ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը նշել է հիմնադրման 106-րդ տարեդարձը
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը նշել է հիմնադրման 106-րդ տարեդարձը:
«Հայերն այսօր»-ի փոխոնցմամբ, նոյեմբերի 5-ին կազմակերպված ճաշկերույթին ներկա են եղել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը, Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հոգեշնորհ Տեր Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը և այլք, հոգևոր այլ այրեր, ինչպես նաև ՀԲԸՄ պատվավոր նախագահ Ռուբեն Քեշիշյանը, ատենապետ Ռուբեն Արթուրո Կետիկյանը, ՀԲԸՄ պատվո անդամ, ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի փոխատենապետ  Անտոնիո Սարաֆյանը, բարերարներ, միության ղեկավարներ, «Մարի Մանուկյան» վարժարանի ուսուցիչներ, աշակերտներ,  համայնքային ներկայացուցիչներ:
Երեկոյի ընթացքում տեղի է ունեցել պատվոգրերի հանձման արարողություն: ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը գործուն մասնակցության համար ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով է պարգևատրվել միության Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի վարիչ-քարտուղար Աննա Կահվեջյանը, իսկ Հայկական գեղարվեստի հիմնադրամի պատվոգրերով արվեստագետներ Բեատրիս Մարկոսյանն ու Միրթա Քիրպասյանը, ովքեր իրենց աշխատանքները նվիրել էին  համահայկական շարժման շրջանակներում Երևանի պատմության թանգարանում կազմակերպված ցուցահանդես-աճուրդին:
Ամփոփելով «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում միության կողմից կատարած աշխատանքները՝ Անտոնիո Սարաֆյանը նշել է, որ կայացած համերգների արդյունքում հանգանակված գումարով ձեռք են բերել 326 երաժշտական ​​գործիք, որոնք նվիրել են Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերի երաժշտական դպրոցներին:
Տոնական տորթի խորհրդանշական կտրումը կատարել են միության պատվավոր նախագահ Ռուբեն Քեշիշյանը, Տիկնանց հանձնախմբի պատվավոր ատենապետ Պերճուհի Էմիրյանը, նախկին ատենապետներ Համբարձում Հալաջյանը և Խուան Ջռնազյանը:
Տոնական միջոցառման գեղարվեստական մասում ելույթ են ունեցել ՀԲԸՄ «Մարի Մանուկյան» կրթական հաստատության «Արամ Խաչատրյան» նվագախումբը՝ պրոֆեսոր Ֆլորենսիա Հալաջյանի ղեկավարությամբ, և երգիչ Արման Գասպարյանը:

The Buenos Aires Chapter of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) celebrated its 106th anniversary.
As reported Hayern Aysor, among the attendees of the November 5 banquet were Primate of the Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church in Argentina and Chile, Fr. Archbishop Kissag Mouradian; Pastor of the Saint Gregory the Illuminator Armenian Church of Buenos Aires, Rev. Fr. Archimandrite Maghakia Amirian and other clergymen, as well as Honorary President of the Armenian General Benevolent Union Rouben Keshishian; Chairman Rouben Arturo Ketikian; Honorary Member of the Armenian General Benevolent Union, Vice-Chairman of AGBU Buenos Aires Antonio Sarafian; benefactors; leaders of the Union; students and teachers of Marie Manoogian School and community representatives.
The event featured an award ceremony during which Managing Secretary of AGBU Buenos Aires Anna Kahvejian was awarded the certificate of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia fro active participation in the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora, while artists Beatrice Markosian and Mirta Kirpasian, who donated their works at the exhibition-auction hosted by the Museum of History of Yerevan through the pan-Armenian movement, received the certificates of the Armenian Foundation for the Arts.
Summing up the activities carried out by the Union through the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement, Antonio Sarafian stated that the funds raised during the concerts helped obtain 326 musical instruments that have been donated to the music schools in the borderline settlements of Armenia and Artsakh.
The symbolic cutting of the anniversary cake was performed by Honorary President Rouben Keshishian, Honorary Chairwoman of the Women’s Committee Berjouhi Emirian and former chairpersons Hampartsoum Halajian and Juan Jonazian.
The concert featured performances by AGBU Marie Manoogian School’s Aram Khachaturian Orchestra led by Professor Florencia Halajian and singer Arman Gasparyan.