ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի հետ քիչ առաջ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում ճշտել է քեսաբահայության վիճակի և զորքի հնարավոր առաջխաղացման մասին տվյալները:
Քեսաբի քաղաքապետը հայտնել է, որ սիրիական զորքերը լուրջ առաջխաղացում են արձանագրել: Չափարյանն ընդգծել է նաև, որ ներկայումս սիրիական բանակի զինծառայողները մարտնչում են Քեսաբի համար, սակայն դանդաղ են տեղաշարժվում, որպեսզի քաղաքին հնարավորինս քիչ վնասներ պատճառվեն:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Քեսաբի շուրջ համայն հայության բարձրացրած բողոքի ալիքի համար, ինչին ակտիվորեն հետևում են, ու հույս է հայտնել, որ շուտով այս համատեղ պայքարը դրական ելքով ավարտ կունենա:
Քեսաբի մեր հայրենակիցները անհամբեր սպասում են իրենց տներ վերադարձին: Տարածված լուրերը, թե զոհեր կան, իրականությանը չի համապատասխանում:
Իրականությունն այն է, որ մոտ 38 հայ պատանդ է վերցված եղել, որոնցից 20-ը վերադարձվել են, և 18-ի կապակցությամբ բանակցությունները դեռևս շարունակվում են:
Քեսաբի քաղաքապետի միակ մտահոգությունն այն էր, որ քեսաբահայերի տներում սկսել են օտար մարդկանց վերաբնակեցնել:

Министерство Диаспоры РА находится в ежедневной телефонной связи с мэром Кесаба Вазгеном Чапаряном, рядом других наших соотечественников в Сирии, будучи озабочено получением достоверных сведений об армянах Кесаба, решением их проблем.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян в состоявшемся чуть ранее телефонном разговоре с мэром Кесаба Вазгеном Чапаряном уточнил данные о положении кесабских армян и возможном продвижении войска.
Мэр Кесаба сообщил, что сирийские войска зарегистрировали серьезный прогресс. Чапарян подчеркнул также, что военнослужащие сирийской армии ныне воюют за Кесаб, однако медленно продвигаются, дабы причинить городу по возможности меньший урон.
Он также выразил благодарность за волну протеста, поднятую всем армянством по поводу Кесаба, за которой активно следят, и выразил надежду, что эта совместная борьба вскоре получит положительный исход.
Наши соотечественники из Кесаба с нетерпением ждут возможности вернуться в свои дома. Распространенные сведения о наличии жертв не соответствуют действительности.
�?стина такова, что около 38 армян были взяты в заложники, из которых 20 возвращены, а в отношении 18 переговоры пока продолжаются.