Հրանուշ Հակոբյանի հանդիպումը Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանի և թեմական ժողովի անդամների հետ
Մարտի 23-ին նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելեց Սիդնեյի Սուրբ Հարություն եկեղեցի, հանդիպեց Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանի և թեմական ժողովի անդամների հետ:
Ողջունելով նախարարին՝ Սրբազանը բարձր գնահատեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հրանուշ Հակոբյանը շորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրեց նախարարության ծրագրերը՝ կարևորելով հայոց լեզվի և ազգային ինքնության պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Ներկաներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին նախարարության կողմից իրականացվող Ավստրալիայի հայ համայնքի կրթամշակութային աջակցության ծրագրի արդյունավետ իրականացման վերաբերյալ: Նրանք բարձր գնահատեցին հայապահպանությանն ուղղված նախարարության ջանքերը և հատկապես «Արի տուն» ծրագիրը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի, որոնք վերաբերել են Հայրենիք-Սփյուռք գործակցությանը, ավստրալահայ համայնքի մասնակցությանը նախարարության ծրագրերին, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին, ինչպես նաև Հայաստանի ներկա տնտեսական իրավիճակին:
Այնուհետև, նախարարը հանդիպել է համայնքի մի շարք գործարարների և նրանց ներկայացրել Հայաստանում գործարար կապերի ընդլայնման և տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները, Հայրենիքում ներդրումներ կատարելու, ինչպես նաև իրենց հանգիստն անցկացնելու առավելությունները: Ներկայացրել է նաև զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարները և քաջալերել ներդրումներ կատարել այդ ոլորտում:
Հանդիպումից հետո նախարարն այցելել է Ռայդ քաղաքի RRYDE-EASTWOOD LEAGUES CLUBY, որտեղ ներկա է գտնվել Համազգայինի «Նայիրի» և ՀՄԸՄ «Արարատ» միությունների կազմակերպած երեկոյին:

Hranush Hakobyan meets with Primate of the Diocese of the Armenian Church of Australia and New Zealand, Bishop Haigazoun Najarian and members of the diocesan council
On March 23, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited the Holy Resurrection Church of Sydney where she met with Primate of the Diocese of the Armenian Church of Australia and New Zealand, Bishop Haigazoun Najarian and members of the diocesan council.
Greeting the minister, His Holiness praised the activities that the RA Ministry of Diaspora has carried out for the strengthening of Armenia-Diaspora relations.
The gathered expressed their satisfaction with the effective implementation of the ministry’s program for support to the solutions to cultural and educational issues concerning the Australian-Armenian community and praised the ministry’s efforts aimed at preserving the Armenian identity, particularly the “Ari Tun” Program.
During the meeting, the minister answered several questions related to the Armenia-Diaspora partnership, the Australian-Armenian community’s participation in the programs carried out by the RA Ministry of Diaspora, the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, as well as the current state of Armenia’s economy.
Afterwards, the minister had a meeting with several Australian-Armenian businessmen and presented the opportunities for expansion of business relations in Armenia and economic cooperation, as well as the advantages of making investments and spending their vacation in Armenia. The minister also talked about the perspectives of the development of tourism and encouraged them to make investments in the tourism sector.
After the meeting, the minister visited RYDE-EASTWOOD LEAGUES CLUB where she participated in the event organized by Hamazkayin’s Nairi Association and the AGBU Ararat Association.