Վիրահայոց թեմում մեկնարկեց Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումների շարքը
Ապրիլի 12-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Հայոց մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցին նվիրված «Հուշարձան եղեռնի նահատակներին» խորագրով ցուցահանդեսը: Այն կազմակերպել էր Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ: Ցուցահանդեսին ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի անդամ Ռուսլան Պողոսյանը, Թբիլիսիի արվեստասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսին իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել Թբիլիսիի, Սամցխե-Ջավախքի նկարիչները: Ցուցահանդեսը բացեց Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը: Նա կարևորեց այն, որ արդեն 2-րդ տարին է՝ Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումների շարքը Վիրահայոց թեմում մեկնարկում է Եղեռնի թեմայով ցուցահանդեսով: Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը արժևորեց վրացի նկարիչների մասնակցությունը ցուցահանդեսին և օժանդակությունը ցուցահանդեսի կազմակերպման աշխատանքներին: Նա իր խոսքում տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցած 25 նկարիչներ ավելի քան 60 կտավների միջոցով իրենց ցասումն են արտահայտել աշխարհի անտարբերության դեմ՝ պահանջելով արդարություն և հատուցում՝ անմեղ նախնիների տառապանքների և դաժան նահատակության համար:
Վրաստանի հայ մտավորականների միության նախագահ Ենոք Թադևոսյանը ներկաներին հիշեցրեց մի քանի օր առաջ Քեսաբի հայությանը աջակցության համար ՄԱԿ- ի ներկայացուցչության և Թուրքիայի դեսպանության առջև թբիլիսահայության անցկացրած բողոքի գործողությունները: Բանախոսը ներկաներին մանրամասնորեն ծանոթացրեց Քեսաբի տեղադրության վայրին, ներկայացրեց պատմական այն ուղին, որի ընթացքում հայաբնակ Քեսաբը և հարակից շրջանները արդեն 3-րդ անգամ ենթարկվում են ցեղասպանության և տեղահանության:
Վերջում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը բաշխեց բոլոր մասնակիցներին, բարձր գնահատեց այս միջոցառումը և վրացի նկարիչների մասնակցությունը: Սրբազան հայրը նմանատիպ միջոցառումները համարեց հուշակոթող հայ նահատակներին: Վիրահայոց առաջնորդը ոգեկոչեց ներկաներին նվիրվել Հայաստանի և հայության գեղեցիկ ապագայի շինարարությանը, որպեսզի այլևս ոչ մի ոսոխ չսպառնա ստեղծարար հային իր դրած տուն ու տեղից տեղահան անել:

В армянской епархии Грузии стартовал цикл мероприятий, посвященных памяти жертв Геноцида армян
В зале «Галуст Гюльбенкян» центра «Айартун» армянской епархии Грузии открылась выставка «Памятник жертвам Геноцида», посвященная 99-й годовщине Геноцида армян. Ее организовал Союз армянских художников Грузии при поддержке центра «Айартун» армянской епархии Грузии. На выставке присутствовали член парламента Грузии Руслан Погосян, представители художественной общественности Тбилиси.
Свои работы на выставке представили художники Тбилиси, Самцхе-Джавахетии. Выставку открыл директор отдела культуры армянской епархии Грузии, координатор центра «Айартун» Левон Чидилян. Он отметил важность того, что уже второй год цикл мероприятий, посвященных памяти жертв Геноцида армян, в армянской епархии Грузии стартует выставкой на тему Геноцида. Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян оценил участие в выставке грузинских художников и их содействие организации выставки. В своей речи он сообщил, что 25 художников, участвующих в выставке, посредством более 60 полотен выразили свой гнев по поводу безразличия мира, требуя справедливости и компенсации за мучения и жестокую гибель наших невинных предков.
Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии Енок Тадевосян напомнил присутствующим об акции протеста, проведенной несколькими днями ранее у представительства ООН и посольства Турции армянством Тбилиси в поддержку армян Кесаба. Докладчик подробно ознакомил присутствующих с географическим положением Кесаба, представил исторический путь, на протяжении которого армянское население Кесаба и прилегающего района уже в третий раз подвергается геноциду и депортации.
В заключение предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян благословил всех участников, высоко оценил это мероприятие и участие грузинских художников. Святейший отец оценил подобные мероприятия как мемориал армянских жертв. Глава армянской епархии Грузии призвал присутствующих посвятить себя построению Армении и прекрасного будущего армянства, дабы впредь ни один враг не угрожал созидателю-армянину изгнать его из своего дома.