ՀՄԸՄ հիմնադրման 100-ամյակին ընդառաջ՝ Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
Հունիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները և 11-րդ բանակումը կազմակերպելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը: Նիստին մասնակցում էին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, նախարարի տեղակալ Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը, «Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժում» հասարակական կազմակերպության ատենապետ Դավիթ Հակոբյանը, ներկայացուցիչներ ՀՀ արտաքին գործերի, կրթության և գիտության, մշակույթի, առողջապահության, տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություններից, ՀՀ ոստիկանությունից, Երևանի քաղաքապետարանից, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչությունից:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը: Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նախարարը նշեց, որ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները և 11-րդ բանակումը պետք է անցկացվեն հավուր պատշաճի և բարձր մակարդակով: «Անգնահատելի և անուրանալի է ՀՄԸՄ-ի դերը հայապահպանության, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և սկաուտական շարժման զարգացման գործում»,-նշեց Մխիթար Հայրապետյանը:
«Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժում» հասարակական կազմակերպության ատենապետ Դավիթ Հակոբյանը նշեց, որ հանդիպումներ են եղել ՀՀ նախագահի, վարչապետի, պաշտպանության և սփյուռքի նախարարների հետ, և կազմակերպության 100-ամյակի բոլորը ծրագրերը վերահաստատվել են, կազմակերպման ընթացքի մեջ են:
ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Օշին Փիրումյանը հանգամանորեն ներկայացրեց 100-ամյակի ծրագիրը, և քննարկման միջոցով բոլոր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ճշտեցին իրենց անելիքները, միջոցառումների վերջնական ժամանակացույցը: Օշին Փիրումյանն ընդգծեց, որ հուլիսի 19-29-ը Հայաստանում են լինելու 22 երկրից ժամանած 1200 սկաուտներ, իսկ բանակումը տեղի է ունենալու ՀՄԸՄ-ՀԱՍԿ-ի՝ Բյուրականի կենտրոնական բանակավայրում:
ՀՄԸՄ 100-ամյակին նվիրված նամականիշի թողարկման մասին զեկուցեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության աշխատակազմի փոստի վարչության պետ Ծովինար Գալստյանը:

К 100-летию основания ВАСС – в Министерстве Диаспоры состоялось заседание межведомственной комиссии
В Министерстве Диаспоры РА 6 июня состоялось второе заседание межведомственной комиссии, сформированной для организации празднования 100-летия Всеобщего армянского спортивного союза и 11 слета. В нем приняли участие министр Диаспоры Мхитар Айрапетян, заместитель министра Бабкен Тер-Григорян, председатель общественной организации «Национальное скаутское движение Армении» Давид Акопян, представители министерств иностранных дел РА, образования и науки, культуры, здравоохранения, транспорта, связи и информационных технологий, спорта и по вопросам молодежи, Полиции РА, Ереванской мэрии, центрального правления ВАСС.
Со вступительной речью выступил министр Диаспоры Мхитар Айрапетян. Приветствовав участников заседания, министр отметил, что празднества, посвященный 100-летию основания Всеобщего армянского спортивного союза и 11 слета должны быть проведены на должном высоком уровне. «Неоценима роль ВАСС в деле сохранения армянства, укрепления связей Армения-Диаспора и развития скаутского движения», – отметил Мхитар Айрапетян.
Председатель общественной организации «Национальное скаутское движение Армении» Давид Акопян отметил, что были встречи с Президентом РА, премьер-министром, министрами обороны и Диаспоры, и все программы организации 100-летия утверждены, находятся в процессе организации.
Член центрального правления ВАСС Ошин Пирумян обстоятельно представил программу 100-летия и посредством обсуждения представители всех ведомств уточнили свои задачи, окончательный график мероприятий. Ошин Пирумян подчеркнул, что с 19 по 29 июля в Армении будут находиться 1200 скаутов из 22 стран мира, а слет состоится в центральном лагере ВАСС-НСОА в Бюракане.
О выпуске марки, посвященной 100-летию ВАСС, доложила начальник Почтового управления аппарата Министерства транспорта, связи и информационных технологий Цовинар Галстян.