Գյումրիում հաստատվելու առաջին կայծը եղբորս «լռելյայն» ուղերձն էր. լիբանանահայ Զարեհ Յահնիյան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը Լիբանանից հայրենադարձված Զարեհ Յահնիյանն է, որը հայրենադարձվել է 2003 թվականին և բնակվում է Գյումրիում: Նա փորձում է իր աշխատանքով և հայրենասիրությամբ լուծումներ գտնել մի շարք խնդիրների համար: Նրա կարծիքով Գյումրին արժանի է ամեն մի հայի հոգատարությանը:
– Կխնդրեի` ներկայացնել հայրենադարձման Ձեր պատմությունը:
– Հայրենադարձման իմ պատմությունը սկսվել է նախքան լույս աշխարհ գալս և շարունակվել ծնունդիցս հետո: Չնայած ծնվել եմ Լիբանանում և այդ երկրի քաղաքացիությունն ունեմ`այդ փաստն ինձ չտվեց Հայրենիք հասկացողությունը:
Մանկությունս, պատանեկությունս և երիտասարդությունս ապրելով Լիբանանում`սրտիս բաբախյունը միշտ եղել է իմ Հայրենիքում`իր երկու հատվածներով. ես փայփայել եմ ունենալ միացյալ Հայաստանի գաղափարը: Իմ դեպքը անվանել որպես հայրենադարձություն`այդքան էլ համաձայն չեմ, այն ավելի շատ իմ սրտի և փափագի միացումն է իրականությանը, և ինչպես մեծն բանաստեղծ Վիլյամ Սարոյանն է ասում. «Ես չեմ ծնվել Հայաստանում, սակայն Հայաստանն է ծնվել իմ մեջ»:
-Ե՞րբ եք հայրենադարձվել և ինչո՞ւ:
-Ամեն մի հայի նպատակը Հայաստանում ապրելն է, սակայն դրա համար հարկավոր են կայծեր` կյանքի տարբեր փուլերում: Իմ կյանքի առաջին կայծը եղավ 1983 թվականին, երբ եղբայրս (եղբայրը՝ Սիմոն Յահնիյանը, Լիզբոնի 5 զոհերից մեկն էր, որի անունը և կրում է մեր հերոսի որդին- Հ.Ա )հանուն Մեծ և Միացյալ Հայաստանի ստեղծման գաղափարի՝ զոհեց իր թանկագինը`կյանքը`լռելյայն ուղերձ ուղարկելով ինձ, որ հանգիստ կյանք կունենամ միայն Մայր հայրենիքում:
Երկրորդ կայծը Խորհրդային կարգերի փլուզումն էր, և Հայաստանի մի հատվածի վերանկախացումը: Բայց վերջնական քայլն արեցի այն ժամանակ, երբ ծանոթացա հայաստանաբնակ մի աղջկա հետ: 2003 թվականի ապրիլի 25-ին առաջին անգամ ոտք դրեցի իմ երազած Հայրենիք և որոշեցի կյանքս հաստատել պապերիս ապրած հայրենի հողում:
-Ինչո՞վ էիք զբաղված Լիբանանում մինչ հայրենադարձվելը:
-Լիբանանի 15-ամյա քաղաքացիական պատերազմն անհնար դարձրեց, որ ես աշխատեմ իմ մասնագիտությամբ: Շուրջ 9 տարի աշխատել եմ որպես ինժեներ: 1988 թվականից մինչև Հայաստան վերադառնալը՝ աշխատել եմ համակարգչային ոլորտում:
-Ինչո՞ւ ընտրեցիք հենց Գյումրին` որպես մշտական բնակության քաղաք:
-Հաստատվելով Հայաստանում՝ կազմեցի սեփական ընտանիքս՝ ամուսնանալով գյումրեցի ընկերուհուս հետ: Սկզբնական շրջանում բնակվում էի կնոջս և նրա ծնողների հետ: Երևանին մոտ գտնվելու համար որոշեցի բնակարան գնել Աշտարակ քաղաքում, սակայն ապրելով Գյումրիում` հասկացա, որ այդ քաղաքը, թեկուզ կիսափլատակ, անտեսված և անմարդաբնակ, ինձ ավելի հոգեհարազատ դարձավ իր մշակույթով, բարբառով և կենցաղով, քան նույնիսկ մայրաքաղաք Երևանը:
Այդ շրջանից սկսած, վերջնականապես որոշեցի ապրել Գյումրիում: Կցանկանայի տեղեկացնել իմ բոլոր ընկերներին և սփյուռքահայությանը, որ Գյումրին պատմական քաղաք է և արժանի է մեր բոլորի հոգատարությանը: Ամեն մի հայ արժանի է ապրել Գյումրու նման հայաշունչ քաղաքում, և պետք չէ Հայաստանը հասկանալ միայն մայրաքաղաք Երևանով:
-Արդյոք հե՞շտ է հայրենադարձի համար արագ ինտեգրվել այլ միջավայրի:
-Այս հարցը միշտ ինքս ինձ եմ տալիս. արդյո՞ք կկարողանամ ինտեգրվել գյումրեցիների կամ, առհասարակ, Հայաստանի բնակչության իրականությանը` նկատի ունենալով այն փաստը, որ Հայրենիքս շուրջ 70 տարի եղել է Խորհրդային Միության բարքերի և կենցաղի մեջ: Հետաքրքիրն այն է, որ ինքս ինձ համար դեռ չունեմ Ձեր հարցի պատասխանը: Ուղղակի մի բան կասեմ. ես շուրջ 38 տարի ապրել եմ Լիբանանում և չեմ ինտեգրվել արաբ ազգաբնակչության իրականությանը, իսկ հիմա արդյո՞ք կկարողանամ ամբողջապես ինտեգրվել հայ հասարակությանը` դժվարանում եմ ասել:
Չեմ կարող չնշել սկզբնական շրջանի դժվարությունների մասին, օրինակ՝ ռուսերեն մի շարք բառերի օգտագործումը, ամուսնությունների ու հուղարկավորությունների արարողությունների կարգը չափազանց խորթ էին թվում, սակայն Հայրենիքում ապրելը վեր է ամեն ինչից: Եթե կա կամք, նամանավանդ շրջապատիդ փոխզիջումների առկայության դեպքում, կարող ես ամեն դժվարություն էլ հաղթահարել:
-Ինչո՞վ եք զբաղվում Գյումրիում, և կա՞ն այլ հայրենադարձներ Ձեր շրջապատում:
-2006 թվականին ստեղծեցի «Նշույլ» անվամբ հասարակական կազմակերպություն, որպեսզի լույսի մի նշույլ միշտ վառ մնա: Ամերիկաբնակ բարերարի օգնությամբ ստեղծվեց «Ովսաննա Մսրլեան» դպրոցը` ի պատիվ բարերարի մոր: Ստանձնեցի թե´ հասարակական կազմակերպության ղեկավարությունը, թե´ դպրոցի տնօրենի պաշտոնը: Ես դասավանդում էի համակարգչային դասերը, և մի ուսուցիչ կար, որը ուսանում էր անգլերեն: Դպրոցի հիմնադրման և ստեղծման նպատակը երեխաներին Հայրենիքի, հայրենասիրության, եկեղեցու պատմության մասին տեղեկացնելն էր: Մեր տված գիտելիքները ծառայում էին որպես հիմք՝ այդ երեխաների ապագայի համար: Դպրոցական ծրագիրը տևում էր 3 ամիս, և վերջին 3 տարիների ընթացքում ունեցել ենք մոտ 700 աշակերտ: Ցավոք, նյութական սղության պատճառով չկարողացանք շարունակել ուսումնական ծրագիրը:
Դրանից հետո հաջորդ կանգառը «Տիրամայր» դպրոցն էր, որը հիմնադրվել է քույր Արուսյակ Սաճոնյանի կողմից և հայտնի է որպես արհեստագիտական դպրոց և ծավալում է մեծ գործունեություն: Ես ստանձնեցի այդ դպրոցի ղեկավարությունը` դասավանդելով նաև համակարգչային գիտելիքներ:
Մինչև 2013 թվականը Գյումրիում չկային մեծ թվով հայրենադարձներ, սակայն հիմա էլ մեծ թիվ չեն կազմում. մոտավորապես մի քանի տասնյակ ընտանիք:
-Ինչպիսի՞ զգացողություն ունեցաք, երբ հաստատվեցիք Գյումրիում:
– Հայաստանում և Գյումրիում հաստատվելու զգացողությունը ես կարող եմ մեկնաբանել հետևյալ կերպ. սփյուռքում մենք անոթների (թաղար) մեջ ցանված ծառեր ենք: Որքան էլ մեծ լինեն այդ անոթները, միևնույնն է, մենք սենյակային պայմաններում ենք ապրում: Գյումրիում ես դուրս եկա այդ անոթից և մխրճվեցի հողի մեջ, մնացի նույն ծառը, նույն պտուղը, արդեն հողի մեջ, որտեղ արմատներս կարող են ավելի ու ավելի խորանալ, որը չէր լինի անոթների դեպքում:

Первой искрой переселения в Гюмри стало «молчаливое» послание моего брата. Армянин из Ливана Заре Яйнян.
Собеседник “Hayern aysor” – Заре Яйнан, который вернулся на родину из Ливана в 2003 году, и сейчас живет в Гюмри. Он пытается своим возвращением и работой найти решение проблем. Он уверен, что Гюмри тот город, который достоин внимания и заботы каждого армянина.
– Прошу рассказать историю Вашей репатриации.
-�?стория моей репатриации началась еще до моего рождения и продолжилась после нее. Несмотря на то, что я родился в Ливане и являлся гражданином этой страны, это не дало мне представления о Родине.
Детство и юность я провел в Ливане, но мое сердце всегда билось в унисон с моей Родиной. С обеими ее частями. Я вдохновлен идеей Единой Армении. В моем случае, это не совсем репатриация. Скорее, это веление моего сердца и стремлений. Как сказал великий Уильям Сароян – «Я не родился в Армении, но Армения родилась во мне».
– Когда Вы решили вернуться и по каким причинам ?
– Цель каждого армянина – жить в Армении, но на разных этапах жизни для этого нужны свои искры. Первая искра промелькнула в моей жизни в 1983 году, когда мой брат (Симон Яйнян, один из пяти жертв Лизбона, чье имя носит сын нашего героя – от �?.Р.) во имя идеи Великой и Единой Армении пожертвовал самым драгоценным – своей жизнью, тем самым послав мне сообщение, что спокойная жизнь у меня будет только на Родине. Второй искрой стал распад Советского Союза и восстановление независимости этой части Армении. Но, окончательное решение я принял в 2003 году, когда познакомился с одной девушкой из Армении. 25 апреля 2003 года я впервые ступил на землю моей мечты и решил устроить свою жизнь на родине моих предков.
– Чем Вы занимались в Ливане до репатриации?
– �?з-за 15-летней гражданской войны в Ливане я не мог работать по профессии. Более девяти лет я проработал инженером. А с 1988 года я работаю в сфере компьютерных технологий.
– Почему в качестве города постоянного проживания Вы выбрали Гюмри?
– Обосновавшись в Армении, я создал свою семью, женившись на своей подруге из Гюмри. Сначала мы жили с ее родителями. Чтобы быть ближе к Еревану, я решил купить квартиру в Аштараке, но, живя в Гюмри, я понял, что этот город, пусть даже полуразваленный и запущенный, со своей особой культурой, диалектом, стилем жизни стал мне роднее, чем даже столица Ереван. С тех пор я окончательно решил жить в Гюмри. Я хочу сказать всем моим друзьям и армянам диаспорам, что город Гюмри является уникальным историческим городом и достоин внимания и заботы каждого армянина. Каждый армянин заслуживает того, чтобы жить в таком армянском городе, как Гюмри, и Армения- не значит только столица Ереван.
– Легко ли было репатрианту быстро интегрироваться в эту среду?
– Я всегда задаю себе этот вопрос. Смогу ли я влиться в Гюмри или с армянским народом, принимая во внимание тот факт, что почти 70 лет в ней царили порядки и устои Советского Союза ? У меня пока нет ответа на этот вопрос. Могу сказать одно – я 38 лет прожил в Ливане и не смог интегрировался в арабское общество, а теперь, я не знаю, смогу ли я полностью влиться в армянское общество? Затрудняюсь ответить… Конечно, вначале были определенные трудности. Среди них такие, как употребление в разговоре отдельных русских слов, или церемонии проведения свадеб или похорон. Все это было мне чуждо, но то, что я жил на Родине, это было превыше всего. Если у тебя есть желание, особенно когда окружающие тебя люди готовы идти на взаимные компромиссы, ты можешь преодолеть любые трудности.
-Чем Вы занимаетесь в Гюмри, и кроме Вас, есть еще и другие репатрианты?
– В 2006 году я создал общественную организацию «Ншул», чтобы всегда иметь надежду на проблеск света. При поддержке американского благотворителя мы основали школу «Овсанна Мсрлеян», и назвали ее в честь его матери. Я взял на себя руководство общественной организацией и руководство школы. Я преподавал уроки компьютерной грамотности и еще был преподаватель английского языка. Целью школы было познакомить детей с историей Армении и историей церкви. Полученные знание послужили базой для их будущего. Школьная программа длилась 3 месяца, а за последние 3 года у нас насчитывалось около 700 учеников. К сожалению, из-за нехватки финансовых ресурсов мы не смогли продолжить учебную программу. Следующим шагом стало основание школы «Тирамайр», со стороны сестры Арусяк Сачонян , более известная как школа ремесленничества. Я взял на себя руководство этой школой и преподавал уроки компьютерной грамотности.
До 2013 года в Гюмри не было репатриантов, сейчас их не так много – около десяти семей.
– Как Вы себя чувствовали, когда обосновались в Гюмри?
– Обоснование в Армении, Гюмри я могу охарактеризовать так: в диаспоре мы все были деревьями, живущими в парниках, и независимо от того, насколько велик размер это парника, все равно не ощущаешь полноты жизни. В Гюмри я вышел из этого состояния и пустил корни глубоко в землю. По сути, я остался тем же деревом, дающим тот же плод, но мои корни уже глубоко и основательно обосновались в этой земле.