Գերմանիայում պահանջում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հուշարձաններ կանգնեցնել
Գերմանիայում գործող «Վտանգված ժողովուրդներ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը պահանջում է գերմանական քաղաքներում Հայոց ցեղասպանության և այլ քրիստոնյա փոքրամանսությունների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձաններ կանգնեցնել:
Ինչպես տեղեկացնում է «Deutsche Welle» լրատվամիջոցի թուրքական ծառայությունը, իրավապաշտպան կազմակերպությունը պահանջը ներկայացրել է Գերմանիայի քաղաքների կոնգրեսին: Պահանջ-նամակը փոխանցվել է կոնգրեսի նախագահ Եվա Լոհսեին:
«Վտանգված ժողովուրդներ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Քեմալ Սիդոն նշել է, որ Գերմանիան տեղյակ է եղել Օսմանյան Կայսրության կողմից իրագործվող կոտորածների մասին:
«Այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է ջանքեր գործադրել, որպեսզի այստեղ ապրող հայերին և մյուս տուժած ժողովուրդների ներկայացուցիչներին թույլ չտանք, որ մոռանան կատարվածը, և մի վայր հատկացնենք, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցեն զոհերին»:
Կազմակերպության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Օսմանյան Կայսրությունը բացի հայերի ցեղասպանությունից իրականացրել է նաև այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների կոտորածներ, որոնց զոհ են դարձել մոտ 1.5 միլիոն մարդ, գրում է Ermenihaber.am-ը:

В Германии требуют возвести памятники памяти жертв Геноцида армян
Функционирующая в Германии правозащитная организация «Пострадавшие народы» требует воздвигнуть в немецких городах памятники, посвященные памяти жертв Геноцида армян и других христианских меньшинств.
Как передает турецкая служба «Deutsche Welle», правозащитная организация предъявила требование конгрессу немецких городов, и оно уже передано председателю конгресса Еве Лохсе.
Представитель организации Кемаль Сидо отметил, что Германия знала об истреблениях, осуществляемых Османской империей.
«�?менно по этой причине весьма важно приложить усилия к тому, чтобы не позволить живущим здесь армянам и представителям других пострадавших народов забыть происшедшее и выделить место для воздания дани уважения памяти жертв».
В заявлении организации отмечается, что Османская империя, помимо Геноцида армян, осуществила также истребление других национальных меньшинств, жертвами которых стали около 1,5 млн человек, пишет Ermenihaber.am.