Ազգային բարերար Ալեքքո Պեզիքյանը պարևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով
Հունիսի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուր էին ազգային մեծ բարերարներ Ալեքքո և Անի Պեզիքյանները, ովքեր Հայաստան են ժամանել Պեզիքյան ընտանիքի միջոցներով Երևանում կառուցված և կահավորված «Անի Պեզիքյան երիտասարդական կենտրոնի» բացման առիթով:
Մինչ հանդիպումը սկսելը, նախարար Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ազգային մեծ բարերար Քըրք Քըրքորյանի հիշատակը:
Այնուհետև, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը գնահատանքի և երախտագիտության ջերմ խոսքեր ուղղեց նրանց: «Պեզիքյան ընտանիքը առաջիններից մեկն էր, որ 1988 թվականի ահեղ երկրաշարժից հետո ձեռք մեկնեց Հայաստանին և այդ ժամանակից ի վեր դարձավ Սփյուռք-Հայրենիք կամուրջն ամրապնդողներից: Այս ընտանիքը ոչ միայն Հայաստանում է իրականացնում բարեգործական նախաձեռնություններ, այլև բազում հայանպաստ ծրագրեր է հովանավորել և հովանավորում Սփյուռքում: Առաջիկա օրերին Բեյրութին մերձակա Ջիբեյլ քաղաքում գտնվող «Թռչնոց բույն» որբանոցի տարածքում կբացվի Պեզիկյան ընտանիքի միջոցներով կառուցված թանգարանը, որը յուրահատուկ հուշահամալիր է՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության ու հայ որբերի պատմությանը»,- նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ Ալեքքո և Անի Պեզիքյաններն իրենց հայրենասիրական զգացումները լիովին փոխանցում են իրենց զավակներին ու թոռներին: Հենց Հայրենիքի հանդեպ պարտքի զգացումը ամրապնդելու նկատառումով է, որ Երևանում բացված երիտասարդական կենտրոնը կրում է նրանց թոռնուհու՝ 9-ամյա Անիի անունը, ով թերևս ամենափոքր բարեգործն է մեզանում և գիտակցում է իր դերի կարևորությունը:
Մանրամասն անդրադառնալով և կարևորելով Պեզիքյան ընտանիքի կողմից իրականացված հայրենասիրական, բարեգործական այլ ներդրումներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ալեքքո Պեզիքյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարձրագույն պարգևով՝ Ոսկե մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար, Ալեքքո Պեզիքյանը նշեց, որ ազգային խոր գիտակցությունը և Հայրենիքի հանդեպ ունեցած պարտքի զգացումը ինքը ժառանգել է իր ընտանիքից և փորձում է փոխանցել ապագա սերունդներին:
«Մեր երազանքն է Հայրենիքը և Սփյուռքը տեսնել ապահով, հզոր և միասնական: Մենք հավատում ենք, որ ամեն ինչի կարելի է հասնել, եթե կա հավատ, ձգտում և նվիրում: Այդ հավատով է, որ մեծ սիրով ծառայում ենք մեր ազգին և Հայրենիքին», – ամփոփեց իր խոսքը Ալեքքո Պեզիքյանը:

Национальный благотворитель Алекко Пезикян награжден Золотой медалью Министерства Диаспоры РА
Гостями Министерства Диаспоры РА 17 июня были национальные благотворители Алекко и Ани Пезикяны, прибывшие в Армению по случаю открытия «Молодежного центра Ани Пезикян», построенного и оборудованного в Ереване на средства семьи Пезикянов.
До начала встречи по предложению министра Грануш Акопян присутствовавшие почтили минутой молчания память великого национального благотворителя Керка Кркоряна.
Приветствовав затем гостей, министр Грануш Акопян высказала в их адрес теплые слова оценки и признательности. «После ужасного землетрясения 1988 года семья Пезикянов одной из первых протянула Армении руку помощи и с тех пор стала в рядах тех, кто крепит мост Диаспора-Родина. Эта семья осуществляет благотворительные инициативы не только в Армении, но и спонсировала и спонсирует многочисленные проармянские программы в Диаспоре. В ближайшие дни на территории приюта «Птичье гнездо» в городе Джибейл близ Бейрута  откроется построенный на средства семьи Пезикян музей – своеобразный мемориальный комплекс, посвященный истории Геноцида армян и армянских сирот», – отметила министр, добавив, что Алекко и Ани Пезикяны свои патриотические чувства в полной мере передают своим детям и внукам. �?менно цели укрепления чувства долга перед Родиной служит открытый в Ереване молодежный центр, носящий имя их 9-летней внучки Ани.
Подробно коснувшись и отметив важность других патриотических и благотворительных начинаний семьи Пезикянов, министр Грануш Акопян вручила Алекко Пезикяну высшую награду Министерства Диаспоры РА – Золотую медаль.
Выразив благодарность за высокую оценку, Алекко Пезикян отметил, что глубокое национальное самосознание и чувство долга перед Родиной он унаследовал у своей семьи и старается передать последующим поколениям.
«Наша мечта – видеть Родину и Диаспору безопасными, могучими и едиными. Мы верим, что всего можно достичь, если есть вера, стремление и преданность. С этой верой мы и служим нашей нации и Родине», – заключил Алекко Пезикян.