Ցեղասպանութեան «Քլոյեան» Հաւաքածոն Տրամադրելի Է Ֆրեզնոյի Համալսարանի Գրադարանէն
Հայկական Ցեղասպանութեան ուսումնասիրութեան կեդրոնի հիմնադիր Ռիչըրտ Քլոյեանի կազմած հաւաքածոն, որ Քլոյեանի մահէն ետք անոր այրիին կողմէ նուիրուած էր Քալիֆորնիոյ նահանգային համալսարանի Ֆրեզնոյի մասնաճիւղէն ներս գործող Հայագիտական ծրագիրին, այսուհետեւ ուսանողներու եւ ուսումնասիրողներու համար տրամադրելի պիտի ըլլայ համալսարանի «Հենրի Մետըն» գրադարանի Յատուկ հաւաքածոներու բաժանմունքէն, շնորհիւ այդ բաժանմունքին, համալսարանին ու Հայագիտական ծրագիրին միջեւ գոյացած համաձայնութեան:
1937ին Տիթրոյիթ ծնած Քլոյեանը իր ջանքերով եւ միջոցներով մէջտեղ բերած էր Հայկական Ցեղասպանութեան ուսումնասիրութեան կեդրոնը եւ խմբագրած 1980ականներուն լոյս տեսած Հայկական Ցեղասպանութեան մասին «Նիւ Եորք Թայմզ»ի եւ այլ թերթերու հրատարակած յօդուածներու ժողովածուն, որուն վերջին եւ ընդարձակուած օրինակը լոյս տեսաւ 2007ին՝ ընդգրկելով նաեւ Համիտեան եւ Ատանայի ջարդերուն մասին լրատուութիւններ: Քլոյեան նաեւ կարեւոր դերակատարութիւն ունեցած է Միացեալ Նահանգներու պետական վարժարաններուն մէջ Ցեղասպանութեան դասաւանդումը ապահովելու աշխատանքին մէջ եւ խմբագրած էր շարք մը վաւերագրական գործեր՝ Միացեալ Նահանգներու Հանրային ձայնասփիւռի կայանին համար: Ան խմբագրած է 1919ին արտադրուած, ապա անհետացած եւ վերջերս միայն բացայայտուած Ցեղասպանութեան մասին առաջին շարժապատկերին՝ «Ravished Armenia»ի, 24 վայրկեաննոց մէկ բաժինը: Քլոյեան նաեւ խորհրդատու էր Ցեղասպանութեան կրթական ծրագիրին, իսկ 2002ին մեծարուած էր Սան Ֆրանսիսքոյի Հայ Դատի յանձնախումբին կողմէ, իբրեւ «Տեղացի Հերոս»:
2010ին մահացած Քլոյեանի հաւաքածոյին մէջ կան 1889էն 2003ի միջեւ Ցեղասպանութեան մասին նիւթեր, որոնց ցուցադրութեան պատրաստութիւնը կատարուած է ուսանող Փօլեթ Ալաթրիսթէի կողմէ, Յատուկ բաժանմունքներու վարիչ Թեմի Լաուի եւ Հայագիտական ծրագիրի փրոֆ. Պարլօ Տէր Մկրտիչեանի ցուցմունքներով:

Коллекция «Клоян» о Геноциде будет предоставлена библиотеке университета Фрезно
Коллекция, составленная учредителем Центра изучения Геноцида армян Ричардом Клояном, которую после его кончины вдова подарила действующей в филиале университета штата Калифорния во Фрезно Арменоведческой программе,  отныне станет доступна для студентов и исследователей в отделении специальных коллекций библиотеки «Генри Меттен» университета, благодаря этому отделению между университетом и Арменоведческой программой достигнуто соглашение.
Родившийся в 1937 году в Детройте Клоян на свои средства и усилия создал Центр по изучению Геноцида армян и редактировал выходивший в 19780-х годах сборник статей о геноциде армян, опубликованных в 80-е году в «Нью-Йорк таймс» и других газетах, последний объемистый вариант которого, включающий также сведения о гамидовских преступлениях и погромах в Адана, вышел в свет в 2007 году. Клоян сыграл также важную роль  в деле включения темы Геноцида в учебные программы государственных училищ Соединенных Штатов, редактировал ряд документальных работ для Общественного радио Соединенных Штатов. Он редактировал 24-секундный раздел пропавшего и совсем недавно найденного фильма о Геноциде «Ravished Armenia», снятого в 1919 году. Клоян также был советником образовательной программы о Геноциде, а в 2002-м был провозглашен комиссией Ай-Дат Сан-Франциско как «Местный герой».
В коллекции скончавшегося в 2010 году Клояна есть материалы о Геноциде с 1889 по 2003 годы, подготовка которых к публикации выполнена студентом Полетом Алатристэ по указаниям заведующего специальными отделениями Тема Лау и профессора Арменоведческих программ Парло Тер-Мкртчяна.