Մխիթար Հայրապետյան. ՀՀ սփյուռքի նորանշանակ նախարարը
Մայիսի 12-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով Մխիթար Հայրապետյանը նշանակվել է ՀՀ սփյուռքի նախարար:
Նշանակման առիթով նորանշանակ նախարարն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հայաստանի բնակչության թիվը հնարավորինս կարճ ժամկետում կրկնապատկելու միջոցը Մեծ հայրենադարձությունն է. անհրաժեշտ է Հայաստանը դարձնել բոլոր հայերի երկիր, այնպես, որ աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող հայ իրեն նույնականացնի հայկական պետականության հետ և այն դիտարկի եթե ոչ իր, առնվազն իր սերունդների պոտենցիալ բնակավայր։ Որպես ՀՀ սփյուռքի նախարար` իմ աշխատանքային առաջին իսկ օրվանից ինքնամոռաց ու ողջ եռանդով լծվելու եմ դեռևս մեկ տարի առաջ մեր նախընտրական ծրագրում տեղ գտած այս գաղափարը կյանքի կոչելու գործին»։
Կից «Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է Սփյուռքի նորանշանակ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի կենսագրությունը:
Սովորել է 186 դպրոցում է, այնուհետև՝ 127 ավագ դպրոցում:
2011-ին ԵՊՀ է ընդունվել, 2014-ին՝ մագիստրատուրա:
2011-15 երիտասարդ քաղաքական գործիչների ասոցիացիայի անդամ է եղել:
2007-2011թթ. սովորել է ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետում:
2011-2013թթ. սովորել է նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:
2013-ին ձևակերպվել է որպես հայցորդ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտում: Եղել է Արևելագիտության ֆակուլտետի Ուսանողական խորհրդի և Ուսանողական գիտական ընկերության անդամ:
Երկու գիտական հոդվածի հեղինակ է:
2012-ին թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանի հետ հիմնել է Թուրքագիտական պորտալը (AllTurkey.am): Հանդիսանում է ԵՔԳԱ-ի հիմնադիրներից մեկը:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/05/նախարար.jpg)
On May 12, by the decree of RA President Armen Sargsyan, Mkhitar Hayrapetyan was appointed RA Minister of Diaspora.
On this occasion, the Minister posted the following on his Facebook page: “The way to doubling the number of the population of Armenia as soon as possible is the Great Repatriation. It is necessary to turn Armenia into the land of all Armenians, to have every Armenian living in any corner of the globe identify himself with Armenian statehood and view Armenian statehood as a potential residence, if not for himself, then at least for his generations. As Minister of Diaspora of the Republic of Armenia, right from the first day on the job, I will selflessly and vigorously work on implementing this idea that was included in our pre-electoral platform a year ago.”
Hayern Aysor presents the biography of newly appointed Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan.
Studied at School #186 and later at High School #127
2011: got accepted to Yerevan State University, 2014: Master’s Degree Program
2011-15: member of the Association of Young Politicians
2007-11: studied in and graduated from the Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University
2011-13: studied and graduated from the Master’s Degree Program of the Faculty of Oriental Studies
2013: an applicant at the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences, served as member of the Student Council of the Faculty of Oriental Studies and the Student Academic Society
He has authored two scientific articles.
2012: established the Turkological portal (AllTurkey.am) with Turkologist Gevorg Petrosyan; is one of the founders of the Association of Young Politicians
He has worked for Akhtamar Tour, ArmActive – Youth Center, Peace and Development Youth Club and Euphrates Research Center – YEPRAT Center.