Օլանդը կմասնակցի ապրիլքսանչորսյան միջոցառմանը Փարիզում
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ներկա կգտնվի Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված պաշտոնական արարողությանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 24-ի երեկոյան Փարիզի Կանադա հրապարակում՝ Կոմիտասի արձանի առջև: Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակը հաստատել է այս տեղեկատվությունը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը այսօր Armenews կայքում հրապարակել է հաղորդագրության այդ մասին՝ շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային, որը «Հանրապետության նախագահի միջոցով հարգանք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության մեկևկես միլիոն զոհերի հիշատակին»: «Դա նշանակալի իրադարձություն է, որը պետք է գնահատել ըստ արժանվույն՝ նկատի ունենալով Ֆրանսիայի միջազգային հեղինակությունը», – ասված է հաղորդագրությունում:
«Հանրապետության նախագահի ներկայությունը ցույց է տալիս նրա հավատարմությունը իր հանձնառությունների հանդեպ», – հաղորդագրությունում ընդգծել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը՝ նկատի ունենալով նախագահական ընտրարշավի ժամանակ Ֆրանսուա Օլանդի տված խոստումը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի արարողություններին իր ներկայությունը բերելու մասին:
Ֆրանսիական պետության ղեկավար ընտրվելուց ի վեր Օլանդը առաջին անգամ է ներկա լինելու ապրիլքսանչորսյան պաշտոնական արարողությանը:

Олланд примет участие в мероприятии по случаю 99-й годовщины Геноцида армян
Президент Франции Франсуа Олланд примет участие в официальной церемонии, посвященной 99-й годовщине Геноцида армян в Османской Турции, которая состоится вечером 24 апреля у памятника Комитасу на площади Канады в Париже, Офис президента Франции подтвердил эту информацию.
Координационный совет армянских организаций Франции сегодня на сайте Armenews опубликовал об этом сообщение, выразив благодарность Франции, которая «в лице президента республики почтит память полутора миллионов жертв Геноцида армян». «Это знаменательное событие, которое следует оценить по достоинству, имея в виду международный авторитет Франции», – говорится в сообщении.
«Присутствие президента республики показывает его верность своим обязательствам», – подчеркивает Координационный совет армянских организаций Франции, имея в виду обещание, данное Франсуа Олландом во время президентской избирательной кампании о своем участии в церемониях, посвященных годовщинам Геноцида армян.
С момента избрания главой французского государства Олланд впервые будет присутствовать на официальной церемонии, приуроченной к 24 апреля.
«Присутствие [на мероприятии] состоится в преддверие его [Олланда –ред.] поездки в Армению, в напряженной международной ситуации, отмеченной этническими чистками в Кесебе, а также радикализацией политики отрицания Геноцида армян со стороны турецкого правительства. Речь президента Франции особенно важна и ожидаема гражданами как во Франции, так и за ее пределами», – подчеркивает  Координационный совет армянских организаций Франции, призывая французов принять участие в мероприятии 24 апреля.