Ցեղասպանագետը ներկայացրեց իր 55 տարիների աշխատանքը՝ «Ականատես վերապրողների վկայություններ» գիրքը
Ցեղասպանագետ Վերժինե Սվազլյանը Հայոց ցեղասպանության 99-ամյակին ընդառաջ մամուլի ասուլիս էր հրավիրել՝ ներկայացնելու իր 55 տարիների աշխատանքը՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություններ» գիրքը, որը Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ հրատարակվել է 2011 թվականին՝ հայերեն և անգլերեն տարբերակներով:
««Հայոց ցեղասպանություն. Ականատես վերապրողների վկայություններ» գրքում ամփոփված են 700 մարդու վկայություն: Հեշտ չի եղել հանդիպել նրանց ու հուշերը գրի առնել, քանի որ ստալինյան շորշոփները դեռ կային»,-ասաց Վերժինե Սվազլյանը՝ նշելով, թե ո՛չ միայն Հայաստանում է գրի առել Ցեղասպանության վերապրածների հուշերը, այլ՝ եղել է աշխարհի մի շարք պետություններում, այցելել տարբեր երկրների ծերանոցներ, որտեղ նույնպես եղել են ականատեսներ:
Գիրքը նաև թուրքերեն թարգմանությամբ հրատարակվել է Թուրքիայում, այն վաճառքում է: Գրքի թարգմանության հեղինակը Ռաքըպ Զառաքօլուն է, ով վերջերս Հայաստանում էր՝ ներկայացնելու գրքի թարգմանված տարբերակը:
Ցեղասպանագետի խոսքով՝ այս գրքում բացի ուսումնասիրություններից, որ ընդգրկում է Ցեղասպանության մասին փաստեր, ընդգրկված են նաև ժողովրդի պատմությունները:
«Ոմանք ուզում են Հայոց ցեղասպանությունը համեմատել հրեական Հոլոքոստի հետ, բայց Հոլոքոստի նախնական տարբերակը մենք տեսել ենք Վանում և Մուշում»,-ասաց Վերժինե Սվազլյանը։

Genocide expert presents 55-year career in the book Eyewitness Accounts of Survivors
Genocide expert Verjine Svazlyan held a press conference to present her 55-year career through the book Armenian Genocide: Eyewitness Accounts of Survivors, which she published with the Armenian Genocide Museum-Institute in Armenian and English in 2011.
“The book includes the eyewitness accounts of 700 survivors. It wasn’t easy to meet them and write their memoirs down since they still had the fear they had during the era of Stalin,” said Verjine Svazlyan, mentioning that she has been to Armenia and different countries and has visited the convalescent homes where there were other eyewitnesses.
The Turkish version of the book has been published in Turkey and is on sale. The book was translated by Rakep Zarakolu, who was recently in Armenia to present the Turkish version.
According to the genocide expert, the book includes not only studies, but facts about the Genocide and people’s stories.
“Some people want to compare the Armenian Genocide with the Jewish Holocaust, but we Armenians were the first to see the Holocaust in Van and Mush,” Verjine Svazlyan said, adding: “We don’t need Turkey’s recognition of the Armenian Genocide. We need reparation.”