Աշակերտական ծաղկեմատոյց Նոր Ջուղայի՝ Հայոց ցեղասպանութեան յուշարձանին
Նոր Ջուղայի Հայոց Ազգային կրթահամալիրի մանկապարտէզ-նախակրթարանի եւ «Արմէն» երկսեռ տարրական դպրոցների աշակերտ-աշակերտուհիները ապրիլի 22-ի առաւօտեան, ուղեկցութեամբ տնօրէնութիւնների, ուսուցչական կազմերի ու ծնողական խորհուրդների, կրթահամալիրից հերթաբար, բռունցքները վեր բարձրացրած եւ Ցեղասպանութիւնը դատապարտող, ճանաչում եւ հատուցում պահանջող կարգախօսներ վանկարկելով ու ծաղկեպսակներով, քայլեցին դէպի Ս.Ամենափրկիչ վանք, ուր Մեծ եղեռնի յուշարձանի մօտ, յանուն Հայոց ցեղասպանութեան 99-րդ տարելիցի ոգեկոչման յանձնախումբի, նրանց ողջունեց Սօսէ Պօղոսեանը, ապա ծաղկեպսակ զետեղեցին Եղեռնի յուշարձանին, որից յետոյ տեղի ունեցան աշակերտական ելոյթներ:
Մանկապարտէզ–նախակրթարանի սաները կատարեցին խմբերգեր, իսկ տարրական բաժնի աշակերտութեան ծրագիրը ընդգրկում էր հայերէն, պարսկերէն եւ անգլերէն լեզուներով աշակերտական խօսք, մեներգ եւ բանաստեղծական կտորների կատարումներ, որոնք ընդմիջւում էին խմբական՝ հայերէն եւ պարսկերէն լոզունգներով: Գեղարւեստական ծրագրից յետոյ ունկնդրեցին Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ՝ Տ. Բաբգէն եպիսկոպոս Չարեանի պատգամը եւ աղօթեցին ապրիլեան Եղեռնի զոհերի հոգիների խաղաղութեան համար: Վերջում կարգապահ շարքերով մօտեցան յուշարձանին եւ մէկական ծաղիկ դրեցին յուշարձանին: Նշելի է, որ տարրական բաժնի աշակերտները ծաղկեմատոյցին մասնակցել էին եռագոյն թեւկապներով, որոնք ընդգրկում էին «Պայքար», «Պահանջում», «Ճանաչում», «Հատուցոււմ» եւ «Մեր հողերը» կարգախօսներ:
Յատկանշական է, որ աշակերտական ելոթները եւ նոյն խանդավառութեամբ ու ոգեւորւածութեամբ ու բռունցքները վեր բարձրացրած լոզունգներ արձակելով վերադարձը կրթահամալիր գրաւեց վանքում գտնւող զբոսաշրջիկների ու կրթահամալիրից վանք ձգւող ուղու անցորդների ուշադրութիւնը:

Цветы от школьников к памятнику жертвам Геноцида армян
Воспитанники детского сада Армянского Национального образовательного комплекса и смешанной начальной школы «Армэн» Новой Джуги 22 апреля, в сопровождении представителей дирекции, педагогических составов и родительских советов  – колонной, подняв вверх сжатые в кулак руки и скандируя лозунги, осуждающие Геноцид армян и требующие признания и компенсации, с венками и цветами – направились от образовательного комплекса  к монастырю Св. Всеспасителя, где у памятника Геноциду армян от имени комиссии по организации мероприятий 99-летия Геноцида армян  их приветствовала Сосе Погосян. Затем венок был возложен к памятнику Геноциду, после чего состоялись выступления учеников.
Воспитанники детсада исполнили хоровые песни, а учащиеся начальной школы выступали на армянском, персидском и английском языках – пели, декламировали стихи. После художественной программы присутствующие заслушали призыв предстоятеля армянской епархии �?сфагана епископа Бабгена Чаряна, помолились за упокой душ жертв апрельского Геноцида. В заключение школьники с нарукавнымит повязками триколора возложили к памятнику цветы. Они скандировали: «Борьба», «Требуем», «Признание», «Компенсация» и «Наши земли».
Примечательно, что возвращение воспитанников в образовательный комплекс – колонной, с поднятыми кулаками и скандированием лозунгов, – привлекло внимание туристов и прохожих.