Քեսապցի երեխաները Լաթաքիայում դպրոց չեն հաճախում
ՍիվիլՆեթի լրագրողներ Մարիա Թիթիզյանը և Սեդա Գրիգորյանը եղել են Լաթաքիայի հայկական եկեղեցում, որտեղ ներկայում քեսապցի 60 ընտանիք է ապրում:
Իսկ քեսապցի 500-ից ավելի ընտանիք ապրում է Լաթաքիայում բարեկամների տներում: Ինչպես տեղեկացնում է civilnet.am -ը՝ բնակարանները գերբեռնված են՝ մինչև 20-25 հոգի մեկ բնակարանում։ Քեսապցի երեխաները Լաթաքիայում դպրոց չեն հաճախում: Եկեղեցուն կից միակ հայկական դպրոցը ի վիճակի չէ բոլորին տեղավորել։ Մի խումբ կանայք երեխաների ցուցակներ են կազմում՝ ըստ տարիքի խնդիրներին հրատապ լուծում գտնելու ակնկալիքով։
Եկեղեցուց դուրս ապաստանած քեսապցիներն ունեն նույն խնդիրները, ինչ եկեղեցու ներսում՝ հագուստ, սնունդ, կացարան, դեղորայք և այլն:
Անգամ այս պայմաններում 9-րդ և 12-րդ ավարտական դասարանների աշակերտները ծնողների հորդորով հատուկ դասընթացներ են անցնում քննություններ հանձնելու համար:

Кесабские дети в Латакии не посещают школу
Мария Титизян и Седа Григорян из СивилНет побывали в армянской церкви Латакии, где ныне проживают 60 кесабских семей.
А более 500 кесабских семей проживают в Латакии у родственников. Как сообщает civilnet.am, квартиры перегружены – в одной квартире проживает до 20-25 человек. Кесабские дети в Латакии не посещают школу. Единственная школа при церкви не в состоянии принять всех. Группа женщин составляет списки детей по возрасту, в надежде, что актуальная проблема будет решена.
Кесабцы, приютившиеся вне церкви, испытывают те же проблемы, что и живущие в церкви – одежда, еда, пристанище, медикаменты и др.
Даже в этих условиях учащиеся 9-12 выпускных классов, по совету родителей, проходят специальные курсы для сдачи экзаменов.