то, чтобы и в других городах 24 апреля занятия в школах были отменены.
В тот же день акция протеста состоялась около консульства Турции в Лос-Анджелесе. Его организовала федерация армянской молодежи.
Кстати, в этот день были закрыты все армянские магазины, объекты питания, армянский бизнес разного профиля.
Поминальные мероприятия 99-й годовщины Геноцида армян освещались крупнейшими армянскими и американскими телекомпаниями.