Հայ մնալու լավագույն միջոցը հայրենաշինության գործին մասնակցելն է. Արա Վարդանյան
2017 թվականը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համար հոբելյանական տարի է. լրանում է հիմնադրամի ստեղծման 25-ամյակը: Այս առիթով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի հետ «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է այս տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքների, ձեռքբերումների և հետագա անելիքների շուրջ:
-Պարո՛ն Վարդանյան, ե՞րբ է ստեղծվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը և ո՞րն է Հիմնադրամի առաքելությունը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ստեղծվել է 1992 թվականի մարտի 3-ին՝ ՀՀ նախագահի հրամանագրով` որպես եզակի մի կառույց, որը կոչված է համախմբելու Հայաստանում, Արցախում և արտերկրում ապրող բոլոր այն հայերին և նրանց համախոհներին, ովքեր պատրաստակամ են իրենց ջանքերն ուղղելու նորաստեղծ հայկական 2 հանրապետությունների կայուն զարգացմանը: Այն ժամանակ Սփյուռքը պատրաստ էր օգնելու Հայաստանին և Արցախին, հայկական համայնքներում տարբեր դրամահավաքներ էին կազմակերպվում, բայց չկար նրանց ուղղորդող մարմին, որը կկարողանար այդ գումարները ճիշտ տնօրինել:
Շուկայական հարաբերությունների հաստատման բարդություններին զուգահեռ՝ անհրաժեշտ էր նաև բազում հիմնախնդիրներ հաղթահարել, որոնք պետության առջև ծառացել էին 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի, երկրի շրջափակման և Արցախյան պատերազմի հետևանքով:
-Ներկայացրեք խնդրեմ, Հիմնադրամի քսանհինգ տարվա անցած ուղին:
-Այս տարիների ընթացքում շատ լուրջ ձեռքբերումների ենք հասել: Իսկ ամենամեծ նվաճումը համարում ենք նվիրատուների քանակը. ունենք 700 000 նվիրատու, որոնց շնորհիվ Հայաստանի և Արցախի շուրջ 500 000 քաղաքացու կյանքում կարողացել ենք դրական փոփոխություն մտցնել: Հիմնադրամի քսանհինգ տարվա ուղին բնութագրվում է միմյանց հաջորդող մեր հայրենիքի համար կենսական կարևոր նշանակություն ունեցող բազմաբնույթ ծրագրերով:
Ճանապարհների, դպրոցների, մանկապարտեզների, հիվանդանոցների, ջրագծերի ու գազատարների կառուցմանը զուգահեռ՝ օժանդակություն են ստացել բազմաթիվ սոցիալապես խոցելի խմբեր, այդ թվում` ազատամարտիկների ընտանիքներ, անապահով ընտանիքների ուսանողներ: Աշխարհասփյուռ հայության նվիրատվություններով այսօր մեր հարյուր հազարավոր հայրենակիցներ ունեն տուն, ջուր, գազ, ջեռուցում, բարեկեցիկ կյանքի պայմաններ:
Քսանհինգ տարիների ընթացքում կարողացանք կարևոր նշանակության ծրագրեր իրականացնել: Հիմնադրամին վստահվեց Հայաստանում և Արցախում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված խնդիրների լուծումը: Մեկը մյուսին հաջորդեցին Գորիս-Ստեփանակերտ, ապա Արցախում Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղիների կառուցումը: Արդեն ավարտում ենք Հայաստանը Արցախին կապող Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղու կառուցումը, որն Ապրիլյան պատերազմից հետո ապացուցեց իր անգնահատելի դեր ունենալու փաստը. մարդիկ այդ ճանապարհով էին Հայաստանից Մարտակերտ մեկնում:
Վերջինս ճանապարհային ցանց ապահովեց ԼՂՀ քաղաքների և գյուղերի միջև` մեծապես նպաստելով երկրում տնտեսության զարգացմանը: Ճանապարհաշինությանը զուգընթաց` Հիմնադրամը ստանձնեց նաև համայնքային զարգացման նպատակային ծրագրեր` կառուցելով ու վերակառուցելով դպրոցներ, բուժհաստատություններ, ջրամատակարարման ու գազամատակարարման համակարգեր, էլեկտրահաղորդագծեր, մշակութային հաստատություններ և այլն:
Աղետի գոտում Հիմնադրամը ձեռնամուխ եղավ բնակարանաշինությանը`1988-ի երկրաշարժից անօթևան մնացածներին կացարաններով ապահովելով Գյումրիում, Վանաձորում, Ստեփանավանում, Սպիտակում:
Մի խոսքով՝ Հիմնադրամը հասցրել է ճանաչվել ողջ հայության կողմից, քանի որ իր ծրագրերում միշտ եղել է արդիական ու սպասված: Հիմնադրամը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր առաքելությանը՝ աշխարհասփյուռ հայության միասնական ջանքերն ուղղելով մեր երկրի վերակառուցմանն ու ամրապնդմանը:
– Եկե՛ք թվապատկերի միջոցով խոսենք կատարված աշխատանքների մասին:
-Շատ լավ: Նախևառաջ ասեմ՝ Հիմնադրամը այն եզակի կառույցներից է, որ գրեթե բոլոր ոլորտներում աշխատանքներ է կատարում: Ներկայացվող տվյալները, իհարկե, Հայաստանում և Արցախում կատարված աշխատանքների մասին է: Եվ այսպես. Հիմնադրամը կյանքի է կոչել ավելի քան 330. 000. 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրեր, իրականացվել է 1100 խոշոր /ընդհանուր առմամբ՝ 50 000/ ծրագիր , ունենք 700.000 նվիրատու Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից:
Կառուցվել, վերակառուցվել և իրականացվել են 605 կմ ճանապարհ, 580 կմ ջրագիծ ու ջրատար, 149 կմ գազամուղ, 70 կմ էլեկտրագիծ, 359 դպրոց ու մանկապարտեզ, 24 համայնքային կենտրոն, 480 տուն ու բնակարան, 75 առողջապահական հաստատություն, 58 մշակույթի ու սպորտային կենտրոն, 100 ջերմոց, 169 կրթական, մշակութային ու գիտական ծրագրեր:
Այսօր էլ նույն տեմպով շարունակում ենք աշխատել, սակայն ավելացրել ենք աշխատատեղերի ստեղծման և տնտեսական զարգացման գործոնը. պետք է ներդրումներ կատարել հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում: Հարկ է նշել Տավուշի մարզում արդեն 6 տարի իրականացվող ջերմոցների կառուցման լայնածավալ ծրագիրը, որի գլխավոր հովանավորը Հիմնադրամի Արգենտինայի տեղական մարմինն է: Այս ձեռնարկին վերջերս միացել է նաև ավստրալահայ համայնքը:
Տավուշի մարզում կառուցել ենք ավելի քան 100 ջերմոց:  Յուրաքանչյուր ջերմոց նախատեսված է մեկ ընտանիքի համար, որը բավարար պայմաններ է ստեղծում այդ ընտանիքի կենցաղային, առօրյա խնդիրները լուծելու համար:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կարևոր ծրագրերից էր արգենտինահայ բարերարներ Դևեջյան, Էքզերջիյան ընտանիքների և Քիրքոր Շիմշիրօղլուի ֆինանսավորմամբ Շիրակի մարզի Բավրա գյուղում հնդկաձավարի գործարանի կառուցումը, որը նոր մշակույթ է հայկական գյուղատնտեսության ոլորտում: Այս տարի սկսում ենք նաև արևային էներգիայի ստացման մի նոր ծրագիր: Փորձարկումը սկսել ենք Տավուշի մարզի մի քանի գյուղում: Հաջորդ տարվանից Արցախի գրեթե բոլոր գյուղերի դպրոցների, համայնքային կենտրոնների, մանկապարտեզների տանիքներին տեղադրելու ենք արևային մարտկոցներ, որպեսզի զրոյացնենք էլեկտրոէներգիայի ծախսերը:
Առհասարակ, մեր ծրագրերը բաժանված են երկու մասի՝ գլխավոր դրամահավաքի թեման, որը յուրաքանչյուր տարի հաստատում է հոգաբարձուների խորհուրդը, և բարերարների կողմից առաջարկած հատուկ՝ նպատակային ծրագրերը: Այդ ծրագրերը պատրաստակամորեն կատարում ենք Հայաստանում և Արցախում: Հիմնադրամը երկու տեսակի՝ ֆինանսական և ֆիզիկական միջազգային աուդիտ է անցնում: Մենք որդեգրել ենք բաց և թափանցիկ գործելաոճը, և հենց դա է մեր հաջողության գրավականը:
-Հիմնադրամի ստեղծումն ինքնին ուղղված էր Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության ձևավորմանը: Հե՞շտ ստացվեց շահել սփյուռքահայերի վստահությունը և նրանց համագործակցության կանչել:
Հիմնադրամի հետ համագործակցության շնորհիվ բազմաթիվ սփյուռքահայեր սերտացրին կապը հայրենիքի հետ՝ չկորցնելով ազգային ինքնությունն ու կառչած մնալով սեփական արմատներին: Եղել են հայեր, ովքեր երբեք չէին այցելել Հայաստան, Արցախ, և մեր ջանքերով՝ եկան տեսնելու  իրենց Հայրենիքը:
Խնդիրները շատ են: Հուսով եմ, թե՛ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, թե՛ Հիմնադրամի ծավալած գործունեությամբ՝ ամեն ինչ կանենք այդ ամենը հաղթահարելու և Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցությունն  առավել զարգացնելու համար:
– Այժմ խոսենք Հոգաբարձուների խորհրդի մասին:
-Հիմնադրամի յուրահատկություններից է նաև հոգաբարձուների խորհրդի կազմը, որում ներառված են հայկական եկեղեցիների, ավանդական կուսակցությունների, բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, անհատ բարերարները՝ ապահովելով բազմաշերտ ներգրավվածություն:
Ըստ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կանոնադրության` Հիմնադրամի բարձրագույն ղեկավար մարմինը Հոգաբարձուների խորհուրդն է, որի նախագահն ի պաշտոնե Հայաստանի Հանրապետության նախագահն է: Խորհրդի կազմում են Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը, Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու կաթողիկոս-պատրիարքը, Հայ Ավետարանական եկեղեցու ներկայացուցիչը, Արցախի Հանրապետության նախագահը, ՀՀ և ԱՀ վարչապետերը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Ազգային ժողովի և Կենտրոնական բանկի նախագահները, նախարարներ, երեք ավանդական կուսակցությունների, խոշոր բարեգործական կազմակերպությունների` ՀԲԸՄ-ի, ՀՕՄ-ի և Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարները, սփյուռքահայ ճանաչված բարերարներ ու գործիչներ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից:
-Սփյուռքի հայկական համայնքներում տեղական քանի՞ մարմին է գործում:
-Քսանհինգ տարիների ընթացքում բացել ենք խորհրդանշական 25 տեղական մարմին՝ աշխարհի 22 երկրում, որոնք ներկայումս գործում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում` Լոս Անջելեսում և Նյու Յորքում, Ֆրանսիայում, Կանադայում` Տորոնտոյում և Մոնրեալում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Հոլանդիայում, Շվեյցարիայում, Ավստրիայում, Շվեդիայում, Լիբանանում, Սիրիայում, Քուվեյթում, Ավստրալիայում, Բրազիլիայում, Արգենտինայում` Բուենոս Այրեսում և Կորդոբայում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Ուրուգվայում, Ռումինիայում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Իրանում և Իտալիայում:
Տեղական մարմինները սերտորեն համագործակցում են իրենց երկրների հայ համայնքի եկեղեցական, հասարակական և բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև սփյուռքահայ ճանաչված բարերարների և գործիչների հետ: Հիմնադրամի՝ Երևանում գործող գործադիր վարչությունը և աշխարհասփյուռ տեղական մարմինները հաշվետու են հոգաբարձուների խորհրդին:
-Հիմնադրամի համար առանցքային նշանակություն ունի Լոս Անջելեսում կազմակերպվող ամենամյա հեռուստամարաթոնի անցկացումը: Միայն այս միջոցո՞վ է հնարավոր լինում դրամահավաք կազմակերպել:
-1996 թ-ից սկսած Լոս Անջելեսից հեռարձակվող ամենամյա հեռուստամարաթոնը հանրագումարի է բերում տարվա ընթացքում Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում հավաքագրված գումարները, հաշվետվություն ներկայացնում նվիրատուներին, և հայությանը համախմբում հայրենիքի համար կենսական կարևորության ձեռնարկի շուրջ: Հեռուստամարաթոններում հավաքված նվիրատվություններն ուղղվում են հոգաբարձուների խորհրդի ամենամյա նիստերում հաստատված խոշորածավալ ռազմավարական ծրագրերի իրագործմանը:
Մենք աշխարհում գործող բոլոր բարեգործական (նաև` ոչ հայկական) այն եզակի կազմակերպություններից ենք, որը կիրառում է դրամահավաքի բոլոր ձևերը:
Հիմնադրամի դրամական միջոցները գոյանում են տարեկան  տարբեր երկրներում կազմակերպվող հեռախոսամարաթոնների, ռադիոմարաթոնների, հեծանվարշավների, ճաշկերույթների հանգանակություններից, բարեգործական համերգների ու ցուցահանդեսների հասույթներից, փոստային և SMS նվիրատվություններից, անհատների թողած կտակներից և նպատակային հատկացումներից:  Շուրջ 60 հազար ընտանիք ունենք, որոնք ամեն տարի ավանդաբար մասնակցում են հեռուստամարաթոնին. այն դարձել է իրենց կենսակերպի մի մասը, իսկ Հայաստանում կան անգամ թոշակառուներ, ովքեր գալիս են Հիմնադրամ՝ իրենց կենսաթոշակի մի մասը նվիրաբերելով հայրենաշինության գործին:
Կազմակերպվող դրամահավաքները նաև սփյուռքահայ երիտասարդներին է հնարավորություն տալիս կապվելու Հայաստանին: Ինչպես օրինակ՝ հեռախոսամարաթոնի ժամանակ նրանց է վստահվում նվիրատուների հեռախոսազանգերին պատասխանելը. այս գործոնը նրանց՝ հետագայում Հայաստան այցելելու և հայրենասիրությամբ տոգորվելու կարևոր ազդակ է հանդիսանում:
Ինչպե՞ս է որոշվում հեռուստամարաթոնի բուն թեման:
-Յուրաքանչյուր տարի մայիս ամսին տեղի է ունենում Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում Երևանում գործադիր վարչությունը կատարված աշխատանքների մասին հաշվետվություն է ներկայացնում: Նիստի ժամանակ հոգաբարձուների խորհուրդը սկսում է քննարկել դրամահավաքի գլխավոր թեման: Հոգաբարձուների անդամներից յուրաքանչյուրը կարող է առաջարկ ներկայացնել, որից հետո այդ առաջարկներից քվեարկության արդյունքում ընտրվում է գլխավոր թեման:
-Ո՞րն է Ձեր կոչը համասփյուռ հայերին:
-Հիմնադրամն ինքնին ապացուցեց, որ հայերով ազգային համախմբվածության շնորհիվ կարող ենք մեր կյանքում դրական փոփոխություններ մտցնել և լուծել մեր առջև ծառացած հիմնախնդիրները, միայն պետք է հավատալ մեր ուժերին և շարունակել ազգանպաստ այս գործը՝ ի շահ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության հզորացման: Հիշենք, որ հայ մնալու լավագույն միջոցը հայրենաշինության գործին մասնակցելն է:
Իհարկե, անհիմն մեղադրանքները շատ են, բայց մենք արդար ճանապարհով ենք ընթանում: Պետք է հասկանանք, որ Արցախում կատարվող ցանկացած ներդրում նաև քաղաքական նշանակություն ունի. դեռ ամբողջ աշխարհին ցույց տալու խնդիր ունենք, որ Արցախը եղել և մնում է հայկական տարածք: Իսկ ցույց տալու այդ ձևերից մեկն էլ այդ հողում որևէ գործ անելն է:

Лучшее средство сохранить армянственность – участвовать в становлении Отечества: Ара Варданян
Для общеармянского фонда «Айастан» 2017 год юбилейный – исполняется 25 лет его существования. По этому поводу «Армяне сегодня» побеседовала с исполнительным директором общеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяном о работе, проделанной за эти годы, достижениях и предстоящих задачах.
– Господин Варданян, когда был создан общеармянский фонд «Айастан» и какова его миссия?
– Общеармянский фонд «Айастан» был создан 3 марта 1992 года указом Президента РА как исключительная структура, призванная сплотить проживающих в Армении, Арцахе и за рубежом армян и их единомышленников, готовых направить свои усилия на стабильное развитие двух армянских республик. В то время Диаспора готова была помогать Армении и Арцаху, в армянских общинах организовывались различные сборы денежных средств, но не было координирующего органа, который сумел бы правильно распорядиться этими суммами.
Параллельно со сложностями становления рыночных отношений необходимо было преодолеть множество проблем, вставших перед страной вследствие разрушительного землетрясения 1988 года, блокады страны и Арцахской войны.
– Представьте пожалуйста 25-летний путь, пройденный фондом.
– За эти годы у нас были очень серьезные достижения. Самым же большим достижением считаем численность пожертвователей: у нас насчитывается 700 тысяч пожертвователей, благодаря которым в жизни около 500 тысяч граждан Армении и Арцаха удалось внести позитивные перемены. Двадцатипятилетний путь фонда характеризуется последовательными разнообразными программами, имеющими для нашей Родины жизненно важное значение.
Параллельно со строительством дорог, школ, детских садов, больниц, прокладкой водоводов и газопроводов была оказана поддержка многочисленным социально-уязвимым группам людей, в том числе семьям ополченцев, студентам из числа необеспеченных семей. Благодаря пожертвованиям армян всего мира сегодня сотни тысяч наших соотечественников имеют жилье, воду, газ, отопление, условия для благополучной жизни.
За четверть века нам удалось осуществить программы важнейшего значения. Фонду было доверено решение проблем, направленных на развитие инфраструктур в Армении и Арцахе. Одна за другой последовали строительство автомагистралей Горис-Степанакерт, затем Север-Юг в Арцахе. Завершается сооружение соединяющей Армению с Арцахом автомагистрали Варденис-Мартакерт, в дни апрельской войны доказавшей факт своей неоценимой роли: этой дорогой люди добирались из Армении в Мартакерт.
Она обеспечила дорожную сеть также между городами и селами НКР, в большой мере поспособствовав развитию экономики в стране.
Параллельно с дорожным строительством, фонд взял на себя также реализацию целевых программ общинного развития, строя и реконструируя школы, медицинские учреждения, системы водо- и газоснабжения, линии электропередач, культурные учреждения и т. д.
В зоне бедствия фонд предпринял жилищное строительство, обеспечивая жильем людей, после землетрясения 1988 года оставшихся без крова в Гюмри, Ванадзоре, Степанаване, Спитаке.
Одним словом, фонд успел снискать известность у всего армянства, поскольку его программы всегда были актуальны и ожидаемы. Верный своей миссии, фонд продолжает направлять объединенные усилия армянства на благоустройство и укрепление нашей страны.
– Давайте поговорим о проделанной работе языком цифр.
– Отлично. Прежде всего должен сказать, что фонд – одна из исключительных структур, выполняющих работу практически во всех сферах. Представленные данные, конечно, касаются работ, проделанных в Армении и Арцахе. �?так, фондом претворены в жизнь программы общей стоимостью более 330 млн долларов США, реализовал 1100 крупных (в общей сложности 50 тысяч) проектов, у нас насчитывается 700 тысяч пожертвователей из Армении, Арцаха и Диаспоры. Построены и реконструированы 605 км дорог, проложены 580 км водоводов, 149 км. Газопроводов, 70 км линий электропередач, 359 школ и детских садов, 24 общинных центра, 480 домов и квартир, 75 медицинских учреждений, 58 центров культуры и спорта, 100 теплиц, реализовано 169 образовательных, культурных и научных проектов.
�? сегодня работа продолжается в том же темпе, однако добавился фактор создания рабочих мест и экономического развития: нужны инвестиции, в частности, в сферу сельского хозяйства. Следует отметить широкомасштабный проект строительства теплиц в Тавушской области, генеральным спонсором которого является Аргентинский местный орган фонда. К этой инициативе в последнее время присоединилась и армянская община Австралии.
В Тавушской области построено более 100 теплиц. Каждая из них предназначена для одной семьи – создает достаточные условия для решения бытовых будничных проблем этой семьи.
Одним из важных проектов общеармянского фонда «Айастан» является строительство в селе Бавра Ширакской области завода по переработке гречихи, который финансируется аргентинскими благотворителями семьями Деведжян, Эксерджиян и Киркором Шимшироглу. Это новая культура в сфере сельского хозяйства Армении. В этом году начинаем также новую программу получения солнечной энергии. �?спытания начали в нескольких селах Тавушской области. Со следующего года на крышах детских садов, общинных центров, школ почти всех сел Арцаха будут установлены солнечные батареи, дабы обнулить расходы на электроэнергию.
Вообще, наши программы разделены на две части – тема генерального сбора средств, которую ежегодно утверждает совет попечителей, и предлагаемые благотворителями специальные целевые программы. �?х мы с готовностью выполняем в Армении и Арцахе. Фонд проходит международный аудит двух типов – финансовый и физический. Мы взяли на вооружение открытый и прозрачный стиль деятельности, что и является залогом наших успехов.
– Создание фонда изначально было нацелено на формирование взаимодействия Армения-Диаспора. Легко ли удалось снискать доверие армян Диаспоры и привлечь их к сотрудничеству?
– Благодаря сотрудничеству с фондом многие армяне Диаспоры укрепили связи с Родиной, не теряя национальной идентичности и сохраняя связь с собственными корнями. Были армяне, никогда не бывавшие в Армении, Арцахе, и нашими усилиями приехали посмотреть свою Родину.
Проблем много. Надеюсь, что благодаря деятельности как Министерства Диаспоры РА, так и фонда все сделаем, чтобы преодолеть все это и максимально развить взаимодействие Армения-Диаспора.
– Теперь поговорим о Совете попечителей.
– Одной из особенностей фонда является состав Совета попечителей, в котором охвачены представители Армянских Церквей, традиционных партий, благотворительных организаций, отдельные благотворители. Все это обеспечивает многослойное представительство.
Согласно уставу общеармянского фонда «Айастан», высшим руководящим органом фонда является Совет попечителей, председателем которого по должности является Президент Республики Армения. В составе Совета – Католикос Всех армян, Католикос Великого Дома Киликийского, Католикос-Патриарх Армянской Католической церкви, представитель Армянской Евангелистской церкви, Президент Республики Арцах, премьер-министры Армении и Арцаха, председатели Конституционного суда РА, Национального Собрания и Центробанка РА, министры, руководители трех традиционных партий, крупных благотворительных организаций – ВАБС и САП, а также Армянской ассамблеи Америки, известные благотворители армянской Диаспоры и деятели Армении, Арцаха и Диаспоры.
– Сколько местных органов функционируют в армянских общинах Диаспоры?
– На протяжении 25 лет открыли символичные 25 местных органов в 22 странах мира, которые ныне функционируют в Лос Анджелесе и Нью-Йорке (США), Франции, Торонто и Монреале (Канада), Великобритании, Германии, Голландии, Швейцарии, Австрии, Швеции, Ливане, Сирии, Кувейте, Австралии, Бразилии, Буэнос Айресе и Кордобе (Аргентина), Греции, Кипре, Уругвае, Румынии, Российской Федерации, �?ране и �?талии.
Местные органы тесно взаимодействуют с представителями церковных, общественных и благотворительных организаций армянских общин своих стран, а также с известными благотворителями и деятелями армянской Диспоры. Функционирующее в Ереване исполнительное правление и местные органы по всему миру подотчетны Совету попечителей.
– Основополагающее значение для фонда имеет проведение организуемого в Лос Анджелесе ежегодного телемарафона. Организация сбора средств возможна только таким образом?
– Начиная с 1996 года транслируемый из Лос Анджелеса ежегодный телемарафон подводит итог сумм, привлеченных в течение года в Армении, Арцахе и Диаспоре, представляет отчет пожертвователям, сплачивает армянство вокруг жизненно важных для Родины мероприятий. Собранные на телемарафоне пожертвования направляются на реализацию крупномасштабных стратегических проектов, утверждаемых на ежегодных заседаниях Совета попечителей.
Мы одна из исключительных благотворительных организаций в мире (в том числе и неармянских), которая применяет все формы сбора средств.
Финансовые средства фонда скапливаются от пожертвований на ежегодно проводимых в разных странах мира телемарафонах, радиомарафонах, велопробегах, обедах, доходов от благотворительных концертов и выставок, почтовых и СМС- пожертвований, наследства отдельных лиц и целевых отчислений. У нас насчитывается около 60 тысяч семей, каждый год традиционно участвующих в телемарафоне – это стало частью их образа жизни, а в Армении есть даже пенсионеры, которые приходят в Фонд, жертвуя часть своей пенсии на развитие Родины.
Организуемые сборы средств дают также возможность армянской молодежи Диаспоры наладить связь с Арменией. Как, например, во время телефонного марафона им доверяется отвечать на звонки пожертвователей – этот фактор служит для них важным мессиджем для того, чтобы впоследствии посетить Армению, преисполниться патриотизма.
– Как определяется основная тематика телемарафона?
– Ежегодно в май проводится заседание Совета попечителей Фонда, в ходе которого исполнительное правление в Ереване представляет отчет о проделанной работе. В ходе заседания Совет попечителей начинает обсуждать главную тему сбора средств. Каждый из членов Совета попечителей может представить предложение, после чего из этих предложений голосованием выбирается главная тема.
– Каков Ваш призыв к армянам мира?
– Фонд сам по себе доказал, что благодаря сплоченности армяне способны внесли позитивные изменения в наше жизнь и решить стоящие перед нами проблемы, надо лишь верить в свои силы и продолжать это патриотическое дело во имя усиления триединства Армения-Арцах-Диаспора. Помнить, что лучшее средство сохранить армянственность – участвовать в становлении Отечества.
Конечно, необоснованные обвинения звучат часто, но мы следуем верным путем. Надо верить, что любой вклад в Арцахе имеет и политическое значение – перед нами стоит задача показать всему миру, что Арцах был и остается армянской территорией. А один из способов показать это – делать что-либо на этой земле.