«Նկարահանած ֆիլմերի միջոցով փորձել ենք վերականգնել պատմությունը».Տիգրան Պասկևիչյան
-Պարո՛ն Պասկևիչյան, վերջին տարիներին խորամուխ եք եղել հայրենադարձության թեմայի ուսումնասիրությանը: Ի՞նչը Ձեզ հանգեցրեց այդ մտքին:
-Այս հարցն ինձ հաճախ են տալիս։ Նաեւ հարցնում են՝ արդյոք ընտանիքս հայրենադա՞րձ է, որ ձեռնարկել եմ նման նախագիծ։ Հայրենադարձ ընտանիքից չեմ, բայց մանկությունս անցել է նրանց շրջապատում՝ հարեւաններ, ընտանիքի բարեկամներ, դպրոցական ընկերներ։ Հետո նրանք անհետացան։ Ես գիտեի՝ ուր են գնում, բայց չգիտեի՝ որտեղից, երբ եւ ինչպես էին եկել։ Եւ մի օր, երբ աղջկաս պատմության դասագիրքն էի թերթում, տեսա, որ 1946-1949-ի Մեծ հայրենադարձությունը ներկայացված է ընդամենը մեկ տողով։ Այդպես գործընկերներիս հետ որոշեցինք վավերագրական ֆիլմ նկարել հայրենադարձության մասին։ Սկսեցինք ուսումնասիրել թեման, որը, կարելի է ասել, դուրս էր մնացել թե՛ խորհրդային եւ թե՛ անկախ Հայաստանի պատմագրության ուշադրությունից։
-Տեղյակ եմ, որ հայրենադարձության թեմայով երեք ֆիլմ եք նկարահանել: Մանրամասնեք, խնդրեմ, ֆիլմերի մասին:
Արդեն ասացի, որ սկզբում մտադիր էինք մեկ ֆիլմ նկարել, բայց թեման այնքան ծավալուն էր, որ ստիպված եղանք բաժանել երեք մասի։ 2011-ին եղավ «Դարձ ի շրջանս յուր» նախագծի առաջին ֆիլմը՝ «Անծանոթ իմ Հայրենիք», որը ներկայացնում է բուն ներգաղթն՝ իր քաղաքական նախապատմությամբ, այսինքն՝ 1945-1949 թվականները։ Երկրորդը՝ «Օ՜, Հայրենիք, սառն ու անուշ», 1946-1956-ին հայրենադարձների նկատմամբ եղած քաղաքական հալածանքի եւ 1949-ի հունիսի 14-ի աքսորի մասին է։ Երրորդը՝ «Վերջին երազանք կամ Game Over» 1956-ից հայրենադարձների շրջանում երեւակված արտագաղթի միտումներն է ներկայացնում։ Ի լրումն երկրորդ ֆիլմի՝ ՌԴ Ալթայի երկրամասում նկարահանեցինք «Կենսագրության կանոններ» վավերագրությունը, որում տեղացի ռուսները, գերմանացիներն ու այլ ազգերի մարդիկ հիշում են աքսորյալ հայերին։ Այսպես մեկի փոխարեն երեք-չորս ֆիլմ ստացվեց։
Ֆիլմերը, կարելի է ասել, քառաշերտ են։ Հիմքում ականատեսների վկայություններն են, որոնք հաստատվում կամ ճշգտրվում են հայաստանցի, սփյուռքահայ եւ ռուս պատմաբանների խոսքով։ Օգտագործել ենք արխիվային հարուստ նյութ, այդ թվում նաեւ՝ ականատեսների գզրոցներից եւ ժամանակի իրողությունները արձանագրող կինոխրոնիկա՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ֆիլմադարաններից։
Նախագիծն իրականացրել է «Վերսուս» ստուդիան, որն արդեն շուրջ քսան տարի զբաղվում է փաստավավերագրական ֆիլմերի եւ հաղորդումների արտադրությամբ։
-Ի՞նչ հաջողություններ են գրանցել ֆիլմերը: Հայաստանից բացի, այլ երկրներում ցուցադրվե՞լ են:
-Երեւանում եւ Հայաստանի մարզերում երեք տասնյակից ավել ցուցադրություններ են եղել։ Բացի այդ՝ ֆիլմերը ներկայացվել են սփյուռքահայ համայնքներում՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Կանադա՝ ուղեկցվելով բուռն քննարկումներով։ Որպես պատմության կարեւոր հատվածների հետազոտման արդյունք՝ դրանք ուշադրության են արժանացել ԱՄՆ-ի Միչիգանի, Արիզոնայի, ՌԴ Նովոսիբիրսկի, Իրկուտսկի, Բառնաուլի համալսարանների, Փարիզի Արեւելյան լեզուների եւ քաղաքակրթությունների ինստիտուտի (INALCO) կողմից, դարձել գիտական հավաքների քննարկման առարկա։ «Անծանոթ իմ Հայրենիք» ֆիլմը ցուցադրվել է Մոսկվայի «Մեմորիալ» կենտրոնում կազմակերպված «2-րդ աշխարհամարտի միգրացիոն հետեւանքները» ռուս-ֆրանսիական գիտաժողովում։ Մինչ օրս էլ հրավերներ ենք ստանում գիտակրթական տարբեր հաստատություններից։ Օրինակ՝ ապրիլին «Կենսագրության կանոններ» ֆիլմը ներկայացվելու է Սանկտ Պետերբուրգում՝ Իոֆեի ընթերցումներում, որը հասարակագիտական քննարկումների միջազգային հեղինակավոր հարթակ է։
-Ի՞նչ կոչ էիք ուզում հղել մարդկանց այս ֆիլմերի միջոցով:
Մեր առջեւ որեւէ կոչ կամ ուղերձ հղելու խնդիր չենք դրել։ Մեր նպատակն է վերապատմել պատմությունը՝ ականատեսների վկայությունների եւ արխիվային նյութերի համադրմամբ` այն հասցնելով հնարավոր առավել հավաստիության։ Անցած ութ տարում հարյուրից ավել հարցազրույցներ ենք արել նախկին ներգաղթողների եւ նրանց ժառանգների հետ։ Դրանցում կան ե՛ւ պատմականորեն հավաստի դրվագներ, ե՛ւ սուբյեկտիվ պատկերացումներ, ե՛ւ հուզական պոռթկումներ։
Զտելով ռացիոնալը, համեմատելով դրանք արխիվներում եղած փաստերի, գիտական նյութերի հետ, փորձել ենք վերականգնել պատմությունը։ Քսաներորդ դարի կեսերից համաշխարհային պատմագիտության մեջ բանավոր պատմության (oral history) կիրառումը դարձել է գերակա մեթոդ եւ, գուցե, հենց դրանով է մեր արտադրանքը հետաքրքրում գիտական կենտրոններին ու համալսարաններին։
Գործում է www.hayrenadardz.org կայքը: Ի՞նչ նպատակով է ստեղծվել այն:
Աշխատանքի ընթացքում ահռելի քանակությամբ նյութ էր հավաքվում, որը բնականաբար ամբողջությամբ չէր կարող ներառվել ֆիլմերում, քանի որ դրանց տեւողությունը սահմանափակ է։ Այն հանրության սեփականությունը դարձնելու համար որոշեցինք ստեղծել վեբ կայք եւ տեղադրել համացանցում։ Այս գործում մեզ անգնահատելի աջակցություն ցուցաբերեց «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամը։ Կայքն արդեն երեք տարի գործում է, բայց անընդհատ թարմացման, որոշ բաժիններ վերակառուցելու, անգլերեն թարգմանություններն ապահովելու համար կարիք ունենք լրացուցիչ աջակցության։
Չե՞ք մտածում հայրենադարձության լավագույն օրինակների վերաբերյալ ֆիլմ նկարահանել:
Գիտե՞ք, այս թեման անսպառ է։ Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում ցուցադրություններից հետո մարդիկ առաջարկում, հորդորում կամ պահանջում են շարունակություն։ Այո՛, պետք է անպայման ֆիլմ նկարել հայրենադարձների մասին, ովքեր խորհրդային տարիներին չլքեցին Հայաստանը՝ համարելով այն վերջին հանգրվան։ Արժե առանձին ներկայացնել 1962-1964 եւ հետագա տարիների ներգաղթը, որը, համաձայն արխիվում պահվող պետական փաստաթղթերի, կազմակերպական առումով շատ տարբեր է եղել նախորդներից։ Պետք է պատմել այն ընտանիքների մասին, որոնք անկախությունից հետո են հաստատվել Հայաստանում։ Առանձին թեմա է սիրիահայերի ներգաղթը՝ խնդիրների բարդությամբ եւ բազմազանությամբ զգալիորեն տարբեր մյուսներից։ Կարեւոր է անդրադառնալ նաեւ 1960-1980-ականներին արտագաղթածների սերունդների խնդրին, մի բան որ մշտապես կարեւորվել է Սփյուռքում մեր ֆիլմերի ցուցադրություններին հաջորդած քննարկումներում։ Արտագաղթած հայրենադարձներից շատերը որպես գնալու հիմնավորում ունեցել են երեխաների ապագան, բայց այսօր կանգնած են ուծացման վտանգի առջեւ։ Ուրեմն՝ նրանց սերունդների կյանքը դիտարկելը եւս շատ կարեւոր է։ Այս ամենի մասին մի քանի օր առաջ խոսել ենք ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ, եւ վավերագրության միջոցով նման խնդիրներ արծարծելը, կարծում եմ, արժանացավ նախարարի հավանությանը։ Մնում է գտնել միջոցներ եւ իրականացնել նախագծերը։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «ՀայաստանՍփյուռք»  6-րդ համաժողովի ժամանակ հայտարարեց՝ ամեն ջանք գործադրվելու է, որ Հայաստանը 2040 թվականին առնվազն 4 միլիոն բնակիչ ունենա: Ո՞րն է Ձեր կարծիքն այս առումով:
Բարի ցանկություն է, որին հասնելու համար, ըստ իս, անհրաժեշտ է ստեղծել առողջ քննարկումների մթնոլորտ։ Հարցազրույցներից մեկում Եգիպտոսից 1948-ին հայրենադարձված եւ 1970-ականներին ԱՄՆ տեղափոխված մի կին ասում էր, որ կրկին Հայաստան վերադառնալու համար «ուժեղ, շատ ուժեղ պատճառ է հարկավոր»։ Այդ պատճառը հնարավոր չէ մատուցել կարգախոսի ձեւով։ Դա պետք է ձեւավորվի քննարկումներով։ Ուժեղ պատճառ, որը պակաս կարեւոր չէ նաեւ մեր՝ այստեղ ապրողներիս համար։
Հ.Գ.-Կից ներկայացնում ենք «ԱՆԾԱՆՈԹ ԻՄ ՀԱՅՐԵՆԻՔ» և «Օ ՜, ՀԱՅՐԵՆԻՔ, ՍԱՌՆ ՈՒ ԱՆՈՒՇ»  ֆիլմերի  թրեյլերների հղումը, որոնց ձայնասկավառակների հավաքածուն կարելի է ձեռք բերել Գլենդելի «Ապրիլ» գրախանութից։

Tigran Paskevichyan: “We have tried to restore history through films”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with journalist and screenwriter Tigran Paskevichyan.
Hayern Aysor: Mr. Paskevichyan, over the past years, you have been deeply involved in the study of repatriation. What made you get involved?
Tigran Paskevichyan: People often ask me that question. They also ask if I have undertaken such a project because my family is a family of repatriates. I was not born into a family of repatriates, but I grew up with relatives, family friends and classmates. Over time, they disappeared. I knew where they were going, but I didn’t know where they came from, when they came and how they came. One day, as I was flipping through the pages of my daughter’s history textbook, I saw that the 1946-48 Great Repatriation was presented in only one sentence. After this, my colleagues and I decided to produce a documentary film devoted to repatriation. We started exploring the topic, and it is safe to say that this topic had not been in the focus of historiographers of Soviet Armenia and the independent Armenia.
Hayern Aysor: I know that you have produced three films devoted to repatriation. Could you please provide details?
Tigran Paskevichyan: As I already said, in the beginning, we had planned to produce one film, but the topic was so extensive that we had to divide the film into three parts. In 2011, we produced the film “My Unfamiliar Homeland”, which is the first film of the “Back to Square One” project. It presents immigration as it is and with a political background, that is, the years between 1945 and 1949. The second film is entitled “Oh, Homeland, Cold and Sweet!”, which is about the political repressions against repatriates between the years 1946 and 1956 and the exile that took place on 14 June 1949. The third film is entitled “Last Dream or Game Over”, which presents the trends of emigration of repatriates starting from 1956. In addition to the second film, in the Altay territory of the Russian Federation, we produced the documentary film “Rules of Biography” in which the local Russians, Germans and people of other nationalities remember the Armenians in exile. Thus, we produced three to four films instead of one.
It is safe to say that the films have four layers. They are based on eyewitness accounts that are confirmed or specified by historians from Armenia, as well as Diaspora Armenian historians and historians from Russia. We have referred to rich archives, including the notes of eyewitnesses and films devoted to the events of the time taken from the film libraries in Armenia and Russia.
The project was carried out by Versus Studio, which has been producing documentary films and programs for nearly 20 years now.
Hayern Aysor: Have the films been a success? Have they been shown in countries besides Armenia?
Tigran Paskevichyan: There have been over three dozens of screenings in Yerevan and Armenia’s provinces. The films have also been shown to Armenians in the United States of America, France and Canada, and the screenings have been followed by heated discussions. As a result of research on the major sections of history, the films have drawn the attention of the University of Michigan, the University of Arizona, the universities of Novosibirsk, Irkutsk and Barnaul, the Paris Institute for Oriental Languages and Civilizations (INALCO) and have become a subject for discussions during academic meetings. The film “My Unfamiliar Homeland” was also screened during the “Consequences of Migration During WWII” Russian-French conference held at Memorial Center in Moscow. To this day, we receive invitations from various academic and educational institutions. For instance, in April, the film “Rules of Biography” will be shown during the Iofe readings, which are held in Saint Petersburg and serve as a reputable international platform for sociological discussions.
Hayern Aysor: What message did you want to get across through these films?
Tigran Paskevichyan: We never set the objective to make a call or convey a message. Our goal is to retell history through the combination of eyewitness accounts and archival materials to make the history as credible as possible. Over the past eight years, we have had over 100 interviews with former immigrants and their descendants. Those interviews feature historically credible episodes, subjective notions and emotional outbursts.
By filtering the rational and comparing it with the facts and academic materials in the archives, we have tried to restore history. Since the mid-20th century, the application of oral history has become an overriding method in world historiography, and perhaps this is the reason why our products spark the interest of academic centers and universities.
Hayern Aysor: There is a website (www.hayrenadardz.org). Why was it launched?
Tigran Paskevichyan: We gathered a tremendous amount of materials, and it is clear that all of those materials could not be included in the films since the films were not long. To make the materials public property, we decided to launch a website and post the materials on the Internet. We received invaluable support from the Calouste Gulbenkian Foundation. The website has been running for three years, but we need additional support to update the website, create certain sections and provide English translations.
Hayern Aysor: Aren’t you considering the production of a film devoted to the best examples of repatriation?
Tigran Paskevichyan: You know, repatriation is an endless topic. After the screenings in Armenia and abroad, people have been recommending, urging or demanding sequels. Yes, we must definitely produce a film about repatriates who did not leave Armenia during the Soviet era and considered Armenia their final destination. It is worth presenting the immigration between 1962 and 1964 and the following years which, in accordance with the state documents kept in the archives, was very different from the previous immigration processes in terms of organization. It is necessary to talk about the families that settled in Armenia following Armenia’s declaration of independence. The immigration of Syrian-Armenians is a specific topic and is considerably different in terms of the complexity and diversity of issues. It is also important to address the issue of generations of emigrants in the 1960s, 1970s and 1980s — something that has always been an important matter during the discussions that have followed the screenings of our films in the Diaspora. For most of the repatriates who have emigrated, their children’s future is the main reason for emigration, but today, they are facing the risk of assimilation. So, it is also very important to observe the lives of their generations. We talked about all this during a recent meeting with Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan, and I think the Minister agreed that such issues should be discussed through documentary films. The only thing left to do is to find resources and implement the projects.
Hayern Aysor: During the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference organized by the RA Ministry of Diaspora, RA President Serzh Sargsyan declared that all efforts would be made to make sure Armenia has a population of at least 4,000,000 by the year 2040. What do you have to say about this?
Tigran Paskevichyan: It is a kind wish, but to achieve it, I think it is necessary to create a healthy atmosphere for discussions. In one of the interviews, a woman who repatriated from Egypt in 1948 and moved to the United States in the 1970s said that she would need “a very good reason” to return to Armenia again. This reason can’t be presented through a motto. This has to be formulated through discussions. A very good reason is also important for Armenians living in Armenia.
P.S.: Hayern Aysor presents the links to the trailers for the films “MY UNFAMILIAR HOMELAND” and “OH, HOMELAND, COLD AND SWEET”, the discs of which are available at Abril Bookstore in Glendale, California.