Կայացավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Ապրիլի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին հանձնաժողովի անդամներից զատ մասնակցում էին նաև Քեսաբի իրադարձություններն ուսումնասիրելու նպատակով Սիրիա մեկնած ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը, Թևան Պողոսյանը, Արման Սահակյանը և Էդմոն Մարուքյանը:
Օրակարգում որպես հրատապ խնդիր առաջինը քննարկվեց Քեսաբում վերջին օրերին տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցը:
ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը և Թևան Պողոսյանը նիստի մասնակիցներին ներկայացրին Սիրիայում իրենց կատարած փաստահավաք գործունեության մանրամասները, Քեսաբում ստեղծված իրավիճակը և դրա հնարավոր զարգացումները: Նշվեց, որ ՀՀ ԱԳՆ և դիվանագիտական կառույցների կողմից այս ուղղությամբ պատշաճ աշխատանքներ են տարվում: Կարևորվեց խնդրի առնչությամբ հայկական տեղեկատվական դաշտում օբյեկտիվ տեղեկության տարածումը և հակամարտության կողմերի կողմնակալ դիրքորոշումները ներկայացնելուց խուսափելը: Քեսաբն ունի բնակչության մոնոէթնիկ կազմ և հիմնականում բնակեցված է հայերով: Այս պարագայում Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունները մարդու իրավունքների զանգվածային խախտման վառ օրինակ են, և ՄԱԿ-ի հումանիտար ծրագրերը ևս պետք է աջակցություն ցուցաբերեն: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն ուղարկելով սփյուռքյան կառույցներին՝ գերատեսչությունը կոչ է արել ողջ սփյուռքահայությանը՝ ամբողջ աշխարհին ներկայացնելու Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունները և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելու խնդրի արդարացի կարգավորման վրա: Քեսաբը որպես լուրջ ազդակ աշխարհի բոլոր երկրներում պետք է համախմբի հայությանը: Նախարարի խոսքով` պետք է դիմել ՄԱԿ-ին` քեսաբահայության հարցում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու պահանջով, խոսքից գործի անցնել:
Նախարարը նշեց, որ ամենօրյա հեռախոսակապի մեջ է Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի հետ հավաստի տեղեկություններ ձեռք բերելու և առկա խնդիրներին լուծում տալու նպատակով: Պետք է առավելագույնս հաշվի առնել սիրիահայերի ցանկությունները: Քեսաբահայերի՝ Հայաստան վերադառնալու պարագայում ՀՀ իշխանությունների կողմից կձեռնարկվեն միջոցներ նրանց օգնելու նպատակով:
Ի գիտություն` նշվեց, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը հատուկ կոչով է հանդես եկել և քեսաբահայերի օգնության նպատակով դրամահավաք է սկսել:
Օրակարգի համաձայն` ՀՀ առողջապահության նախարարության գործունեության շրջանակներում սիրիահայերին ցուցաբերած աջակցության վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Վահան Պողոսյանը: Նա ներկայացրեց 2012 թվականից ի վեր սիրիահայերին անվճար բուժօգնության տրամադրման և սիրահայ բժիշկների՝ աշխատանքով ապահովման ուղղությամբ ՀՀ առողջապահության նախարարության կատարած աշխատանքները: Մինչև այժմ 608 սիրիահայ ստացել է հիվանդանոցային և ամբուլատոր բուժօգնություն, որից 27-ը եղել է սրտաբանական միջամտություն: ՀՀ առողջապահության նախարարությունում գրանցված 71 սիրիահայ բժիշկներից 54-ը տեղավորվել են աշխատանքի, որից 3-ը՝ ԼՂՀ-ում: Կազմակերպվել է սիրիահայ բժիշկների վերապատրաստում: Այս աշխատանքների իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարությունը տրամադրել է՝
2012 թվական – 20.215.000 ՀՀ դրամ
2013 թվական – 67.134.820 ՀՀ դրամ
2014 թվական – 22.418.600 ՀՀ դրամ
Սիրիահայ բուժաշխատողների վերապատրաստումների համար – 5.025.000դրամ
Սիրիահայ բուժաշխատողների վերամասնագիտացումների համար – 2.600.000 դրամ
Ընդհանուր առմամբ` մոտ 117 մլն դրամ: Այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակվում են:
Զեկույցով հանդես եկավ նաև Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը, ով ներկայացրեց «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող և ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու ցանկություն ունեցող մի խումբ սիրիահայերի համար դասընթացների կազմակերպման և արտոնյալ պայմաններով սիրիահայերին վարկերի տրամադրման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները: Ներկայումս 56 սիրիահայեր ձեռնարկատիրական գործունեություն են ծավալում տարբեր ոլորտներում: Այս ոլորտում աչքի են ընկնում նաև սիրիահայ կին գործարարները:
Նիստի ավարտին քննարկվեցին նաև ընթացիկ այլ հարցեր: Ամփոփելով նիստը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ չպետք է բավարարվել կատարածով, այլ լցվել նոր պատասխանատվությամբ ու եռանդով՝ հնարավոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար:

On Apr. 1, the Inter-Departmental Commission Coordinating Syrian-Armenians’ Issues held a subsequent session, which was moderated by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and was held with the participation of not only members of the commission, but also NA Deputies Samvel Farmanyan, Tevan Poghosyan, Arman Sahakyan and Edmon Marukyan, who had visited Syria to study the events taking place in Kessab.
The issue of the situation facing Kessab in the past couple of days was discussed as an urgent issue.
NA Deputies Samvel Farmanyan and Tevan Poghosyan presented the details regarding the fact-finding tasks that they completed in Syria, the situation in Kessab and the possible developments. The deputies mentioned that the RA Ministry of Foreign Affairs and diplomatic structures are taking adequate steps in this direction and said it was important to disseminate impartial information in Armenian presses and avoid presenting the subjective positions of the conflicting sides. The population in Kessab is mono-ethnic and is mainly inhabited by Armenians. In this case, the events taking place in Kessab are a brilliant example of the massive violations of human rights and the UN needs to support with its humanitarian programs. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned that by sending RA President Serzh Sargsyan’s statement to Diaspora Armenian organizations, the ministry has called on all Diaspora Armenians to present the events taking place in Kessab to the whole world and draw the international community’s attention to the fair solution to the issue. The events in Kessab should consolidate all Armenians in different countries around the world.
The minister added that she is constantly in contact with Mayor of Kessab Vasken Chaparian on the telephone in order to obtain reliable information and provide solutions to the current issues. Syrian-Armenians’ desires need to be taken into consideration. If the Armenians of Kessab return to Armenia, the Armenian government will take measures to support them.
The minister also mentioned that the Hayastan All-Armenian Fund has called out to all Armenians and has started a fundraiser to help the Armenians of Kessab.
According to the agenda, RA Deputy Minister of Health Vahan Poghosyan delivered a report on the support to Syrian-Armenians, which is provided within the scope of the RA Ministry of Health. Poghosyan presented the activities that the ministry has been carrying out to provide free medical assistance to Syrian-Armenians and jobs for Syrian-Armenian doctors since 2012. To this day, 608 Syrian-Armenians have been treated at hospitals and have received ambulatory medical assistance, of which 27 were cardiologic interventions. Out of the 71 Syrian-Armenians doctors registered at the RA Ministry of Health, 54 have been provided with jobs, of which 3 are based in the NKR. The ministry has also organized a training course for Syrian-Armenian doctors. To implement these activities, the Government of the Republic of Armenia has allocated more than 117 million drams.
2012-20,21500 AMD
2013-67,134,820 AMD
2014-22,418,600 AMD
For training of Syrian-Armenian doctors: 5,025,000 AMD
For re-qualification of Syrian-Armenian doctors: 2,600,000 AMD
The process is ongoing.
Director of the Small and Medium Enterprises Development National Center (SME DNC) Varazdat Karrapetyan delivered a report in which he presented the activities aimed at organizing courses for Syrian-Armenians with the desire to do business in Armenia and providing loans to the Syrian-Armenians under special conditions as part of the “Support to Syrian-Armenians” Program. Currently, 56 Syrian-Armenians are doing business in different spheres, and women Syrian-Armenian businessmen stand out from the rest.
In the end, the participants of the session discussed other current issues. Summing up, Minister Hranush Hakobyan mentioned that there is more work to be done and that everyone must take responsibility and work harder to resist the possible challenges.