Սփյուռքի նախարարության ծրագիրը նպաստել է Պապյանների ընտանիքին հայրենադարձվել
Ռուսաստանում 25 տարի ապրելուց հետո Պապյանների ընտանիքը որոշել է տեղափոխվել Հայաստան: Ինչպես տարբեր երկրներում գտնվող հայ բազմաթիվ ընտանիքներում ժամանակ առ ժամանակ քննարկվում է Հայրենիք վերադառնալու հարցը, այնպես էլ Պապյաններին հանգիստ չէր տալիս Հայաստանում բնակություն հաստատելու միտքը: Ընտանիքի հայրը՝ Կարեն Պապյանը «Արմենպրես»–ի հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստան տեղափոխվելու որոշման հարցում վճռական եղավ երեխաների ցանկությունը:
«Հայաստանից Ռուսաստան ենք տեղափոխվել 1993 թվականի սեպտեմբերի 21-ին: Արդեն 25 տարի է ապրում ենք Պերմում: Ունենք 5 երեխա: Նրանք ծնվել, մեծացել են Ռուսաստանում: Այս տարիների ընթացքում պարբերաբար հնարավորություն եմ ստեղծել, որ երեխաներս գան Հայաստան, հայրենիքի հետ կապը միշտ պահեն, սակայն Հայաստան տեղափոխվելու մասին դեռ խոսք չկար: Թեպետ վերջերս ժամանակ առ ժամանակ քննարկում էինք այդ հարցը, սակայն մտավախություն ունեինք երեխաների հետ կապված, մտածում էինք միգուցե չկարողանան հարմարվել: Ժամանակը ցույց տվեց, որ հենց նրանց ցանկությամբ մենք վերջնական տեղափոխվեցինք»,-ասաց Կարեն Պապյանը:
Երեխաները նախորդ տարի ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրով Հայաստանում են եղել: Շատ տպավորված են վերադարձել Պերմ, և հենց այդ ժամանակվանից ընտանիքում սկսեցին լրջորեն քայլեր ձեռնարկել Հայաստան տեղափոխվելու ուղղությամբ:
«Ապրելով Ռուսաստանում՝ ես միշտ երազել եմ, որ երեխաներս ամուր կապի մեջ լինեն հայրենիքի հետ, բայց արի ու տես, որ այսօր ավելին եղավ. Հայաստանը, հայկական իրականությունը, հայրենի հողը դարձան երեխաներիս առօրյան: Մենք այստեղ ենք օգոստոսից, երեխաներս տեղավորվել են ուսումնական հաստատություններում: Շատ-շատ գոհ են, որ Հայաստանում են, մենք էլ ոգեշնչվում ենք այդ ամենով»,-ավելացրեց Կարեն Պապյանը:
Պերմում ապրելու տարիներին Կարեն Պապյանը եղել է և ներկայում էլ հանդիսանում է հայ համայնքի ակտիվ գործիչներից: Նա Պերմի հայ առաքելական եկեղեցու ատենապետն է: Կարեն Պապյանն ասում է, որ այնտեղ դեռ անելիքներ ունի, հետևաբար մի որոշ ժամանակ այցելություններ Պերմ կլինեն:
«Ռուսաստանում ապրել ենք 25 տարի, սակայն այսօր որոշեցինք վերաբնակվել Հայաստանում: Ես դա պատահական չեմ համարում: Գիտեք, երբ ամբողջ կանքում կապված ես Հայրենիքի հետ, այն քո ներսում է, քո սրտում, սիրում ես քո երկիրը, ուրեմն սպասելի է նաև մեր արածի նման քայլը»,-հավելեց նա:
Քանի որ Կարեն Պապյանը, մինչ Հայաստան տեղափոխվելը, հաճախ է այցելել Երևան, հետևաբար լավ ուսումնասիրել է գործունեություն ծավալելու տեղի հնարավորությունները և, ինչպես ինքն է ասում, շատ հստակ գիտի, թե ինչով է զբաղվելու: Իր սեփական գործն է ցանկանում հիմնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ներկայում իր աշխատանքային թիմն է հավաքում:

Repatriate Karen Papyan plans to set up his own business in IT field
After living in Russia for 25 years the Papyan family made a decision to move to Armenia. Karen Papyan, the father of the family, told ARMENPRESS that their kids’ wish to move to Armenia contributed to making such a decision.
“We have moved to Russia on September 21, 1993. We live in Perm for already 25 years. We have 5 children. They all were born and grew up in Russia. During these years I have regularly created an opportunity for my kids to visit Armenia, keep ties with the homeland, but there was no talk on moving to Armenia yet. Although recently we were discussing this issue, but were concerned over the kids, we thought they may not be adapted. But the time showed that we moved to Armenia by their own desire”, Karen Papyan said.
The children visited Armenia last year by the Diaspora’s ministry’s Come Back Home program. They were very impressed from the visit, and we started seriously taking actions on moving to Armenia.
“Living in Russia I have always dreamed that my kids will have strong ties with the homeland, but today something more happened: Armenia, the Armenian reality, the native land became the daily routine of my children. We are here since August, my children already attend educational institutions. They are very satisfied for living in Armenia, and this encourages us”, he said.
While living in Perm Karen Papyan has been and now as well is one of the active figures of the Armenian community. He is the chairman of the Armenian Apostolic Church of Perm. He says he still has works to do there, therefore, there will be visits to Perm for some time.
“We have lived in Russia for 25 years, but today we made a decision to resettle in Armenia”, Karen Papyan noted.
Before moving to Armenia he regularly visited Yerevan, thoroughly examined the opportunities for running a business, and as he says, he knows very well what he is going to do. Karen Papyan wants to set up his own business in IT field. Currently he is collecting his working team.