Սիրիական բանակը հսկողություն է հաստատել Լաթաքիայի 45-րդ ռազմակետի վրա
Սիրիական բանակը մարտի 30-ին հսկողություն է հաստատել Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող 45-րդ ռազմակետի վրա: Այս մասին տեղեկացնում է Lurer.com-ը: Ինչպես հաղորդում է Լաթաքիայի տեղեկատվական ցանց ֆեյսբուքյան էջը, բանակը շարունակում է ռմբակոծել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Թել ան Նասրի ուղղությամբ, որպեսզի լայնածավալ գործողություններ սկսի Քեսաբում: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության տեղեկացմամբ` սիրիական բանակը Քուզ լեռան, Քուր Ալի և 45-րդ ռազմակետի շրջակայքում զինյալներին լուրջ վնասներ է պատճառել, առգրավել է նրանց զենքերը:
Սիրիական լրատվամիջոցները նաև տեղեկացնում են, որ Քեսաբի շրջակայքում տարածվել են բանակի ստորաբաժանումները: Վերջին երկու օրում Լաթաքիայի շրջանում հարյուրավոր զինյալներ են սպանվել, այդ թվում՝ թուրքեր, ադրբեջանցիներ, չեչեններ:
Ակտիվիստների տեղեկացմամբ` սիրիական բանակի և ընդդիմադիրների միջև բախումների ժամանակ անտառներ են այրվել: Սիրիական օդուժը հրթիռակոծել է Լաթաքիայի գյուղերի անտառները, որտեղ կենտրոնացել են զինված ընդդիմադիրները:

Сирийская армия установила контроль над 45 стратегическими точками Латакии
Сирийская армия 30 марта установила контроль над 45 стратегическими точками Латакии. Как сообщает страничка Фейсбука �?нформационная сеть Латакии, армия продолжает бомбардировки в направлении имеющего стратегическое значение Тел ан Насри, дабы начать широкомасштабные действия в Кесабе. Как сообщает сирийское агентство САНА, сирийская армия в районах горы Куз, Кур Али и 45 стратегических точек нанесла вооруженным формированиям серьезный урон, конфисковала их оружие.
Сирийские СМ�? сообщают также, что армейские подразделения внедрились в окрестности Кесаба. За последние два дня в районе Латакии погибли сотни членов вооруженных формирования, в том числе турки, азербайджанцы, чеченцы.
Как сообщают активисты, в ходе столкновений сирийской армии и оппозиции сгорели леса. Сирийская авиация нанесла ракетный удар по лесам сел Латакии, где сосредоточилась вооруженная оппозиция.
Нападение на поселок Кесаб началось 21 марта с восьми точек грагницы Турции. Нападение осуществили группировки «Джабха ан Нусра» и «Джейш ал �?слам». В поселке пости не осталось жителей, они перебрались в более надежные места. Более 700 армянских семей ныне находятся в церкви Св. Богородицы Латакии. Местный орган армянской скорой помощи совместно с организацией Красного полумесяца Сирии обеспечивают жителей необхолдимыми предметами и продовольствием.