Աւստրալիան Բարոյական եւ Իրաւական Պարտաւորութիւն Ունի Կասեցնելու Քեսապի Մէջ Թուրքիոյ Սադրիչ Գործողութիւնները. Հայ Դատի Աւստրալիոյ Յանձնախումբ
Հայ Դատի Աւստրալիոյ յանձնախումբը նամակ յղած է Աւստրալիոյ ԱԳ նախարար Ճուլի Պիշոփին` Աւստրալիոյ կառավարութենէն խնդրելով Թուրքիոյ ստիպել «անմիջապէս դադրեցնել Ալ-Քաիտային առընթեր տարբեր արտաքին զինեալներու ընթացիկ յարձակումները, որոնց թիրախի մէջ յայտնուած է գլխաւորապէս հայերով բնակուած սուրիական Քեսապ աւանի խաղաղ բնակչութիւնը»:
Աւտրալիոյ կոչ ուղղուած է ի գործ դնելու իր յառաջատար դիրքը միջազգային համայնքի մէջ` վերջ տալու համար յարձակումներու ալիքին:
Աւստրալիան, իբրեւ ՄԱԿ-ի անվտանգութեան խորհուրդին մէջ նախագահած երկիր, բարոյական եւ իրաւական պարտաւորութիւն ունի կասեցնելու Թուրքիոյ սադրիչ գործողութիւնները եւ վերջինի ցուցաբերած աջակցութիւնը ծայարյեղական խումբերուն:
«Թուրքիոյ աջակցութիւնը Ալ-Քաիտային առընթեր արտաքին զինեալներուն եւ յարձակումները Սուրիոյ անմեղ քաղաքացիներուն վրայ միայն կը խոչընդոտեն աւելի քան երեք տարի հակամարտութիւններու ցասման մէջ գտնուող երկրին մէջ խաղաղութիւն եւ կայունութիւն հաստատելու միջազգային հանրութեան ջանքերը: Թուրքիոյ գործողութիւնները 1915-1923 թուականին հայերու, ասորիներու, յոյներու նկատմամբ Օսմանեան թուրքերու իրականացուցած կոտորածներու դառն յիշեցումն են տարածաշրջանի եւ աշխարհի հայութեան համար»,- նշուած է Հայ Դատի Աւստրալիոյ յանձնախումբին յղած նամակին մէջ:
«Մենք չենք կրնար անգործ նստիլ եւ թոյլ տալ պատերազմի անուան տակ բացայայտ խախտելու մարդու իրաւունքները: Աւստրալիան պէտք է ձեռնարկէ որեւէ բան, իսկ Հայ Դատի Աւստրալիոյ յանձնախումբը կը խոստանայ ընել հնարաւոր ամէն ինչ պաշտպանելու մեր համայնքի անդամներուն շահերը, որոնցմէ շատերը բարեկամներ ու հարազատներ ունին Քեսաի մէջ»,- իր հերթին ըսած է Հայ Դատի յանձնախումբի գործադիր տնօրէն Վաչէ Ղահրամանեան:

Australia has moral and legal responsibility to suspend Turkey’s provocative actions in Kessab-Armenian National Committee of Australia
The Armenian National Committee of Australia has sent a letter to Minister of Foreign Affairs of Australia Julie Bishop, asking the Australian government to make Turkey “immediately end the attacks of different soldiers adjunct to Al-Qaeda, the target of which are the peaceful civilians of the Armenian-populated town of Kessab in Syria”.
The Armenian National Committee urges Australia to use its position in the international community ot put an end to the assaults.
As a country that has chaired the UN Security Council, has a moral and legal responsibility to put an end to Turkey’s provocative actions and end the latter’s support to the extremists.
“Turkey’s support to the foreign soldiers adjunct to Al-Qaeda and the assaults against innocent civilians of Syria only impede the international community’s efforts aimed at establishing peace and stability in the country that has been in a war for more than three years. Turkey’s actions remind the nations of the region and the whole world of the massacres that the Ottoman Turks perpetrated against the Armenians, the Assyrians and the Greeks from 1915 to 1923,” as stated in the letter of the Armenian National Committee of Australia.
“We can’t stay idle for a long time and allow the overt violation of human rights under the name of war. Australia must take the initiative, and the Armenian National Committee of Australia promises to do everything possible to protect the interests of our community, most of which have friends and relatives in Kessab,” said Executive Director of the Armenian National Committee Vatche Ghahramanian.