Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Լոնդոնում
Ապրիլի 21-ին Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում բրիտանահայ համայնքի կողմից ավանդական երթ կազմակերպվեց Լոնդոնի կենտրոնում:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, բազմամարդ երթի մասնակցիները Հայդ Պարկի անկյունից Պիկադիլի փողոցով ուղևորվեցին դեպի «Ուայթհոլ» կառավարական շրջանում տեղակայված «Փառապանծ զոհերի» հուշարձան, որտեղ ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչները, Հայաստանյայց առաքելական Սրբ․ եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի թեմի առաջնորդը, հայ համայնքային կառույցների ղեկավարությունը և ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ տեղադրեցին ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Ապրիլի 23-ին Լոնդոնի Սուրբ Եղիշե եկեղեցու սրահում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որը կազմակերպվել էր Միացյալ Թագավորությունում Հայ համայնքային խորհրդի կողմից՝ ՄԹ–ում ՀՀ դեսպանության և Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու ՄԹ թեմի հովանավորությամբ։
Երեկոյի ընթացքում ներկաներին ուղղված իր խոսքում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արմեն Լիլոյանը շեշտեց ուժեղ Հայրենիքի կերտման կարևորությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործընթացի համատեքստում:
Տարբեր ներկայացումներով և ստեղծագործությունների կատարմամբ հանդես եկան Լոնդոնի շաբաթօրյա և Գևորգ Թահթա կիրակնօրյա դպրոցների սաները: Երաժշտական ստեծագործությունների կատարմամբ հանդես եկավ երգչուհի Անաիս Հեղոյանը:

Мероприятия, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян, состоялись в Лондоне
В рамках мероприятий, посвященных 103-й годовщине Геноцида армян, 21 апреля в центре Лондона состоялось традиционное шествие армян Великобритании.
Об этом редакции «Армяне сегодня» сообщили из пресс-службы М�?Д РА. Участники многолюдного шествия прошли по улице Пикадили от угла Гайд Парка до памятника «Славным жертвам» в правительственном районе Уайтхолла, где представители посольства Армении, предстоятель епархии Святой Армянской Апостольской церкви в Великобритании, руководство и представители армянских общинных структур возложили венок в память жертв Геноцида армян.
В зале церкви св. Егише Лондона 23 апреля состоялось мероприятие, посвященное жертвам Геноцида армян, которое организовал Армянский общинный совет Объединенного королевства при поддержке посольства Армении в Великобритании и под патронатом Армянской епархии.
В своем обращении к участникам мероприятия Временный Поверенный в делах РА в Великобритании Армен Лилоян подчеркнул важность построения сильной Родины в контексте международного признания и осуждения Геноцида армян.
С исполнением разных произведений выступили воспитанники субботней школы Лондона и воскресной школы «Геворг Тахта». Выступила также певица Анаис Гегоян.