France 24. «Քսեապ»- ի Մարտերու Նպատակն է Հայերը Մաքրագործել
France 24  ֆրանսական լրատուական կայքը կարծիք յայտնած է Սուրիոյ տարածքին մէջ գտնուող “Քեսապ” աւանի համար ընթացող մարտերուն մասին, ըսելով,- “Ընդդիմութեան այս տարածքի գրաւումը մեծ հարուած է սուրիական ուժերուն, անիկա անցակէտ է եւ Թուրքիոյ հետ պաշտօնական սահման, որ Դամասկոսի գերակշռին տակ էր” ։
Ֆրանսական կայքին կարծիքով Քեսապը ծովեզերեայ եւ հաճելի կլիմա ունենալուն շնորհիւ սոսկ սահմանային հրաշք վայր մը չէ, այլ ան հին Օսմանեան կայսրութեան շրջանի հայկական միակ քաղաքն է, որ կը գտնուի ներկայ Թուրքիոյ սահմաններէն դուրս։
Սուրիոյ հարցերով մասնագիտացած Ֆրանսացի փորձագէտի մը հետազօտութիւններուն համաձայն, ””Պաշտօնապէս” տեղի ունեցած այս մարտի յետին նպատակն է՝ տիրանալ սահմանային այս տարբեր դիրքին. մարտնչողները այս սահմանային անցակէտին կարտքը չուինին զէնք զինամթերք ունենալու համար, անոնք ծառածածկ Թուրքման լեռէն հեշտութեամբ սահմանը կ’անցնին հարաւ հասնելու համար, սահմանային այս կէտին տիրանալը պատրուակ է միայն, մենք  դէմ հանդիման կը գտնուինք մարտավարութեան մը, որ նպատակ ունի մաքրագործելու Քեսապի բնակչութեան հայկական ցեղը”:
Ֆրանսական լրատուականը բացայատած է, որ Քեսապը գրաւելը անհնար էր առանց Թուրքիոյ իշխանութեան կանաչ լոյսին եւ զինուորական օգնութեան, ընդդիմութեան զինեալները հեշտութեամբ գրաւեցին Քեսապը աջակցութեամբ Թուրքիոյ իշխանութեան, որ Սուրիական օդուժին արգիլեց օգնել հայերուն եւ սուրիական բանակին։

France 24. «Цель боев в Кесабе – очистить от армян»
Французский информационный сайт France 24 выразил мнение по поводу боев за сирийский поселок Кесаб: «Захват оппозицией этой территории – большой удар по сирийским силам, это пропускной пункт и официальная граница с Турцией, находящаяся под контролем Дамаска».
По мнению французского сайта, Кесаб, благодаря приятному морскому климату, не только райский пограничный уголок, но и единственный армянский город периода Османской империи, который ныне находится за пределами Турции.
Согласно исследованиям французского эксперта, специализирующегося на проблемах Сирии, завуалированная цель этого «официального» боя – завладеть этой пограничной позицией: повстанцы не нуждались в этом пропускном пункте для получения оружия и боеприпасов, они с легкостью преодолевают лесистую гору Туркман, чтобы добраться на юг, овладение этим пограничным пунктом лишь повод, мы столкнулись со тактикой, преследующей цель очистить Кесаб от армянского населения».
Французское СМ�? выяснило, что захват Кесаба был бы невозможен без «зеленого света» и военной помощи правительства Турции, вооруженные группировки оппозиции с легкостью овладели Кесабом при содействии властей Турции, что не дало возможности воздушным силам Сирии помочь армянам и Сирийской армии.