«Ցանկանում եմ, որ ի վերուստ տրված արարման շնորհը հայերը երբեք չկորցնեն, այն շատ խելացիորեն օգտագործեն».Նազարեթ Բինաթլի
Հայ ճարտարապետների, ճարտարագետների ուրույն ձեռագիրը կարող ենք գտնել աշխարհի շատ երկրներում. բազմաթիվ հնագույն քաղաքների նշանավոր կառույցների հեղինակները հայեր են եղել, նրանք կյա՛նք են տվել տվել անշունչ քարին ու հայադրոշմ արտաքին նկարագրով՝ դարակազմիկ պատմության հոլովույթում թողել հայի հանճարի մտքի ու ձեռքի ներդաշնակ առկայծումների հետքը:
Այսօր և միշտ, հայերը շարունակում են կառուցել՝ հիմքում ունենալով հայ հնագույն ազգային ճարտարապետության ավանդույթները:
Օրերս առիթ ունեցա հանդիպելու Թուրքիայից Հայաստանում գտնվող հայ ճարատարագետներից մեկին՝ Թուրքիայի հայ «ճարտարապետների և ճարտարագետների միության» նախագահ Նազարեթ Բինաթլիին և նրա ընկերոջը՝ Երվանդ Դինքին. Բինաթլիի հետ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած հարցազրույցս ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը
–Բարի՛ գալուստ Հայրենիք, պարո՛ն Նազարեթ. գիտեմ, որ Սփյուռքից Հայրենիք եկող մեր հայրենակիցներից շատերն այցելում են Հայաստան՝ ազգանպաստ, հայապահպան ինչ-ինչ առաքելությամբ և համոզված եմ, որ Դուք այս հարցում բացառություն չեք:
-Շնորհակալությու՛ն. այո՛, Դուք ճի՛շտ եք. մեր առաքելությունն ինքնանպատակ չէ բնավ: Մենք եկել ենք, անշուշտ, գործի բերումով, սակայն ամեն այցը նաև հարստանում է Հայաստանից մեր կարոտն առնելու թանկ զգացումով:
-Ասացեք, խնդրեմ, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության հետ ե՞րբ է ձևավորվել Ձեր համագործակցությունը և ի՞նչ հարթակի վրա եք սկսել գործունեություն ծավալել նրանց հետ:
-Ես մասնագիտությամբ շինարար-ճարտարագետ եմ, ճարտարապետ-ճարտարագետ, էլեկտրիկ, մեխանիկ, դիզայներ համալսարանավարտ շատ ընկերներ ունեմ. մոտ 20 տարի առաջ որոշեցինք նույն ասպարեզի մարդկանցով համախմբվել, ճանաչել իրար. 2000 թվականից սկսեցինք պարզապես հավաքներ անել, զրուցել, խորհրդակցել, թե ինչ ստեղծենք՝ միությու՞ն, ընկերակցությու՞ն, որևէ հիմնա՞րկ…Այս հավաքների արդյունքը եղավ այն, որ ստեղծեցինք մեր միությունը, որում ինձ շատ օգնեցին զավակներս. նրանք նույնպես համալսարանավարտ են: Փոքր տղայիս խնդրեցի, որ ընկերներով աշխատեն այդ ուղղությամբ. նրանք շատ ոգևորվեցին, սկսեցին համացանցից որոնել, գտնել կազմակերպություններ ստեղծելու կանոնները, ձևաչափերը: Մեզ շատ օգնեց նաև մասնագիտությամբ փաստաբան Տիրան Բագրատ եղբայրը: Ի վերջո, մեր «Հայճար» միությունը պաշտոնապես գրանցվեց Թուրքիայում, բայց այդ անունը իմաստ պետք է ունենար. մենք մեր միությունից մի փաստարկ արեցինք, նաև թուրքերեն թարգմանեցինք անունը, բացատրեցինք, որ դրա արմատը աղբյուրն է, ակունքը, որը վերակենդանացնում է, հետազոտում, և մարդիկ ընդունեցին: «ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության» հետ համագործակցում ենք մոտավորապես 7-8 տարի` մասնակցելով արդեն ավանդույթ դարձած «ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության» համաժողովներին:
-Ո՞րն է «Հայճար»-ի նպատակը:
-Մեր նպատակն էր նախ՝ հավաքի մի տեղ ունենալ, զրուցել, որոշումներ կայացնել, որից հետո ամենակարևորը՝ շրջել Թուրքիայի արևելյան կողմերում գտնվող բոլոր տարածքներում՝ լեռների վրա, ձորերում, դաշտերում և ուսումնասիրել, գրանցել հայկական բոլոր եկեղեցիները, խաչքարերը, հին աղբյուրները, կամուրջները, հետազոտել, թե ինչ վիճակում են դրանք գտնվում: Մեր նպատակն է համայնքին պատկանող կալվածքների վերանորոգումը, կառուցումը, մասնակցել ենք տարբեր շենքերի վերականգնման, վերանորոգման աշխատանքներին: Մենք մի նոր միություն էլ հիմնեցինք Թուրքիայում՝ «Մշակութային ժառանգության պահպանման միություն»՝ կազմված մոտավորապես 200 հայ ճարտարապետներից ու ճարտարագետներից և սկսեցինք պտույտներ կատարել. մասնագետներ կային նաև Հայաստանից: Այդ խմբում ընդգրկված էին հնագետներ, ճարտարապետներ, ճարտարագետներ, պատմաբանաներ. մի շաբաթ շրջեցինք Կիլիկիայի հատվածում: Այդ վայրերում տեղակայված մշակութային կոթողների մասին գրքույկներ ենք պատրաստում՝ լուսանկարներով, գծագրերով: Միության կողմից կատարված աշխատանքներից են՝ Ստամբուլի Պեշիքթաշի Սուրբ Աստվածածին, Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս, Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցու, Բեշիքթաշի հայական վարժարանի շենքի վերանորոգման և հայկական ճարտարապետական այլ շինությունների վերանորոգումը, վերականգնումը: Հայազգի շինարարները, ճարտարապետները, ոսկեձեռիկ վարպետները ոչ միայն կառուցել են հայկական եկեղեցիներ, խաչքարեր, կամորջներ ու աղբյուրներ, այլև կառուցել են Արևմուտքի պատմական շենքերն ու հուշարձանները և այսօր էլ շարունակում են այդ գործունեությունը: Մեր միության գերնպատակը հայկական ճարտարապետական ժառանգության վերականգնումն է: Մեր առաջնային նպատակն առայժմ այդ հոգևոր-մշակութային հուշարձանները մաքրելն ու ցանկապատելն է, որպեսզի կենդանիները չմտնեն, քարերը չտանեն, որից հետո հերթով կսկսենք ձեռնարկել վերականգնման աշխատանքները, որոնք ֆինանսական ներդրումներ են պահանջում:
-Բնականաբար, Ձեր այցելած, հաշվառած բոլոր հուշարձանները լուսանկարել եք. մտադրություն չունե՞ք Հայաստանում բացել այդ լուսանկարների ցուցահանդեսը, որովհետև, Աստված չանի, հնարավոր է, որ դրանցից առավել վնասվածները մի քանի տարի անց վատթար վիճակում լինեն, ավելին՝ վերանան դրանց հետքեր, և հայը… գոնե լուսանկարով կտեսնի դրանք:
-Այո,՛ լուսանկարել ենք, համամիտ եմ, որ այդպիսի ցուցահանդեսի կարիքը կա և կմտածենք այդ մասին. մեր տեսած հուշարձանների շարքում կան այնպիսինները, որոնցից գրեթե ոչինչ չի մնացել՝ մի պատ, մի քանի քար. ժամանակը, անձրևները, ձյունը, քամիները, ինչպես նաև՝ մարդկային գործոնը, փչացնում են դրանք…այնպես որ՝ ընդունում եմ Ձեր դիտարկումը:
-Պարո՛ն Բինաթլի, թուրքերը ընդունու՞մ են, որ այդ տարածքի հուշարձանների, շենք-շինությունների մեծ մասը հայի ձեռամբ է կառուցվել:
-Այո՛, գիտեն, ընդունում են, սակայն դա միանշանակ չէ, որովհետև երբեմն էլ հերքում են:
–Որպես ճարտարագետ՝ ի՞նչ կասեք այսօրվա Երևանի ճարտարապետական տեսքի մասին:
-Երևանը նախկինում իր ճարտարապետական տեսքով յուրահատուկ բնութագիր, ոճ ուներ. այսօր այդպես չէ. թամանյանական շատ գեղեցիկ ու ճիշտ լուծումներով կառուցված շենքերի կողքին վեր են խոյանում 15, 18 հարկանի շենքեր, որոնք ոչ մի կերպ չեն կապվում և ներդաշնակ չեն հին ու հայկական ճարտարապետական հրաշալի զարդաքանդակներով կառուցված շինությունների հետ: Անշուշտ, այդպիսի բարձրահարկեր էլ պետք է լինեն, սակայն դրանք կարող են կառուցել արվարձաններում, քաղաքի ծայրամասերում: Հայաստանն, առհասարակ, շատ գեղեցիկ երկիր է, ինչպես նաև՝ մայրաքաղաք Երևանը:
-Պարո՛ն Նազարեթ, որպես մասնագետ, Ձեր կարծիքով, ո՞ր քարով է տուն կառուցելը ավելի ճիշտ:
-Հայկական տուֆն ամենալավ քարն է, այն ամուր է, թեթև, շնչող, նաև՝ գեղեցիկ. մեր տուֆը մեր հարստություններից մեկն է:
-Խոսենք Ձեր հետագա ծրագրերի մասին. ինչպիսի՞ն եք տեսնում «Հայճար» ճարտարապետների և ճարտարագետների միության ապագան, հեռահար նպատակները:
-Այժմ մենք պատրաստ ենք սիրահոժար կատարել հայկական կառույցների համար կարևոր գործերը: Օրինակ՝ մասնակցեցինք Օսմանյան կայսրությունում հայտնի Պալյանների հայազգի ընտանիքի դամբարանի հետ կապված աշխատանքներին. այս ընտանիքի շառավիղները 18-19 դդ. եղել են օսմանյան արքունի ճարտարապետներ։
Պալյաններն օսմանյան սուլթանների համար կառուցել են բազմաթիվ շքեղ պալատներ, հայկական եկեղեցիներ, մեծ թվով սուլթանական մզկիթներ, ամառանոցներ: Պալյանների նշանավոր գործերից են Ստամբուլի «Դոլմաբահչե»-ի համալիրը, որը Պալյանների մի քանի սերունդի աշխատանք է, «Չրաղան» պալատը. Պալյանների 9-ը սերունդ աշխատել է Թուրքիայում, իսկ նրանցից շատերը հռչակվել են պալատական ճարտարապետներ: Այդ նշանավոր տոհմի մասին Աշոտ Գրիգորյանը գրել է «Հայոց ազգին պարտեզի գանձերը. Պալյաններ» գիրքը, որը պատմում է Պալյան ճարտարապետական գերդաստանի նախագծմամբ Ստամբուլում կառուցված հարյուրավոր շինությունների՝ պալատական, ռազմական կառույցների մասին:
Մեր ծրագրերի մեջ են մտնում այն կառույցների հետ տարվող աշխատանքները, որոնք մեր օգնության կարիքն ունեն, լինի դա՝ եկեղեցի, դպրոց, շենք-շինություն: Մեր նախագծով կառուցվում է նաև երեխաների համար մի ճամբար, ուր երեխաները կարող են ամռանը հանգստանալ, իսկ ձմռանը այն կդառնա Թումոյի նման մի կենտրոն. ի դեպ, Երևանի Թումո կենտրոնի հետ կապերի մեջ ենք:
-Հարգելի՛ հայրենակից, Դուք ծնվել եք Ստամբուլի շատ հայտնի Պեշիկթաշ հայաշատ թաղամասում. դա Ձեր ծննդավայրն է, բնականաբար՝ սիրելի, իսկ ի՞նչ է Հայրենիքը Ձեզ համար:
-Երբ Հայրենիք եմ ասում, փշաքաղվում եմ. խոսքերով դժվար է արտահայտել զգացածս, բայց հոգիս խոսում է ջերմությամբ…Աշխարհի բոլոր հայերն իրենց կյանքում գոնե մի անգամ պետք է տեսնեն ու զգան Հայրենիքը:
-Ի՞նչ կմաղթենք համայն աշխարհի հայությանը Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առիթով:
–Մաղթում եմ, որ 2018-ին Հայաստանն ավելի զորանա, զարգանան գործարարության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, բժշկության, անասնապահության, նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտները. այս ուղղություններով ես արդեն կայծեր տեսնում եմ, ցանկանում եմ, որ ի վերուստ տրված արարաման շնորհը հայերը չկորցնեն, այն շատ խելացիորեն օգտագործեն:
-Շնորհակալությու՛ն, պարոն Նազարեթ, շնորհակալ եմ նաև Երվանդ Դինքին՝ մեր հարցազրույցի ընթաքում իր մասնակցության ու տեղեկատվության լրացումների համար. մաղթում եմ, որ 2018-ին ևս Ձեր հայանպաստ գործունեությունը, Ձեր բոլոր նախաձեռնությունները լինեն շարունակական:

«Желаю, чтобы данный свыше дар созидания армяне никогда не теряли и использовали его разумно»: Назарет Бинатли
Особый почерк армянских архитекторов, инженеров можно отыскать во многих странах мира: авторами известных сооружений во многих древнейших городах являются армяне, они вдохнули жизнь в бездыханный камень, и в истории веков оставили след гармоничного слияния мысли и руки армянского гения.
Сегодня, как и всегда, армяне продолжают строить, беря за основу древнейшие армянские традиции национальной архитектуры.
На днях мне довелось встретиться с находящимся в Армении одним из турецких архитекторов-армян, председателем Союза армянских архитекторов и инженеров Турции Назаретом Бинатли и его другом Ервандом Динком. Беседу с Бинатли для «Армяне сегодня» представляю вниманию читателей.
– Добро пожаловать на Родину, господин Назарет. Знаю, что многие из соотечественников приезжают из Диаспоры в Армению с различными патриотическими миссиями, и убеждена, что Вы в этом вопросе не исключение.
– Спасибо. Да, Вы правы, наша миссия не самоцель, мы приехали по делу, однако с каждым визитом мы также утоляем тоску по Армении.
– Скажите пожалуйста, когда сформировалось Ваше сотрудничество с Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров и в какой плоскости начали развивать деятельность с ними?
– Я по специальности инженер-строитель, инженер-архитектор, электрик, механик, дизайнер, имею много друзей, окончивших университет, и почти 20 лет назад решили сплотиться, познакомиться. С 2000 года начали просто проводить сборы, беседовать, консультироваться: что создать – союз, ассоциацию, какое-либо учреждение… Результатом этих встреч стало то, что был создан наш Союз, и в этом деле мне очень помогли мои сыновья – они также окончили университет. Младшего сына попросил, чтобы вместе с друзьями поработали в этом направлении. Они очень воодушевились, начали искать в �?нтернете правила, форматы создания организаций. Нам очень помог также юрист Тиран Баграт. Наконец, наш союз «Айчар» был зарегистрирован в Турции, но название это должно было обладать смыслом: мы перевели на турецкий название, объяснили, что корнем его является слово «источник», которое возрождает, исследует, и люди приняли. С Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров сотрудничаем около 7-8 лет. Начали сотрудничать с директором Национального музея-института архитектуры Армении господином Ашотом Григоряном , он несколько раз бывал в Стамбуле. Он лучший друг нашего Союза, когда в музее-институте архитектуры Армении организуются выставки, непременно включает и работы многих из нас.
– Какова цель «Айчара»?
– Наша цель – прежде всего иметь место, где можем собираться, беседовать, принимать решения. После этого самое главное – путешествовать по восточным регионам Турции, изучать и регистрировать в горах, полях, ущельях все армянские церкви, хачкары, старинные родники, мосты, исследовать, в каком состоянии они находятся. Наша цель – ремонт имений, принадлежащих общине, участвовали в работах по восстановлению, ремонту различных зданий. Мы основали также в Турции новую организацию – «Союз сохранения культурного наследия», в составе которого около 200 армянских архитекторов и инженеров. Были специалисты и из Армении. В эту группу были вовлечены археологи, архитекторы, инженеры, историки. Неделю путешествовали в районе Киликии. Готовим книжки о находящихся в этих местах памятниках культуры – с фотографиями, чертежами. Среди выполненных Союзхом работ – ремонт церквей Св. Богородицы в Бешикташе (Стамбул), Св. Киракос (Диарбекир), церкви Св. Хач на острове Ахтамар, здание армянской гимназии Бешикташа, а также ремонт и реконструкция других армянских архитектурных сооружений.
Строители, архитекторы, мастера армянской национальности не только возводили армянские церкви, создавали хачкары, мосты, родники, но и строили исторические здания и памятники Запада, и сегодня продолжают эту деятельность. Высшая цель нашего Союза – восстановление армянского архитектурного наследия, очистка и ограждение этих духовных культурных памятников, дабы не забредали животные, не растаскивались камни. Затем по очереди начнем работы по их восстановлению, которые требуют финансовых вложений.
– Естественно, все взятые на учет памятники Вы сфотографировали. Нет намерения открыть в Армении их фотовыставку – ведь, упаси Боже, возможно, что наиболее поврежденные из них через несколько лет окажутся в еще худшем положении, либо следы их исчезнут вообще. Армяне будут иметь возможность увидеть хотя бы их фотографии.
– Да, фотографировали. Согласен, что потребность в такой выставке есть. Мы подумаем об этом. Среди виденных нами памятников есть такие, от которых почти ничего не осталось – одна стена, несколько камней. Время, дожди, снега, ветры, также человеческий фактор портят их… Так что я принимаю Ваше замечание.
– Господин Бинатли, турки признают, что большинство памятников, зданий, сооружений на этих территориях возведены руками армян?
– Да, знают, признают, однако это неоднозначно, поскольку порой и отрицают.
– Как инженер, что скажете об архитектурном облике сегодняшнего Еревана?
– Своим прежним архитектурным видом Ереван имел особый стиль. Сегодня этого нет. Рядом с таманяновскими зданиями, возведенными в очень красивых и верных решениях, возвышаются 15-18 этажные здания, никак не связанные и не гармонирующие со строениями, украшенными старинными армянскими узорами. Конечно, такие многоэтажки также должны быть, однако они должны строиться на окраинах города. Армения вообще очень красивая страна, как и столица Ереван.
– Господин Назарет, по Вашему мнению, как специалиста, из какого камня правильнее строить дома?
– Армянский туф – самый лучший материал. Он прочный, легкий, дышащий, а также красивый. Наш туф – одно из наших богатств.
– Поговорим о Ваших дальнейших программах. Каким видите будущее союза «Айчар», его дальнейшие цели?
– Ныне мы готовы с любовью выполнить важные для армянской архитектуры дела. Например, приняли участие в работах, связанных с мавзолеем известной в Османской империи армянской династии архитекторов Палянов: представители этой династии в XVIII-XIX веках были придворными архитекторами империи.
Паляны возвели для османских султанов множество прекрасных дворцов, армянских церквей, султанских мечетей, дач. Среди выдающихся творений Палянов – комплекс «Долмабахче» в Стамбуле, плод творения нескольких поколений Палянов, дворец «Чрахан». Девять поколений Палянов трудились в Турции, и многие из них прославились как придворные архитекторы. Об этой известной династии Ашот Григорян писал книгу «Сокровища сада армянской нации: Паляны», повествующую о сотнях возведенных Палянами в Стамбуле сооружений – дворцов, военных объектов.
В наших программах – работы с сооружениями, нуждающимися в нашей помощи – будь то церковь, школа или простое здание. По нашим проектам сооружается также летний лагерь для детей, где летом смогут отдыхать дети, а зимой станет цент ром, подобным ТУМО. Кстати, с центром ТУМО мы поддерживаем связи.
– Уважаемый соотечественник, Вы родились в армянонаселенном квартале Бешикташ Стамбула. Естественно, это место Вашего рождения, любимое Вами. А чем для Вас является Родина?
– Произнося «Родина», у меня бегут по коже мурашки. Словами трудно выразить чувства… Все армяне мира хотя бы раз в жизни должны увидеть, почувствовать Родину
– Что пожелаете армянам всего мира в канун Нового года и Святого Рождества?
– Желаю, что бы в 2018 году Армения стала еще сильнее, развились сферы бизнеса, туризма, сельского хозяйства, здравоохранения, новаторских технологий. В этом плане я уже замечаю искры, желаю, чтобы данный свыше дар созидания армяне никогда не теряли и использовали его разумно.
– Спасибо, господин Назарет, благодарна также Ерванду Динку за его участие в нашей беседе и ценную информацию. Желаю, чтобы в 2018-м ваша патриотическая деятельность, начинания продолжились.