Մեկնարկել է Լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովը
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Բաբկեն Տեր Գիրիգորյանը ներկաներին փոխանցեց նախարար Մխիթար Հայրապետյանի ողջույնի խոսքը, որում մասնավորապես ասվում էր. «Սիրով ողջունում եմ ձեզ նոր Հայաստանում և հայտնում եմ իմ խորին երախտիքը ձեր ներկայության և այն աջակցության, այն խանդավառության ու զորակցության համար, որ դուք ցուցաբերեցիք թավշյա հեղափոխության կայացման և սփյուռքյան լրատվամիջոցներում նրա ողջ ընթացքն ու փիլիսոփայությունը պատշաճ ներկայացնելու, լուսաբանելու գործում: Խորհրդանշական էր, որ հենց Հայոց պետականության վերակերտման 100-րդ տարեդարձի նախօրեին սկիզբ առած խաղաղ անհնազանդության շարժումը համազգային դրսևորում ստացավ: Սփյուռքը թև ու թիկունք դարձավ սիրո ու համերաշխության հեղափոխությանը, որը հաղթեց ողջ հայ ժողովրդի միասնական կամքով՝ սկզբնավորելով ազգային զարթոնքի, Հայոց պետականության ամրապնդման, երկրի իմիջը բարձրացնելու նոր փուլ»:
Նախարարն իր խոսքում վստահություն էր հայտնել, որ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններում ևս հեղափոխություն կիրականանա՝ նոր մտածողությամբ, նոր ոճով, սիրո ու անկեղծության վրա հիմնաված հարաբերությունների զարգացման նոր տրամաբանությամբ:
«Այս ընթացքն անշրջելի է, մենք միասին ենք կառուցելու իսկապես արդար, իսկապես ազատ և իակապես զարգացող Հայրենիք: Վստահ եմ, որ այս համաժողովը կդառնա վերաարժևորման, մեր խնդիրները անկեղծ ու կառուցողական մթնոլորտում քննարկելու, լուծումներ գտնելու բացառիկ հարթակ: Եվ, ի վերջո կձևավորվի առողջ ու կենսունակ համահայկական տեղեկատվական դաշտը»,-ասվում էր Սփյուռքի նախարարի խոսքում:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը, Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցության փոխնախագահ Գայանե Առաքելյանը, Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի նախագահ Շահան Գանտահարյանը:
Այնուհետև համաժողովն իր աշխատանքերը շարունակեց 4 նիստերով:
Համաժողովի բացմանը մասնակցում էին մոտ 70 լրագրողներ Սփյուռքից, նաև Հայաստանի և Արցախի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Открылся 9-й Общеармянский форум журналистов
Заместитель министра Диаспоры Бабкен Тер-Григорян передал присутствующим приветственное послание министра Мхитара Айрапетяна, в котором, в частности, говорится: «С любовью приветствую вас в новой Армении и выражаю мою глубокую признательность за ваше присутствие и содействие, воодушевление и поддержку, которые вы оказали становлению бархатной революции и представлению должным образом, освещению в СМ�? Диаспоры всего ее хода и философии. Символично, что движение мирного неповиновения, зародившееся именно в канун 100-летия воссоздания армянской государственности, приобрело общенациональное проявление. Диаспора стала опорой и порукой революции любви и солидарности, которая победила по единой воле всего армянского народа, положив начало новому этапу национального пробуждения, укрепления армянской государственности, повышению имиджа страны».
В своей речи министр выразил уверенность, что в отношениях Армения-Диаспора также произойдет революция с новой логикой развития отношений, основанных на новом мышлении, новом стиле, любви и искренности.
«Этот процесс необратим, мы вместе будем строить действительно справедливую, действительно свободную и действительно развивающуюся Родину. Уверен, что этот форум станет исключительной платформой переоценки, обсуждения в искренней и конструктивной атмосфере наших проблем, нахождения решений. �? наконец, сформируется здоровое и жизнеспособное общеармянское информационное поле», – говорится в послании министра Диаспоры.
С приветственной речью выступили также председатель Союза журналистов Армении Сатик Сейранян, вице-президент Общеармянской ассоциации журналистов Гаяне Аракелян, председатель координирующего органа Общеармянских форумов журналистов Шаан Гантаарян.
Затем форум продолжил свою работу четырьмя заседаниями.
На открытии форума присутствовали около 70 журналистов из Диаспоры, а также представители СМ�? Армении и Арцаха.