«Սպիտակի երկրաշարժից հաշված ժամեր անց սփյուռքը բռունցք դարձավ». Մխիթար Հայրապետյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանի ուղերձը Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր լրանում է Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցը: Եթե փորձեմ բառերով գրել մարդկային ցավի, ողբերգության, կորսված երազանքի մասին, գրեթե ոչինչ ասած չեմ լինի: Իմ սերունդը 1988-ի երկրաշարժը տեսել է միայն նկարներում ու վավերագրական ֆիլմերում, լսել է վերապրածների հուշերը, ու այդ պատկերների, բառերի ու հիշողությունների միջից սեփական հոգում է զգացել ավերիչ ցնցումը: Աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում ապրող հայի համար երկրաշարժը դարձավ անձնական տառապանք, կար անդարձ կորստի տագնապը, ու մինչ օրս ընտանիքներ, հարազատներ, ընկերներ կորցրածներին թվում է, ուր որ է, վերագտնելու են երջանկությունը, ժպիտը, հարազատ աչքերը: Սակայն երբեք, երբեք ժամանակն ունակ չէ լցնել դատարկությունը, ժամանակը պարզապես ստիպում է ապրել նոր իրականության մեջ:
Սպիտակի երկրաշարժից հաշված ժամեր անց սփյուռքը բռունցք դարձավ, և ցուցաբերված ահռելի նյութական օգնությանը զուգահեռ Հայաստանի կողքին եղավ սեփական սրտի ամեն զարկով: Նոր գարնան, կուռ կամքի ու սեր-Հայաստանի մասին երգեց Ազնավուրն ու դարձավ կարեկից սփյուռքի խորհրդանիշը: «ՍՈՍ Արմենի», «Ազնավուրը Հայաստանին» և տասնյակ այլ կազմակերպություններ միջազգային հանրության հետ միասին կարողացան հույսի սերմեր ցանել, մաքրել արցունքերն ու ասել՝ դուք ձեր ցավի հետ մենակ չեք: Աշխարհի ամենահեռավոր ծայրերից էին սփյուռքահայերը ժամանում Հայաստան ու իրենց հետ բերում ինչ հնարավոր էր՝ սննդամթերք, հագուստ, դեղորայք: Սփյուռքը պարզապես մոռացավ երկաթե վարագույրների ու արհեստական բաժանումների մասին, և միավորվեց ցավի, հույսի, երազի շուրջ: Այդ ամենն անուրանալի է, և ՀՀ կառավարության անունից մեր խոնարհումն ու երախտիքի խոսքն եմ փոխանցում աշխարհասփյուռ հայությանը:
Այսօր ցավով պիտի արձանագրենք, որ երեք տանսամյակ անց դեռևս կիրառելի են «աղետի գոտի» ու «տնակ» արտահայտությունները, որ երկրաշարժի մասին մեզ դեռևս պատմում են Գյումրու արվարձանները, ավերված շինությունները, այդպես էլ սեփական տանիք չստացած բնակիչները: Այնինչ վաղուց արդեն երկրաշարժը պիտի լիներ միայն ցավի ու մարդկային կորուստների պատում, իսկ Գյումրին ու Սպիտակը պիտի ծաղկեին նոր ուժով, նոր գեղեցկությամբ, նոր կյանքով:
Դեկտեմբերի 7-ը մեզ համար պարտավորեցնող օր է: Այն մեզ հիշեցնում է անցյալի հանդեպ պատասխանատվության ու ներկան փոխելու պարտավորության մասին: Ահա այս բանաձևով փորձենք առաջ գնալ:

«С первых же часов бедствия в Спитаке диаспора сплотилась». Мхитар Айрапетян
Выступление исполняющего обязанности министра Диаспоры РА Мхитара Айрапетяна по случаю 30-летней годовщины землетрясения в Спитаке
Сегодня исполняется 30 лет со дня землетрясения в Спитаке. Я не могу выразить словами всю ту человеческую боль и трагедию, которую мы пережили. Землетрясение 1988 года мое поколение видело лишь в фотографиях и документальных фильмах, слышали рассказы выживших и прочувствовали боль от этих воспоминаний и образов. Для армян, живущих в разных уголках мира, землетрясение стало личной трагедией, невосполнимой потерей, и до сих пор те, кто потерял своих близких – семью, родственников, друзей, уверены, что обязательно очень скоро приобретут свое счастье, увидят родные улыбающиеся глаза и лица. Но, увы, время никогда, никогда не сможет заполнить эту пустоту, оно просто заставляет нас жить в новой реальности.
Не прошло и несколько часов после землетрясения в Спитаке, как Диаспора сплотилась и наряду с огромной финансовой и материальной помощью, встала плечом к плечу с Арменией, показав всему миру, что наши сердца бьются в унисон. Азнавур спел о новой весне, сильной воле и любви к Армении, став символом отзывчивой Диаспоры. «Сос Армения», «Азнавур Армении» и десятки других организаций вместе с международным сообществом смогли подарить надежду и сказать: вы не одни со своей болью и трагедией. В те дни, в Армению прибывали из самых отдаленных уголков мира и привозили продукты питания, одежду, медикаменты. Диаспора просто забыла о железных занавесях и искусственных препятствиях, объединилась с нами, разделив нашу боль, надежду и мечты. Такое отношение невозможно забыть, и от имени правительства Республики Армения я выражаю благодарность армянам всего мира.
К сожалению, сегодня, спустя три десятилетия, у нас все еще осталось понятие «зона бедствия» и «домики», которые свидетельствуют о землетрясении. О нем молча свидетельствуют и разрушенные здания в Гюмри, и жители, которые до сих пор не получили свою крышу над головой. В то время, как землетрясение должно было стать лишь отголоском боли и человеческих потерь, а Гюмри и Спитак должны были жить новой и красивой жизнью.
Для нас, 7 декабря – очень значимая дата. Она напоминает нам об ответственности за прошлое и об обязательствах в настоящем. Мы будем двигаться вперед с этим дивизом.