Ազգային բարերար Ալեքքո Պեզիքյանը պարևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով
Հունիսի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուր էին ազգային մեծ բարերարներ Ալեքքո և Անի Պեզիքյանները, ովքեր Հայաստան են ժամանել Պեզիքյան ընտանիքի միջոցներով Երևանում կառուցված և կահավորված «Անի Պեզիքյան երիտասարդական կենտրոնի» բացման առիթով:
Մինչ հանդիպումը սկսելը, նախարար Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ազգային մեծ բարերար Քըրք Քըրքորյանի հիշատակը:
Այնուհետև, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը գնահատանքի և երախտագիտության ջերմ խոսքեր ուղղեց նրանց: «Պեզիքյան ընտանիքը առաջիններից մեկն էր, որ 1988 թվականի ահեղ երկրաշարժից հետո ձեռք մեկնեց Հայաստանին և այդ ժամանակից ի վեր դարձավ Սփյուռք-Հայրենիք կամուրջն ամրապնդողներից: Այս ընտանիքը ոչ միայն Հայաստանում է իրականացնում բարեգործական նախաձեռնություններ, այլև բազում հայանպաստ ծրագրեր է հովանավորել և հովանավորում Սփյուռքում: Առաջիկա օրերին Բեյրութին մերձակա Ջիբեյլ քաղաքում գտնվող «Թռչնոց բույն» որբանոցի տարածքում կբացվի Պեզիկյան ընտանիքի միջոցներով կառուցված թանգարանը, որը յուրահատուկ հուշահամալիր է՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության ու հայ որբերի պատմությանը»,- նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ Ալեքքո և Անի Պեզիքյաններն իրենց հայրենասիրական զգացումները լիովին փոխանցում են իրենց զավակներին ու թոռներին: Հենց Հայրենիքի հանդեպ պարտքի զգացումը ամրապնդելու նկատառումով է, որ Երևանում բացված երիտասարդական կենտրոնը կրում է նրանց թոռնուհու՝ 9-ամյա Անիի անունը, ով թերևս ամենափոքր բարեգործն է մեզանում և գիտակցում է իր դերի կարևորությունը:
Մանրամասն անդրադառնալով և կարևորելով Պեզիքյան ընտանիքի կողմից իրականացված հայրենասիրական, բարեգործական այլ ներդրումներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ալեքքո Պեզիքյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարձրագույն պարգևով՝ Ոսկե մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար, Ալեքքո Պեզիքյանը նշեց, որ ազգային խոր գիտակցությունը և Հայրենիքի հանդեպ ունեցած պարտքի զգացումը ինքը ժառանգել է իր ընտանիքից և փորձում է փոխանցել ապագա սերունդներին:
«Մեր երազանքն է Հայրենիքը և Սփյուռքը տեսնել ապահով, հզոր և միասնական: Մենք հավատում ենք, որ ամեն ինչի կարելի է հասնել, եթե կա հավատ, ձգտում և նվիրում: Այդ հավատով է, որ մեծ սիրով ծառայում ենք մեր ազգին և Հայրենիքին», – ամփոփեց իր խոսքը Ալեքքո Պեզիքյանը:

National benefactor Alecco Bezikian receives Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora | Hayern Aysor
National benefactor Alecco Bezikian receives Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora
On June 17, the RA Ministry of Diaspora hosted great national benefactors, Alecco and Ani Bezikian, who are in Armenia for the opening of the Ani Bezikian Youth Center, which was built and furbished in Yerevan through funding provided by the Bezikian family.
Prior to the meeting, Minister Hranush Hakobyan suggested that everyone respect the memory of great national benefactor Kirk Kerkorian with a moment of silence.
Afterwards, Minister Hranush Hakobyan greeted the gathered and expressed kind words of gratitude and appreciation. “The Bezikians were among the first to extend a helping hand to Armenia in the wake of the devastating 1988 earthquake. Since then, they joined other Armenians in fortifying the bridge between the Homeland and the Diaspora. This family not only carries out charity acts in Armenia, but has also sponsored and continues to sponsor numerous pro-national programs and projects in the Armenian Diaspora. The Bezikians will soon open the museum built through funding provided by the Bezikian family. The museum is located near the “Trchnots Buyn” orphanage and is a unique memorial complex dedicated to the history of the Armenian Genocide and Armenian orphans,” the minister mentioned, adding that Alecco and Ani Bezikian fully convey their feelings of patriotism to their children and grandchildren. It is with the consideration to reinforce the feeling of patriotism that the youth center in Yerevan is named after their granddaughter, 9-year-old Ani, who is perhaps the youngest Armenian benefactor and is aware of how important her role as a benefactor is.
Touching upon the Bezikian family’s charities and other patriotic acts in detail and attaching importance to them, Minister Hranush Hakobyan presented Alecco Bezikian with the Gold Medal, which is the highest award of the RA Ministry of Diaspora.
Expressing gratitude for the appreciation, Alecco Bezikian mentioned that he was deeply aware of the nation and felt a duty to the Homeland like his family and that he is trying to transmit that to the future generations.
“Our dream is to see Armenia and the Armenian Diaspora safe, strong and united as one. We believe if there is faith, aspiration and devotion, we can achieve anything. It is with that faith that we serve our nation and the Homeland with great pleasure,” Alecco Bezikian concluded.