Ժխտողականություն. Միջնորդագիր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի անարդար որոշման դեմ
2013թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը (ՄԻԵԴ), իր անվանը ոչ արժանի, ընդունեց մի որոշում, որը դեռ շատ երկար կմնա դատարանի պատմության մեջ որպես բացարձակ խայտառակություն` առաջարկելով Դողու Փերինչեքին` հայոց ցեղասխանության ակտիվ և հավատարիմ ժխտողին, դատական հայց հարուցել ընդդեմ Շվեյցարիայի` ազատ արտահայտվելուն խոչընդոտելու համար :
Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը դեպի Եվրոպա և այլուր տարածելու նպատակով Անկարայի կողմից ստեղծված «Թալեաթ» կազմակերպության հիմնադիրներից մեկը` Դողու Փերինչեքը, բողոքարկել էր ժխտողական հայտարարությունների համար երկու անգամ իրեն տուգանելու մասին Շվեցարական դատարանի որոշումը :
Փերինչեքը, որը ներկայումս բանտարկված է Թուրքիայում Էրգենեկոն կազմակերպության կողմից իրականացված հեղաշրջման փորձին մասնակցելու համար, (ինչն այնուամենայնիվ հետ չկանգնեցրեց Անկարային այս պարագայում ՄԻԵԴ-ի առջև նրան պաշտպանելու հարցում), Շվեյցարիայում տեղի ունեցած մի շարք հանդիպումների ժամանակ հայտարարել էր, որ « Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային սուտ է » :
Զոհերի հիշատակն անարգող և նրանց ժառանգների հանդեպ վիրավորական այս հայտարարությունները դատապարտվեցին Շվեցարական օրենքով սահմանված կարգով : Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը, որին դիմել է Փերինչեքը, ցանկանում է դատապարտել Շվեյցարիային՝ խոսքի ազատության և մարդկային արժանապատվության հանդեպ սահմանափակ և կողմնակալ վերաբերմունքի համար : Այս դատարանն իր այդ անպատասխանատու և անհեթեթ որոշմամբ փաստորեն աջակցեց Հայոց ցեղասպանության մերժողական քաղաքականությանը : Եվ այս ամենը՝ համաձայն հետևյալ փաստերի.
1. Չկա ոչ մի համաձայնություն փաստերի վերաբերյալ, քանի որ 190 պետություններից միայն 20-ն է ճանաչել դրանք, մինչդեռ միջազգային պատմաբանները, որոնք լրջորեն քննել են այս հարցը, միաբերան որակել են այն որպես ցեղասպանություն, իսկ մի շարք լոբբիստական կազմակերպություններ, ներառյալ Թուրքական կառավարությունը, շարունակում են պնդել, որ պառլամենտներն ու քաղաքական գործիչները չեն, որ պետք է զբաղվեն պատմությամբ :
2. Չի եղել ոչ մի միջազգային դատական որոշում այդ փաստերի վերաբերյալ, մինչդեռ 1920թ. Եվրոպական պետությունների կողմից ստորագրված Սևրի պայմանագիրը հիմք էր հանդիսանում մարդկության դեմ այս հանցագործության համար պատասխանատու անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար, բայց 1923թ. Լոզանի պայմանագիրը` ստորագրված Եվրոպական նույն պետությունների կողմից, ինչը պատահեց նաև հետագայում Մյունխենում, մոռացության մատնեց արդարության խոստումը հայ ժողովրդին՝ հանուն Քեմալական Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ստեղծելու :
3. Ցեղասպանություն հասկացությունը շարունակեց մնալ անհստակ և այդպիսով տեղիք տալ քննարկումների, մինչդեռ Հռոմեական Ստատուտը, որն էլ հիմք է դարձել Միջազգային քրեական դատարանի ստեղծման, հստակորեն սահամանել է ցեղասպանության հանցանքը : Ինչպես նաև Ռաֆայել Լեմկինը, ցեղասպանություն բառը առաջին անգամ օգտագործելիս, որպես հիմք ընդունել է հայերի ոչնչացումը Օսմանյան կայսրությունում :
1915թ. մայիսի 24-ին, երբ դեռ չկար « ցեղասպանություն » բառը, Ֆրանսիան, Անգլիան և Ռուսաստանն արդեն իսկ որակել էին այն որպես ոճրագործություն մարդկության դեմ : Եվ ահա մարդկության դեմ այդ ոճրագործության հիշատակման հարյուրամյակից ընդամենը մեկ տարի առաջ ՄԻԵԴ-ը երկրորդ անգամ սպանեց Երիտթուրքերի կառավարության կողմից ցեղասպանության ենթարկված մեկ և կես միլիոն անմեղ զոհերին : Եվ սա այն անարդար դատավարությունից հետո, որին միայն թուրքական կողմն էր ներկա, իսկ հայկական կողմը և բոլոր նրանք, ովքեր պաշտպանում են իրենց արդար գործը, հրավիրված էլ չէին այդ լսումներին :
Շվեյցարիան, որը հոկտեմբերի 10-ին որոշեց նաև հզորացնել իր ռազմավարական գործընկերությունը Թուրքիայի հետ, պետք է մինչև մարտի 17-ը բողոքարկի այս անարդար որոշումը, որի ընդունումը կբացի նոր դռներ մերժողական քաղաքականության հետագա տարածման համար :
Այս խնդրագրով մենք ցանկանում ենք կոչ անել Շվեյցարական իշխանություններին բողոքարկել այդ որոշումը ՄԻԵԴ-ի բարձրագույն պալատում և դրանով իսկ հնարավորություն ստեղծել բաց բանավեճի և արդար դատավարության մեր ժամանակների այս կարևոր հարցի և մեր Եվրոպական ինտեգրման համար` լսելի դարձնելով այլ պետությունների` այդ թվում նաև Ֆրանսիայի ձայնը : Ավելին, նման հայցը թույլ կտա հայկական կողմին, որը մինչև այժմ զրկված էր լսումներին մասնակցելու իրավունքից, Թուրքիայի հետ հավասարապես ներկայացված լինելու, որն էլ իր հերթին կբերի որոշակի հավասարակշռվածություն « արդարությանը », որը մինչև այժմ հիմնված էր միայն կշեռքի մեկ կողմի վրա :

Denial: Petition against the unfair ruling passed by the European Court of Human Rights
On December 17, 2013, the European Court of Human Rights (ECHR) passed a ruling that will go down in the history of the Court as absolutely embarrassing, suggesting active and loyal denier of the Armenian Genocide Dogu Perincek to file a lawsuit against Switzerland for violating his freedom of expression.
To disseminate Turkey’s denial policy toward Europe and elsewhere, one of the founders of the “Taleat” organization established in Ankara, Dogu Perincek, appealed the Swiss court’s ruling to fine him twice for his statements denying the Armenian Genocide.
Perincek, who is currently in jail for participating in a coup d’etat organized by Ergenekon in Turkey (which did not stop Ankara from defending him in the ECHR), announced that the Armenian Genocide is an ��?international lie’ during several meetings held in Switzerland.
These statements disrespecting the memory of the victims and their inheritors were condemned in the manner defined by Swiss legislation. The European Court of Human Rights, which Perincek appealed to, wishes to condemn Switzerland for its restricted and impartial attitude towards freedom of speech and human dignity. With its irresponsible and absurd decision, this Court actually supported the policy on denial of the Armenian Genocide, and all this is in accordance with the following facts:
1. There is no agreement on the facts since only 20 of the 190 countries have recognized them. Meanwhile, foreign historians, who have seriously studied this issue, have unanimously viewed it as genocide, and several lobbying organizations, including the Turkish government, continue to claim that parliaments and political figures are not the ones to be involved in history.
2. No international court has passed a ruling on those facts, but the Treaty of Sevres signed by European states in 1920 served as a basis for bringing those responsible for this crime against humanity to justice. But the 1923 Treaty of Lausanne signed by the same European states, which also happened later in Munich, made people forget the promise of justice to the Armenian people to establish friendly ties with Kemal Turkey.
3. The concept of genocide remained unclear and gave way to discussions, but the Roman Statute, which served as a basis for the creation of the International Criminal Court, clearly defined the crime of genocide. When using the term ��?genocide’ for the first time, Rafael Lemkin accepted the elimination of the Armenians in the Ottoman Empire as a basis.
On May 24, 1915, when the term ��?genocide’ didn’t even exist, France, England and Russia had already viewed it as a crime against humanity. And now, just a year before the centennial of the commemoration of that crime, the ECHR “killed” the 1.5 million innocent victims of the genocide perpetrated by the Young Turks for the second time. This comes after an unfair trial, which only the Turkish side attended, while the Armenian side and all those defending a fair trial weren’t even invited to the court hearings.
Switzerland, which decided to reinforce its strategic partnership with Turkey on 10 October, must appeal this unfair decision by March 17th. The adoption of this decision will pave the way for further denial.
With this petition, we would like to urge the Swiss government to appeal this ruling in the High Chamber of the ECHR and provide the opportunity for an open debate and a fair trial for this important issue and for European integration, making the voices of other states, including France’s voice heard. Moreover, such a lawsuit will allow the Armenian side, which had been deprived of the right to participate in the hearings to this day, to be represented equally with Turkey. This will lead to some balance to “justice”, which had been hinged on one side of the scale to this day.