Ժխտողականություն. Միջնորդագիր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի անարդար որոշման դեմ
2013թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը (ՄԻԵԴ), իր անվանը ոչ արժանի, ընդունեց մի որոշում, որը դեռ շատ երկար կմնա դատարանի պատմության մեջ որպես բացարձակ խայտառակություն` առաջարկելով Դողու Փերինչեքին` հայոց ցեղասխանության ակտիվ և հավատարիմ ժխտողին, դատական հայց հարուցել ընդդեմ Շվեյցարիայի` ազատ արտահայտվելուն խոչընդոտելու համար :
Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը դեպի Եվրոպա և այլուր տարածելու նպատակով Անկարայի կողմից ստեղծված «Թալեաթ» կազմակերպության հիմնադիրներից մեկը` Դողու Փերինչեքը, բողոքարկել էր ժխտողական հայտարարությունների համար երկու անգամ իրեն տուգանելու մասին Շվեցարական դատարանի որոշումը :
Փերինչեքը, որը ներկայումս բանտարկված է Թուրքիայում Էրգենեկոն կազմակերպության կողմից իրականացված հեղաշրջման փորձին մասնակցելու համար, (ինչն այնուամենայնիվ հետ չկանգնեցրեց Անկարային այս պարագայում ՄԻԵԴ-ի առջև նրան պաշտպանելու հարցում), Շվեյցարիայում տեղի ունեցած մի շարք հանդիպումների ժամանակ հայտարարել էր, որ « Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային սուտ է » :
Զոհերի հիշատակն անարգող և նրանց ժառանգների հանդեպ վիրավորական այս հայտարարությունները դատապարտվեցին Շվեցարական օրենքով սահմանված կարգով : Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը, որին դիմել է Փերինչեքը, ցանկանում է դատապարտել Շվեյցարիային՝ խոսքի ազատության և մարդկային արժանապատվության հանդեպ սահմանափակ և կողմնակալ վերաբերմունքի համար : Այս դատարանն իր այդ անպատասխանատու և անհեթեթ որոշմամբ փաստորեն աջակցեց Հայոց ցեղասպանության մերժողական քաղաքականությանը : Եվ այս ամենը՝ համաձայն հետևյալ փաստերի.
1. Չկա ոչ մի համաձայնություն փաստերի վերաբերյալ, քանի որ 190 պետություններից միայն 20-ն է ճանաչել դրանք, մինչդեռ միջազգային պատմաբանները, որոնք լրջորեն քննել են այս հարցը, միաբերան որակել են այն որպես ցեղասպանություն, իսկ մի շարք լոբբիստական կազմակերպություններ, ներառյալ Թուրքական կառավարությունը, շարունակում են պնդել, որ պառլամենտներն ու քաղաքական գործիչները չեն, որ պետք է զբաղվեն պատմությամբ :
2. Չի եղել ոչ մի միջազգային դատական որոշում այդ փաստերի վերաբերյալ, մինչդեռ 1920թ. Եվրոպական պետությունների կողմից ստորագրված Սևրի պայմանագիրը հիմք էր հանդիսանում մարդկության դեմ այս հանցագործության համար պատասխանատու անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար, բայց 1923թ. Լոզանի պայմանագիրը` ստորագրված Եվրոպական նույն պետությունների կողմից, ինչը պատահեց նաև հետագայում Մյունխենում, մոռացության մատնեց արդարության խոստումը հայ ժողովրդին՝ հանուն Քեմալական Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ստեղծելու :
3. Ցեղասպանություն հասկացությունը շարունակեց մնալ անհստակ և այդպիսով տեղիք տալ քննարկումների, մինչդեռ Հռոմեական Ստատուտը, որն էլ հիմք է դարձել Միջազգային քրեական դատարանի ստեղծման, հստակորեն սահամանել է ցեղասպանության հանցանքը : Ինչպես նաև Ռաֆայել Լեմկինը, ցեղասպանություն բառը առաջին անգամ օգտագործելիս, որպես հիմք ընդունել է հայերի ոչնչացումը Օսմանյան կայսրությունում :
1915թ. մայիսի 24-ին, երբ դեռ չկար « ցեղասպանություն » բառը, Ֆրանսիան, Անգլիան և Ռուսաստանն արդեն իսկ որակել էին այն որպես ոճրագործություն մարդկության դեմ : Եվ ահա մարդկության դեմ այդ ոճրագործության հիշատակման հարյուրամյակից ընդամենը մեկ տարի առաջ ՄԻԵԴ-ը երկրորդ անգամ սպանեց Երիտթուրքերի կառավարության կողմից ցեղասպանության ենթարկված մեկ և կես միլիոն անմեղ զոհերին : Եվ սա այն անարդար դատավարությունից հետո, որին միայն թուրքական կողմն էր ներկա, իսկ հայկական կողմը և բոլոր նրանք, ովքեր պաշտպանում են իրենց արդար գործը, հրավիրված էլ չէին այդ լսումներին :
Շվեյցարիան, որը հոկտեմբերի 10-ին որոշեց նաև հզորացնել իր ռազմավարական գործընկերությունը Թուրքիայի հետ, պետք է մինչև մարտի 17-ը բողոքարկի այս անարդար որոշումը, որի ընդունումը կբացի նոր դռներ մերժողական քաղաքականության հետագա տարածման համար :
Այս խնդրագրով մենք ցանկանում ենք կոչ անել Շվեյցարական իշխանություններին բողոքարկել այդ որոշումը ՄԻԵԴ-ի բարձրագույն պալատում և դրանով իսկ հնարավորություն ստեղծել բաց բանավեճի և արդար դատավարության մեր ժամանակների այս կարևոր հարցի և մեր Եվրոպական ինտեգրման համար` լսելի դարձնելով այլ պետությունների` այդ թվում նաև Ֆրանսիայի ձայնը : Ավելին, նման հայցը թույլ կտա հայկական կողմին, որը մինչև այժմ զրկված էր լսումներին մասնակցելու իրավունքից, Թուրքիայի հետ հավասարապես ներկայացված լինելու, որն էլ իր հերթին կբերի որոշակի հավասարակշռվածություն « արդարությանը », որը մինչև այժմ հիմնված էր միայն կշեռքի մեկ կողմի վրա :

Отрицание: Прошение против несправедливого решения Европейского суда по правам человека
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 17 декабря 2013 года, вопреки своему названию, принял решение, которое еще долгое время сохранится в истории суда как абсолютный скандал – предложив Догу Перинчеку, активному и верному стороннику отрицания Геноцида армян, возбудить судебный иск против Швейцарии за препятствование свободному высказыванию.
Один из учредителей организации «Талаат», созданной Анкарой с целью распространению турецкой политики отрицания в Европу и повсюду, Доку Перинчек опротестовал решение Швейцарского суда, дважды оштрафовавшего его за высказывания отрицания.
Перинчек, ныне арестованный в Турции за участие в попытке переворота, осуществленной организацией «Эргенекон» (что, тем не менее, не помешало Анкаре в данной ситуации защищать его перед ЕСПЧ), во время ряда состоявшихся в Швейцарии встреч заявлял, что «Геноцид армян – международная ложь».
Это неуважительные к памяти жертв и оскорбительные для их наследников высказывания были осуждены в установленном Швейцарским законом порядке. Европейский суд по правам человека, куда обратился Перинчек, хочет осудить Швейцарию за ограниченное и пристрастное отношение к свободе слова и человеческому достоинству. Своим безответственным и алогичным решением этот суд фактически поддержал политику отрицания Геноцида армян. �? все это – на основании следующих фактов:
1. Нет никакого согласия в отношении фактов, поскольку из 190 государств только 20 признали их, тогда как международные историки, серьезно обсуждавшие этот вопрос, единогласно квалифицировали его как геноцид, а ряд лоббистских организаций, включая турецкое правительство, продолжает настаивать, что не парламенты и политические деятели должны заниматься историей.
2. Не было ни единого международного судебного решения по поводу этих фактов, между тем в 1920 году подписанный Европейскими государствами Севрский договор являлся основанием для привлечения к ответственности лиц, причастных к совершению этого преступления против человечества, но Лозаннский договор 1923 года, подписанный теми же европейскими государствами, как случилось впоследствии и в Мюнхене, предал забвению обещание справедливости, данное армянскому народу, во имя создания добрососедских отношений с Кемалистской Турцией.
3. Понятие «геноцид» продолжало оставаться расплывчатым, тем самым давая повод для дебатов, между тем Римский статут, послуживший основой для создания Международного уголовного суда, четко определил понятие «геноцид». Равно как и Рафаел Лемкин, впервые используя термин «геноцид», взял за основу истребление армян в Османской империи.
Двадцать четвертого мая 1915 года, когда термин «геноцид» еще не существовал, Франция, Англия и Россия уже квалифицировали происшедшее как преступление против человечества. �? вот всего за год до 100-летней даты совершения этого преступления ЕСПЧ вторично убил 1,5 миллиона невинных жертв, подвергнутых правительством младотурков геноциду. �? это после того несправедливого суда, на котором присутствовала только турецкая сторона, а армянская сторона и все, кто отстаивает свое справедливое дело, на эти слушания не были даже приглашены.
Швейцария, которая 10 октября приняла также решение усилить свое стратегическое партнерство с Турцией, должна до 17 марта опротестовать это несправедливое решение, принятие которого раскрывает новые двери для дальнейшего распространения политики отрицания.
Данным Прошением мы хотим призвать власти Швейцарии опротестовать это решение в верховной палате ЕСПЧ и тем самым создать возможность для открытой дискуссии и справедливого суда по важнейшему вопросу нашего времени и нашей европейской интеграции, сделав слышимым голоса других государств, в том числе и Франции. Более того, подобный вопрос позволит армянской стороне, которая до сих пор была лишена права участвовать в слушаниях, быть представленной наравне  с Турцией, что, в свою очередь, придаст определенную взвешенность «справедливости», до сих пор основанной на одной стороне весов.