Ադրբեջանը շնորհակալություն է հայտնում Հունգարիային
Ինչպես տեղեկացանք մի շարք լրատվական կայքերից և ադրբեջանական պաշտոնական հաղորդագրություններից, Ադրբեջանի «Հեյդար Ալիև» հիմնադրամը որոշել է միջազգային համագործակցության շրջանակներում հումանիտար ծրագիր իրականացնել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում. Ըստ այդ ծրագրի՝ նախատեսված է նոր կենտրոն կառուցել, որն իր մեջ ներառելու է մանկապարտեզ ու կույրերի համար նախատեսված դպրոց: Այս փաստն արտաքուստ կարող էր շատ սովորական թվալ, քանի որ Ադրբեջանը հատկապես վերջին տարիներին ակտիվացրել է իր գործունեությունը միջազգային նախաձեռնություններում: Մամուլում, ինչպես նաև տարբեր երկրների պաշտոնական փաստաթղթերում տեղ գտած տեղեկությունների համաձայն՝ միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, լոբբիստական կառույցների, եվրոպացի չինովնիկների, պաշտոնաթող ղեկավարների ֆինանսավորմամբ  Ադրբեջանը փորձում է իր երկրի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող խնդիրներ լուծել` այդ ճանապարհին ծախսելով միլիարդավոր դոլարներ: Այս երկրում մշակված է հատուկ լոբբիստական ծրագիր, որի նպատակն է հաստատել այն երևութկանությունը, թե Ադրբեջանը աշխարհի ամենահարուստ և ամենամարդասիրական երկրներից մեկն է, որը պատրաստ է այլ երկրներում ևս իրականացնել ծրագրեր, նպաստել միջպետական երկխոսություններին, Ադրբեջանը վերածել աշխարհի կենտրոններից մեկի:  Անտարակույս, շատ «ներդրումներ» իրենց բնույթով կոռուպցիոն գործարքներ են հիշեցնում, ինչը Ադրբեջանը փորձում է օրինականացնել «միջազգային համագործակցության» շրջանակներում իրականացվող նախաձեռնություններով:
Հունգարիայում իրականացվող ծրագիրը դառնում է չափազանց ուշագրավ, քանի որ 1,5 տարի առաջ` 2012 թվականի սեպտեմբերի 31-ին, Հունգարիան դեպի Ադրբեջան էքստրադիցիայի ենթարկեց ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին, որը,  ինչպես հայտնի է, 2004 թվականին, Բուդապեշտում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ընթացքում, քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին և հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր ենթարկվել: Հունգարական կողմը տարիներ շարունակ հավաստիացնում էր, որ հետևելու է միջազգային օրենքներին և պայմանավորվածություններին և չի իրականացնելու որևէ քայլ, որը կհակասի գործող օրենքներին, ինչպես նաև հնարավորություն կտա Ռամիլ Սաֆարովին հայտնվելու ազատության մեջ: Սակայն Հունգարիայի վարչապետը, գործարքի մեջ մտնելով Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, խախտեց բոլոր պայմանավորվածություններն ու Բաքվին հանձնեց Ռամիլ Սաֆարովին՝ արհամարհելով հնչող պահանջներն ու զգուշացումները: Ադրբեջանում անմիջապես Ռամիլ Սաֆարովին ընդունեցին որպես հերոսի, նրան արտահերթ զինվորական կոչում շնորհեցին, փոխհատուցեցին աշխատավարձը, ապահովեցին նոր բնակարանով, իսկ հետո էլ ուղարկեցին Թուրքիա՝ վերապատրաստման…
Ադրբեջանն այդ ժամանակ օգտվեց Հունգարիայում ստեղծված ծանր ֆինանսական վիճակից, խոստումներ տվեց աջակցել այդ երկրին, հանգամանք, որը «փափկացրեց» հունգարական իշխանություններին, իսկ վարչապետին առիթ տվեց հայտարարելու, որ իրենք շատ շուտով կլուծեն երկրի առջև կանգնած խնդիրները: Ըստ նախնական պայմանավորվածության՝ Ադրբեջանը Հունգարիային  խոստացել էր ֆինանսական աջակցություն՝ երեք մլրդ. դոլարի չափով: Եվ ահա պաշտոնական Բաքուն կատարում է իր խոստումներն ու արդեն ձեռնամուխ է եղել հումանիտար կենտրոնի կառուցմանը… Հունգարական հանրությունը ոչ միանշանակ է ընդունում այս նախաձեռնությունը, սակայն իշխանությունները հաստատակամ են և պահանջում են Ադրբեջանից՝ խոստումների կատարում: Դժվար է ասել՝  արդյո՞ք որևէ արձագանք կհնչեցվի միջազգային կառույցների կողմից, սակայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն իր խոստացած կաշառքը Հունգարիային արդեն վճարում է…

Азербайджан выражает благодарность Венгрии
Как узнали из ряда информационных сайтов и азербайджанских официальных сообщений, азербайджанский фонд «Гейдар Алиев» решил в рамках международного сотрудничества осуществить гуманитарную программу в столице Венгрии Будапеште. Согласно этой программе, предусмотрено построить новый центр, который будет включать в себя детский сад и школу для слепых. Данный факт на первый взгляд может показаться совершенно обыденным, поскольку Азербайджан, особенно в последние годы, активизировал свою деятельность в сфере международных инициатив. Согласно сведениям, нашедшим место в прессе, а также официальных документах разных стран, финансированием различных международных организаций, лоббистских структур, европейских чиновников, отставных руководителей Азербайджан пытается решить важнейшие для себя вопросы, расходуя на это миллиарды долларов. В этой стране разработана специальная лоббистская программа, цель которой – утвердить видимость того, что Азербайджан – одна из самых богатых и гуманных стран мира, которая готова и в других странах осуществлять программы, содействовать межгосударственным диалогам, превратить Азербайджан в один из мировых центров. Несомненно, многие «инвестиции» по своему характеру напоминают коррупционные сделки, что Азербайджан пытается узаконить осуществляемыми в рамках международного сотрудничества инициативами.
Осуществляемая в Венгрии программа становится чрезвычайно любопытной, поскольку полтора года назад, в сентябре 2012 года Венгрия экстрадировала в Азербайджан азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, который, как известно, в 2004 году в ходе курсов НАТО в Будапеште зарубил спящего армянского офицера Гургена Маргаряна и венгерским судом был осужден на пожизненное заключение. На протяжении долгих лет венгерская сторона заверяла, что будет следовать международным законам и договоренностям и не осуществит никакого шага, который бы противоречил действующим законам, а также даст возможность Рамилю Сафарову оказаться на свободе. Однако премьер-министр Венгрии, вступив в сделку с властями Азербайджана, нарушил все договоренности и передал Баку Рамиля Сафарова, пренебрегая звучащими требованиями и предупреждениями. В Азербайджане Рамиля Сафарова встретили как героя, ему было присвоено внеочередное воинское звание, компенсирована зарплата, его обеспечили новой квартирой, а затем направили на переподготовку в Турцию…
Тогда Азербайджан воспользовался сложившейся в Венгрии тяжелой финансовой ситуацией, обещал содействие этой стране – обстоятельство, которое «смягчило» венгерские власти, а премьер-министру дало повод заявить, что они очень скоро решат стоящие перед страной проблемы. Согласно предварительной договоренности, Азербайджан обещал Венгрии финансовое содействие в размере 3 млрд долларов. �? вот официальный Баку выполняет свои обещания и уже предпринял строительство гуманитарного центра…
Венгерская общественность неоднозначно воспринимает эту инициативу, однако власти упорны и требуют от Азербайджана выполнения обещаний. Трудно сказать, будет ли озвучена какая-либо реакция со стороны международных организаций, однако очевидно, что Азербайджан уже выплачивает Венгрии обещанную взятку…