«ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ը և ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատունը միավորում են ջանքերը ի նպաստ սիրիահայերի զբաղվածության խնդրի լուծման
«ՀԱԼԵՊ» հայրենակցական բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը («ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ը) եւ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատունը մարտի 14-ին  ստորագրեցին «Ալեպպո Քուիզին» կենտրոնին տրամադրվող դրամաշնորհի պայմանագիրը՝ Մարդկային անվտանգության «Grassroots» ծրագրերին ուղղված դրամաշնորհային աջակցության շրջանակում: Ինչպես Հայերն այսօր-ին տեղեկացնում են «ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ից:
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Էյջի Տագուչին, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Քրիստոֆ Բիերվիրթը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության «Սիրիացի փախստականների տնտեսական ինտեգրումը Հայաստանում» ծրագրի փորձագետներ Կարինե Սիմոնյանը և Մարտին Հիբշը։
Իր դերով և նշանակությամբ «Ալեպպո Քուիզին» կենտրոնն առաջին սոցիալական ձեռնարկատիրական ծրագիրն է, որի գործունեությունից գոյացած ողջ շահույթը ծառայելու է խոցելի կարգավիճակում գտնվող սիրիահայերի համար նոր աշխատատեղեր հիմնելուն եւ սիրիահայ ընտանիքներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելուն։
Նկատի ունենալով սիրիահայերի, մասնավորապես սիրիահայ կանանց շրջանում առկա գործազրկության բարձր մակարդակը եւ հաշվի առնելով նրանց հիմնական կարողություններից խոհարարական հմտությունների տիրապետումը՝ «ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ը հիմնում է «Ալեպպո Քուիզին» արևելյան խոհանոցը, որը նպատակ ունի ստեղծել աշխատատեղեր սիրիահայ կանանց համար ու նպաստել նրանց տնտեսական ու սոցիալական ինտեգրմանը Հայաստանում: Արևելյան խոհանոցի հիմնումը նպատակ ունի նաև խթանել հատուկ կարիքներ ունեցող սիրիահայերի ներգրավումը քաղաքացիական կյանքում:
«ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատունը միանալով «Ալեպպո Քուիզին» կենտրոնի հիմքում ընկած գաղափարախոսությանը՝ այն է ապահովել արժանապատիվ կյանք փախստական դարձած սիրիահայերի համար, իր աջակցությունն է բերում կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու և տարածքը խոհանոցային միջավայրին համապատասխանեցնելու գործում՝ տրամադրելով 40 հազար 635 ԱՄՆ դոլար», – նշում է  «ՀԱԼԵՊ»  ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Սարգիս Բալխյանը:
«Ես ուրախ եմ, որ Ճապոնիայի կառավարությունը համատեղելով իր ջանքերը միջազգային կառույցների հետ կարողանում է իր ուրույն նպաստն ունենալ Հայաստանում գտնվող փախստակաների բարօրության ապահովման գործում։ Ալեպպո Քուիզին սոցիալական ձեռնարկատիրական ծրագրին աջակցելը մի նոր էջ է բացում մեր գործունեությունում։ Լիահույս եմ, որ այս նոր էջում Ալեպպո Քուիզին կենտրոնը միայն կունենա հաջողություններ», – նշում է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Էյջի Տագուչին։
«Ալեպպո Քուիզին» սոցիալական ձեռնարկատիրական ծրագրին իրենց աջակցությունն են բերել նաև ԱՄՆ-ի Տեխաս նահանգի Հյուսթոն քաղաքի Սբ. Գևորգ հայ առաքելական եկեղեցու ծխական խորհուրդը և Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության ընկերությունը:
Մասնավորապես, Սբ. Գևորգ հայ առաքելական եկեղեցու ծխական խորհուրդի՝ հանձին ատենապետ Վրեժ Քոլանդջյանի ու Տեր և տիկին Օսթերպաուր-Դանիէլեանների ջանքերի շնորհիվ հանգանակվել է բավարար գումար, որը թույլ է տվել «ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ին գնել արևելյան խոհանոցի տարածքը։ Իսկ Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության Ընկերության կողմից տրամադրված աջակցության շնորհիվ խոհանոցը զինվել է անհրաժեշտ խոհանոցային տեխնիկայով, իսկ նոր ձևավորված աշխատակազմը՝ համապատասխան գիտելիքներով և հմտություններով:
Հիշեցնենք՝ «ՀԱԼԵՊ» ՀԿ-ն իր գործունեության առանցքում ունենալով բարեգործությունը՝ սիրիական հակամարտության հետևանքով Հայաստանում ապաստանած 6100 սիրիահայի տրամադրում է մարդասիրական օգնություն, մշակում և իրականացում է տևական ծրագրեր, որոնք ուղղված են Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի առաջնային խնդիրների՝ բնակարանային և զբաղվածության խնդիրների լուծմանը։ Կազմակերպության գործունեությունը նաև նպաստում է սիրիահայերի  սոցիալ-մշակութային, հոգևոր և ֆիզիկական, կրթական, գիտական զարգացմանը Հայաստանում։

ОО «Алеппо» и посольство Японии в РА объединяют усилия в целях содействия решению проблемы занятости сирийских армян
Земляческая благотворительная общественная организация «Алеппо» (ОО «Алеппо») и посольство Японии в РА 14 марта подписали договор об условиях  предоставления центру «Алеппо Куизин» гранта в рамках грантовой поддержки программ Человеческой безопасности «Grassroots». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из  ОО «Алеппо».
На церемонии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в РА Эйчи Тагучи, начальник Управления социального обеспечения аппарата мэрии Еревана Рузанна Закарян, руководитель офиса в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцевКристоф Биервирт, эксперты программы «Экономическая интеграция сирийских беженцев в Армении» ассоциация международного сотрудничества Германии Карине Симонян и Мартин Хибш.
По своей роли и значимости центр «Алеппо Куизин» первая социальная предпринимательская программа, вся прибыль от деятельности которой служит созданию новых рабочих мест для находящихся в уязвимом статусе сирийских армян и предоставления гуманитарной помощи семьям сирийских армян.
Учитывая высокий уровень безработицы среди сирийских армян, в частности женщин, а также владение ими кулинарными навыками, ОО «Алеппо» основало восточную кухню «Алеппо Куизин», преследующую цель  создать рабочие места для сирийских армянок и содействовать их экономической и социальной интеграции в Армении. Другая цель, которую преследует создание восточной кухни – стимулировать вовлечение сирийских армян с особыми потребностями в гражданскую жизнь.
«Посольство Японии в РА, присоединившись к заложенной в основу «Алеппо Куизин» идее – содействовать достойную жизнь ставшим беженцами сирийским армянам, оказывает содействие осуществлению строительных работ центра и приспособлению территории к кулинарной среде, предоставив 40 тысяч 635 долларов США», – отмечает исполнительный директор ОО «Алеппо» Саргис Балхян.
«Меня радует, что правительству Японии, объединив усилия с международными структурами, удается внести свой особый вклад в дело обеспечения благополучия находящимся в Армении беженцам. Содействие социальной предпринимательской программе «Алеппо Куизин» открывает новую страницу в нашей деятельности. Полны уверенности, что в этой новой странице центр «Алеппо Куизин» ждут одни лишь успехи», – отмечает Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в РА Эйчи Тагучи.
Содействие социальной предпринимательской программе «Алеппо Куизин» оказали также приходской совет армянской апостольской церкви Св. Геворг города Хьюстон штата Техас США и ассоциация международного сотрудничества Германии.
В частности, усилиями приходского совета армянской апостольской церкви Св. Геворг в лице его председателя Врежа Коланджяна и господина и госпожи Остерпаур-Даниелеанов пожертвована значительная сумма, позволившая ОО «Алеппо» приобрести территорию для армянской кухни. А благодаря содействию Ассоциации международного сотрудничества Германии  кухня оснащена необходимой техникой, сформированный коллектив приобрел соответствующие знания и навыки.
Напомним, ОО «Алеппо», во главу угла своей деятельности поставив благотворительность, 6100 сирийским армянам, вследствие Сирийского конфликта оказавшимся в Армении, оказывает гуманитарную помощь, разрабатывает и реализует программы, направленные на решение первоочередных проблем находящихся в Армении сирийских армян – жилья и трудоустройства. Деятельность организации способствует также социально-культурному, духовному и физическому, образовательному, научному развитию сирийских армян в Армении.