Սփյուռքի նախարարն ընդունեց ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
Հունիսի 22-ին նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության նորանշանակ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև նախարարի օգնական Վաղարշակ Հակոբյանը:
Նախարարը շնորհավորեց դեսպանին ու մաղթեց արդյունավետ աշխատանք: Պարոն Կոպիրկինը նշեց, որ չնայած նոր-նոր է անցել պաշտոնավարման, բայց արդեն հասցրել է շրջել Հայաստանի տեսարժան վայրերով ու ծանոթացել նաև ստեղծված քաղաքական նոր իրավիճակին:
Հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձան ՀՀ և ՌԴ լիդերների հաճախակի դարձած հանդիպումներին՝ նշելով, որ դրանք Հայաստան-Ռուսաստան եղբայրական հարաբերությունների լավագույն ապացույցն են, բայց համագործակցության ոլորտներն անսպառ են ու պետք է շարունակել աշխատել այդ ուղղությամբ ևս:
Անդրադարձ եղավ նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող բազմահազար հայերին, որոնք դեսպանի խոսքով վաղուց ինտեգրվել են, բայց միևնույն ժամանակ շարունակում են պահպանել ազգային դիմագիծը:
Հանդիպման վերջում կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին համագործակցել նաև երիտասարդներին վերաբերող տարբեր նախագծերի շրջանակում՝ ամրապնդելով իրենց հարաբերությունները նաև այս ոլորտում:

Министр Диаспоры принял посла Российской Федерации в РА Сергея Копыркина
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 22 июня принял новоназначенного посла Российской Федерации в РА Сергея Копыркина. Во встрече участвовал также помощник министра Вагаршак Акопян.
Министр поздравил посла, пожелав ему плодотворной работы. Господин Копыркин отметил: несмотря на то, что только вступил в должность, уже успел  побывать в достопримечательных местах Армении и познакомился также со сложившейся новой политической ситуацией.
В ходе встречи стороны коснулись ставших частыми встреч лидеров РА и РФ, отметив, что они – наилучшее доказательство братских отношений Армения-Россия, но сферы сотрудничества неисчерпаемы и нужно продолжать работать также в этом направлении.
Была затронута и тема многих тысяч армян, проживающих в Российской Федерации, которые, по словам посла, давно интегрировались, но в то же время продолжают сохранять национальный облик.
В завершение встречи стороны изъявили готовность сотрудничать также в рамках различных проектов, касающихся молодежи, укрепляя отношения также в этой сфере.