Ռումինիայի հայերը Շվեյցարիայի դեսպանի հետ քննարկել են Դողու Փերինչեքի կողմից հայոց ցեղասպանության ժխտման գործը բողոքարկելու կարեւորությունը
Ռումինիայի Հայ դատի գրասենյակը Ռումինիայում հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդ, եպիսկոպոս Տաթեւ Հակոբյանի հետ համատեղ հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի դեսպան Ժան-Յուբեր Լեբեի հետ: այդ մասին գրում է «Asbarez»-ը: Հանդիպման նպատակն էր դեսպանին հասցնել անհրաժեշտությունն այն մասին, որ Շվեյցարիայի կառավարությունը պետք է բողոքարկի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը կապված թուրք քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեքի հետ:
Հանդիպման ընթացքում, որին ներկա էր նաեւ Ռումինիայի խորհրդարանի անդամ Վարուժան Փամբուկչյանը, կրկին քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման կարեւորությունը: Մասնակիցներն իրենց բողոքն են արտահայտել ընդդեմ Փերինչեքի գործով կայացված որոշման: Մասնակիցների անհանգստությունները նամակի տեսքով փոխանցել են դեսպանին, ով իր մտահոգությունն է հայտնել տվյալ հարցի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է հակահայ թուրք գործիչ Դողու Փերինչեքի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի՝ որոշումը հիմնավորելով խոսքի ազատության սկզբունքով: Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը 2008թ.-ին Շվեյցարիայում դատապարտվել էր Հայոց ցեղասպանության հրապարակային ժխտման համար:

Romanian-Armenians and Swiss Ambassador discuss importance of appealing against Dogu Perincek’s case of Armenian Genocide denial
The Armenian National Committee of Romania and Primate of the Armenian Apostolic Church of Romania, Bishop Tatev Hakobyan had a meeting with Swiss Ambassador Jean-Yuber Lebe, reports Asbarez. The purpose of the meeting was to inform the Ambassador about the need for the Swiss government to appeal against the ruling of the European Court of Human Rights in relation to Turkish political figure Dogu Perincek.
The importance of Armenian Genocide recognition and condemnation was discussed once again during the meeting attended by Member of Parliament of Romania Varujan Pambukchyan. The participants of the meeting expressed their protest against the ruling in relation to Perincek’s case and transmitted a letter expressing their concerns, and the Ambassador expressed his concern about the issue.
Let us remind that the European Court of Human Rights has upheld anti-Armenian, Turkish figure Dogu Perincek’s lawsuit against Switzerland’s decision on the basis of freedom of speech. Leadre of Turkey’s Labor Party Dogu Perincek was sentenced in Switzerland for public denial of the Armenian Genocide in 2008.