ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ազգային ժողովում ներկայացրել է նախարարության կատարած աշխատանքները
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Արմեն Աշոտյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ հունիսի 30-ին շարունակվել է քննարկվել «ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվությունը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Քննարկվել են ՀՀ արտաքին գործերի եւ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունների՝ նախորդ տարում իրականացված ծրագրերը եւ այդ նպատակով հատկացված ֆինանսական միջոցներն ու կատարողականը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է նախորդ տարում նախարարության կատարած աշխատանքները: Նա տեղեկացրել է, որ ամբողջությամբ իրականացվել են նախատեսված 12 ծրագրերը:
Նախարարի խոսքով՝ սիրիահայերի կրթության, առողջապահության եւ սոցիալական խնդիրներն ամբողջությամբ անվճար են լուծվում: «Շուրջ 2000 երեխա սովորում է հանրապետության դպրոցներում, իսկ 500 երիտասարդ՝ ԲՈՒՀ-երում: Վարձավճարների հարցում բարեգործական հիմնադրամների հետ միասին օգնում է պետությունը», – նշել է Հրանուշ Հակոբյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը իր ելույթում ներկայացրել է նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծախսերը, որոնք կազմել են շուրջ 1.1 մլրդ դրամ՝ 16 ծրագրի իրականացման համար՝ արձանագրելով 96 տոկոս կատարողական, որի հիմնական մասը ծախսվել է հանգիստ, մշակույթ եւ կրոն բյուջետային դասակարգման բաժնում նախատեսված ծրագրերի համար: Մշակութային ծրագրերի իրականացման համար օգտագործվել է 356 մլն դրամ, կրթության համար՝ 97 մլն դրամ, նախարարության աշխատակազմի պահպանման ծախսերը կազմել են շուրջ 350 մլն դրամ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян представила в Национальном Собрании проделанную Министерством работу
На совместном заседании постоянных комиссий НС РА по внешним отношениям и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Армена Ашотяна и Гагика Минасяна 30 июня продолжилось обсуждение отчета правительства «О выполнении государственного бюджета Республики Армения за 2016 год». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы НС РА.
Были обсуждены программы, осуществленные в минувшем году министерствами иностранных дел и Диаспоры РА, ассигнованные с этой целью финансовые средства и расходы.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян представила работу, проделанную в минувшем году Министерством. Она сообщила, что полностью осуществлены предусмотренные 12 программ.
По словам министра, образовательные, медицинские и социальные проблемы полностью решаются бесплатно. «Около 2000- детей обучаются в школах республики, а 500 молодых людей – в вузах. В вопросе платы за обучение совместно с благотворительными фондами помогает государство», – отметила Грануш Акопян.
Первый заместитель министра финансов РА Атом Джанджугазян в своем выступлении представил также расходы Министерства Диаспоры РА, которые составили около 1,1 млрд драмов на реализацию 16 программ, констатировав 96% выполнение, основная часть сумм затрачена на программы, предусмотренные в разделе программ отдых, культура и религия. На реализацию культурных программ израсходовано 356 млн драмов, образование – 97 млн, расходы на содержание аппарата Министерства составили около 350 млн драмов.