Հայ ընտանիքի՝ հայատառ թուրքերենով գրված 100-ամյա նամակները վերածվել են գրքի
Թուրք պատմաբան Շյուքրու Ըլըջաքը հետազոտել է մի հայ ընտանիքի՝ 100 տարվա պատմություն ունեցող հայատառ թուրքերենով գրված նամակները: «Gazeteduvar» լրատվական կայքի համաձայն՝ նամակները հավաքագրվել են և վերածվել գրքի՝ «Սիրելի որդուս՝ Կարապետին» խորագրով: Այն հրատարակվել է «PressHistory» հրատարակչության կողմից:
Պատմաբանը պատմել է, որ նամակները պատկանել են ծագումով Թուրքիայի Կեսարիա քաղաքի Էֆքեյե գյուղից Հարություն Քոջայանին, ով մինչ ցեղասպանությունը, ծանր պայմանների պատճառով Օսմանյան Կայսրությունից մեկնել է ԱՄՆ:
Թեև Քոջայանը ԱՄՆ-էր մեկնել, այնուամենայնիվ նա նամակագրական կապի մեջ է լինում գյուղում ապրող իր հարազատների հետ, մասնավորապես իր որդու՝ Կարապետի հետ:
Նամակները բավականին հուզիչ են քանի, որ այդ նամակներում արտահայտվում է Քոջայանի կարոտը դեպի իր գյուղը: Նամակներում նա իր հարազատների հետ խոսում է առօրյա խնդիրների, հոգսերի մասին
1915թ-ից հետո Քոջայանի և հարազատների միջև նամակագրական կապը ընդհատվում է. նա մի քանի տարի նամակ չի ստանում:
Մի քանի տարի անց՝ 1918թ-ին, գյուղից նամակ է գալիս, որտեղ հայտնի է դառնում, որ Քոջայանի հարազատներին, բարեկամներին կոտորել են:
Թուրք պատմաբանը խոստովանել է, որ թուրքական պատմագրությունը հայերին ներկայացնում է, որպես պետության դեմ ապստամբած ազգ, մինչդեռ դա այդպես չէ:
Նամակները թուրք պատմաբանին տրամադրել է Քոջայանների հարազատներից Ջոնաթան Վարժապետյանը, գրում է Ermenihaber.am-ը:

Столетние тюркоязычные письма армянскими буквами армянской семьи превращены в книгу
Турецкий историк Шюкур Эльджак изучил 100-летие письма армянской семьи, написанные на турецком языке армянскими буквами. Как сообщает информационный сайт «Gazeteduvar», письма были собраны и изданы в виде книги под названием «Дорогому сыну Карапету». Она издана издательством «PressHistory».
�?сторик поведал, что письма принадлежали Арутюну Коджаяну из села Эфкее города Кесария Турции, ввиду тяжелых условий до Геноцида переехавшего из Османской империи в США.
Хотя Коджаян и отправился в США, но поддерживал переписку с оставшимися в селе родными, в частности, сыном Карапетом.
Письма достаточно волнующие, поскольку в них отражена тоска Коджаяна по родному селу. В письмах он делится с родными будничным проблемами и заботами. После 1915 года переписка прервалась, несколько лет он не получал писем.
Спустя несколько лет, в 1918-м, из села приходит письмо и становится известно, чт о всех родных и близких Коджаяна истребили.
Турецкий историк признается, что турецкая историография представляет армян как нацию, восставшую против государства, однако это не так.
Письма турецкому историку предоставил один из родственников Коджаяна Джонатан Варжапетян, пишет Ermenihaber.am.