Քեսապի Հայոց ինչքերը սկսած են յայտնուիլ թրքական շուկաներու մէջ
Karabakh-life.am կայքէջը Մարտ 31ին զրուցած է Լաթաքիոյ շտապ օգնութեան եւ վերականգնումի Քեսապի գործադիր մարմնի անդամ Կարօ Մանճիկեանի հետ:
Վերջինս ըսած է, թէ չեն յաջողիր ուղղակի կապ հաստատել Քեսապի հետ, որովհետեւ հաղորդակցութեան ոչ մէկ միջոց կը գործէ:
“Բայց տեղեակ ենք, որ մեր տուները թալանուած են, Թուրքերը բեռնատար մեքենաներով կը կրեն Քեսապահայերու ինչքերը եւ արդէն վաճառքի հանած են Թուրքիոյ սահմանակից բնակավայրերու շուկաներուն մէջ” ըսած է ան:
Ան եւս հաւաստած է, որ ահաբեկիչներուն յառաջխաղացքը կասեցուած է սուրիական բանակին կողմէ: Իրենց ունեցած տուեալներով՝ զոհեր չկան: Քեսապէն տեղահանուած է շուրջ 800 ընտանիք, որուն 600ը Հայոց ընտանիքներ են:
Առաջին քանի մը օրերը ապաստանելէ ետք Լաթաքիոյ հայկական եկեղեցիին մէջ, անոնք այժմ տեղաւորուած են տեղացի Հայոց, հեռու-մօտիկ ազգականներու մօտ: Եկեղեցոյ մէջ ապաստանածներու թիւը կամաց-կամաց նուազած է: Անոնց օգնութիւն կը ցուցաբերուի, թէ՛ պետական մակարդակով, թէ՛ անհատական:
Մեծ օգնութիւն ցուցաբերած է Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութիւնը՝ ի դէմս Արամ Ա. Կաթողիկոսի:
Օգնած են նաեւ Լիբանանի ՀԲԸՄ-ը, Ամերիկայի, Գանատայի, Ֆրանսայի եւ այլ երկիրներու հայ համայքները:
Ինչ կը վերաբերի տարեց այն Հայոց մասին, որոնք չլքեցին Քեսապը, Մանճիկեան կ՚ըսէ, թէ ներկայ պահուս տեղեկութիւն չունին:
“Անոնք փոքր թիւ կը կազմեն, բայց մտահոգ ենք, որովհետեւ չունինք որեւէ տեղեկութիւն՝ գերեվարուա՞ծ են, սպաննուա՞ծ են, թէ ողջ-առողջ են” հարց կո տայ ան:
Խօսելով տեղահանուածներու հոգեվիճակին մասին, Մանճիկեան կ՚ըսէ, թէ անոնց մօտ բնականաբար նշմարելի է լարում, բայց ո՛չ՝ վախ: “Մենք գիտենք, որ երբ Քեսապ վերադառնանք, պէտք է սկսինք զերոյէն: Բայց մենք միայն վերադառնալու մասին կը մտածենք: Քեսապն ու շրջակայ գիւղերը մեր պատմական հողերն են: Երբ հարց կու տաք նոյնիսկ ամենափոքրին, թէ ո՞ւր կ՚ուզէ երթալ, օրինակ՝ Լիբանա՞ն, թէ Քեսապ, պատասխանը աներկբայօրէն կ՚ըլլայ Քեսապ:
Մենք հողին կապուած ժողովուրդ ենք: Մենք հոս հազարամեակներու պատմութիւն ունինք: Ինչպէ՞ս կրնանք լքել մեր պատմութիւնը եւ ո՞ւր կրնանք երթալ: Հեռանալ դէպի անորոշութի՞ւն: Քեսապը մեզի համար բարոյական իմաստ ունի: Քեսապը մեր փոքրիկ Հայաստանն է” կը վկայէ Կարօ Մանճիկեան:

Kessab-Armenians’ items on sale in Turkish markets
A correspondent for Karabakh-life.am had an interview with member of the executive body of the emergency and restoration unit of Latakia for Kessab Garo Manjigian on Mar. 31.
Manjigian said the emergency unit isn’t able to contact Kessab directly due to lack of communication.
“But we’re aware that our homes have been robbed, the Turks are taking the items belonging to the Kessab-Armenians in trucks and are already selling them at the markets located near the Turkish border,” said Manjigian.
Manjigian also informed that the Syrian army has suspended the terrorists’ advancement. Based on the emergency unit’s information, there are no victims. Nearly 800 families have been moved from Kessab, of which 600 are Armenian families.
After the first couple of days of taking shelter at the Armenian Church in Latakia, they have currently moved in with their relatives. There are fewer Armenians settling at the Armenian Church in Latakia. The government and individuals are providing them with assistance.
The Catholicosate of Cilicia has provided them with a great amount of assistance thanks to Catholicos Aram I.
AGBU Lebanon, as well as the Armenian communities of the United States of America, Canada, France and other countries have also extended a helping hand.
As for the Armenian elders who didn’t leave Kessab, Manjigian reports that there is still no information about them.
“There aren’t many elders, but we’re concerned because we don’t know whether they have been captured or killed, or are safe and sound.”
Talking about the situation facing the deportees, Manjigian says they are tense, but not afraid. “We know that when we return to Kessab, we have to start from scratch. But the only thing we’re thinking about is our return. Kessab and the surrounding villages are our historic lands. When we ask little Armenians of Kessab whether they would like to go to Lebanon or Kessab, they say they would definitely want to go to Kessab.
We’re connected to the land. We have a history spanning millennia here. How can we forget our history and move somewhere else? How can we move toward uncertainty? For us, Kessab is of moral significance. Kessab is like little Armenia,” says Garo Manjigian.