Չխոնարհվող հայուհիները. հայ «ամազոնուհիները» ցնցել են թուրք գնդապետին
Թուրքական բանակի գնդապետը հիացել է հայ կանանց արիությամբ, որոնք չեն զիջել տղամարդկանց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության ժամանակ:
Այդ մասին ժամանակին պատմել է ինքնապաշտպանության մասնակիցներից մեկը՝ Արտաշես Բալաբանյանը, որը Հայաստան տեղափոխվելուց հետո դասավանդել է Էջմիածնի ճեմարանում: Արդեն կյանքից հեռացած Բալաբանյանի պատմության ձայնագրությունըհայտնվել է Sputnik Արմենիայի մոտ:
Նրա խոսքով՝ պատճառը, որ Մուսա լեռան բնակիչները դիմել են ինքնապաշտպանության, թաքնված է Զեյթունում քաղաքում: Տեղի իշխանություններին հաջողվել է համոզել հայերին, որոնց Աբդուլ Համիդը պարբերաբար կոտորել է 30 տարի շարունակ, որ ճանապարհին նրանց ոչինչ չի սպառնում: Արդյունքում անապատի ճանապարհին սպանվել է 7 հազար մարդ:
«Երկու հոգի հրաշքով փախչել են Զեյթունից և պատմել, թե ինչպես են թուրքերը հարձակվել իրենց վրա, երբ նրանք դուրս են եկել գյուղերից և բոլորին կոտորել»,- պատմել է Բալաբանյանը: Մի քանի օր անց Մուսա լեռան բնակիչներին Անտիոքից նամակ է եկել, որում նրանց հանձնարարել են յոթ օրվա ընթացքում լքել իրենց տները, դրանից առաջ նկարագրել ունեցվածքը՝ վերադառնալուց հետո այն հետ ստանալու համար:
Բալաբանյանի խոսքով՝ նամակում կոչ են արել «լիովին վստահել իշխանություններին»: Հայերը Անտիոք են ուղարկել իրենցից մեկին, որը տեղի թուրքերի շարքում մտերիմ մարդ ուներ: Նա հաղորդել է, որ հայ ժողովրդի վրա կախվել է «Դամոկլյան թուրը»: «Նրանք մի քանի օր խորհրդակցել են, որոշել, թե ինչպես վարվել՝ խոնարհեն գլուխը, որպեսզի նրանց մորթեն ոչխարների նման կամ զենքը ձեռքներին պայքարել», — պատմել է Բալաբանյանը:
Նրա խոսքով՝ մնացել է լուծել զենքի հարցը: Բայց պարզվել է, որ դեռ 1895թ-ին և 1908թ-ին (այդ ժամանակ երիտթուրքերը հեղաշրջում են կատարել) հնչակները գաղտնի զենք են բերել և թաքցրել: Դրա մասին իմացել են միայն հոգևոր առաջնորդը և գյուղերից մեկի գյուղապետը:
Նրանք լեռ են բարձրացել: Պարտականությունները կիսել են իրար մեջ: Ամենափոքր տղաներին թողել են կանանց խնամքի տակ, 10-13 տարեկան պատանիները հսկողություն են իրականացրել, 14-16 տարեկանները ներգրավվել են ռազմիկներին մթերքով և զինամթերքով ապահովելու գործերում: Ավելի քան 15 կին պայքարել է տղամարդկանց հետ միասին, նրանցից մեկը, շրջափակման մեջ ընկնելով, խոստովանել է թուրքերին, որ 5 թուրք է սպանել:
«Նրանց հազարապետն ասել է իր զինվորներին. «Եթե իմ զորքերը կռվեն հայերի նման, ապա ես կնվաճեմ աշխարհը»», — պատմում է Բալաբանյանը:
Մուսա լեռան հայերը հետ են մղել թուրքական կանոնավոր բանակի հինգ հարձակում: Ինքնապաշտպանության ընթացքում նրանք կարողացել են նամակ ուղարկել Հալեպում ֆրանսիական ներկայացուցչություն՝ օգնություն խնդրելով: Եվ այն հասել է:
Ավելի ուշ նրան հաճախ են հարցրել, թե ինչպես են կարողացել 600 գյուղացիներից բաղկացած խմբով, զենքի և զինամթերքի անբավարար քանակի պայմաններում հաղթել 10-հազարանոց կանոնավոր բանակին:
«Մենք լեռ էինք բարձրացել խելահեղ մտքով: Կա՛մ կմեռնենք զենքը ձեռքերիս, կամ կապրենք խաղաղ», — ասել է Բալաբանյանը:
Սվեդիայի (Սուեդիա) հայերի ինքնապաշտպանական կռիվները Մուսա լեռան վրա (Հալեպի նահանգի Անտիոք գավառում՝ Սվեդիա գյուղաքաղաքի մոտ) տեղի են ունեցել 1915թ-ին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Լեռան շուրջը կար 6 հայկական գյուղ՝ Քեբուսիե, Վագըֆ, Խդրբեկ, Յողունօլուք, Հաջի Հաբիբլի, Բիթիաս, որոնց բնակիչներն (ավելի քան 6 հազար մարդ) զբաղվում էին երկրագործությամբ, շերամապահությամբ, մեղվաբուծությամբ, ունեին իրենց դպրոցները, եկեղեցիները:
Շրջափակման 53-րդ օրը երևաց ֆրանսիական 2 ռազմանավ: Նրանք սկսեցին գնդակոծել թուրքական դիրքերը: Ապա հայերին տեղեկացվեց, որ ֆրանսիական կառավարությունը որոշել է նրանց փոխադրել Պորտ Սաիդ: Սեպտեմբերի 13-15-ը հերոս պաշտպանները (շուրջ 4 հազար մարդ) փոխադրվեցին Ֆրանսիա. «Ժաննա դ՛Արկ» ու այլ նավեր ու շարժվեցին Պորտ Սաիդ, ուր նրանց օգնության հասան եգիպտահայերը:
Մուսա լեռան հերոսամարտը հայ ազգային-ազատագրական շարժման փայլուն դրվագներից է: Հերոսամարտն իր գեղարվեստական արտացոլումն է գտել Ֆ. Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպում, որը թարգմանվել է շատ լեզուներով: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո շատ մուսալեռցիներ, ներգաղթելով Հայաստան, հիմնեցին Մուսալեռ ավանը (Էջմիածնի շրջանում), որտեղ հուշարձան է կանգնեցված ի պատիվ Մուսա լեռան պաշտպանների:

Не склонили голову: армянские “амазонки” потрясли турецкого полковника
Более 15 армянских женщин наравне с мужчинами сражались против турок во время обороны горы Муса-даг в 1915 году.
Полковник турецкой армии восхитился мужеством армянских женщин, которые не уступали мужчинам во время самообороны на горе Мусадаг в период Геноцида армян.
Об этом в свое время рассказал один из участников самообороны Арташес Балабанян, который после того, как перебрался в Армению, преподавал в Эчмиадзинской семинарии. Запись рассказа Балабаняна, которого, уже нет в живых, оказалась у Sputnik Армения.
По его словам, причина того, что жители Мусадага перешли к самообороне, кроется в Зейтуне (крупный город в армянской Киликии). Местным властям удалось убедить армян, против которых Абдул Гамид (турецкий султан) периодически воевал на протяжении 30 лет, что им в пути ничего не грозит. В итоге на пути в пустыню было перебито 7 тысяч человек.
“Два человека чудом бежали из Зейтуна и рассказали, как турки напали на них, как только они вышли из своих сел и всех перерезали”, — сказал Балабанян.
Через несколько дней из Антиохии жителям сел Мусадага пришло письмо, в котором им поручили в течение семи дней покинуть свои дома с провизией на несколько дней, перед этим описать свое имущество, чтобы получить его по возвращении.
По словам Балабаняна, в письме призывали “полностью довериться властям”.
Армяне послали в Антиохию одного из армян, у которого среди местных турок был близкий человек. Тот сообщил, что над армянским народом повис “Дамоклов меч”.
“Несколько дней они проводили совет. Решали как поступить — склонить голову, чтобы их перерезали как овец, либо бороться с оружием в руках”, — рассказал Балабанян.
По его словам, оставалось решить вопрос оружия. Но, оказалось, что еще в 1895 и 1908 годах (когда младотурки совершили переворот) на всякий случай гнчаки (социал-демократическая партия “Гнчак” — одна из старейших армянских политических партий) принесли и спрятали немного оружия. О нем знали только духовный лидер и староста одного из сел.
Они поднялись на гору. Обязанности разделили между всеми. Самых маленьких мальчиков оставили под присмотром женщин, ребят 10-13 поставили в караул, 14-16 лет были вовлечены в работы – снабжение воюющих едой и боеприпасами. Более 15 женщин боролись наравне с мужчинами, одна из них, попав в окружение, призналась туркам, что убила пятерых из них.
“�?х тысячник (полковник) в ответ сказал своим солдата – “если мое войско будет бороться как армяне, я завоюю мир””, — рассказывает Балабанян.
Армяне Мусадага отразили 5 атак турецкой регулярной армии.
В ходе самообороны, они смогли отправить письмо в Алеппо, во французское представительство с просьбой о помощи. �? она пришла.
Уже позже его часто спрашивали, как они в составе 600 человек-селян с нехваткой оружия и боеприпасов смогли несколько раз победить 10 тысячную регулярную армию.
“Мы поднялись на гору с безумной мыслью. Либо умрем с оружием в руках, либо будет истреблены до последнего человека”, — сказал Балабанян.
Самооборона армян Сведии (Суедии) на горе Муса (Мусалер в Алеппском вилайете, близ города Сведия) проходила во время геноцида армян в Турции в 1915 году. Вокруг горы были расположены 6 армянских сел: Кебусие, Вагыф, Хдрбек, Егонолук, Хаджи Хабибли, Битиас, с общим населением свыше 6 тысяч человек.
На 53 день осады к горе подошли французские корабли, которые заметили вывешенный армянами огромный флаг с красным крестом. Пять кораблей (четыре французских, один английский) переправили армян в контролируемый британцами египетский город Порт-Саид, куда они прибыли в середине сентября. По разным оценкам были спасены более 4 тысяч армян.
Героическая битва Мусадага – один из блестящих эпизодов армянского национально-освободительного движения. Свое художественное отражение она нашла в романе Ф.Верфеля «40 дней Мусадага», переведенном на многие языки. После Второй мировой войны многие мусалерцы, репатриировав в Армению, основали поселом Мусалер (в Эчмиадзинском районе), где воздвигнут памятник в честь защитников Мусалера.