Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հանդիպումը Կիպրոսի նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիո Ֆոտիսի հետ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/10/հանձնակատար-1.jpg)
Հոկտեմբերի 20-ին Կիպրոսի նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարի գրասենյակում տեղի է ունեցել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Կիպրոսի նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիո Ֆոտիսի միջև երկկողմ հանդիպումը: Ներկա է եղել նաև Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հունիսի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Կիպրոսի նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրից բխող համագործակցության հետագա հարցերը և անելիքները:
Կողմերը երկուստեք ընդգծեցին Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեի (Արևելյան տարածաշրջան), Հույն-ամերիկյան առաջնորդության խորհրդի, Կիպրա-ամերիկյան կազմակերպությունների դաշնության և «Կիպրոսի արդարադատության» միջազգային համակարգող խորհրդի (PSEKA) միջև 2016 թ. ապրիլի 9-ին Նյու Յորքում ստորագրված Փոխըմբռնման հուշագրի կարևորությունը՝ նշելով, որ դրանք լավ հիմքեր են ստեղծել նաև այլ երկրներում սփյուռքյան համայքների միջև համագործակցության զարգացման առումով:

Minister of Diaspora Hranush Hakobyan meets with Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots Fotis Fotiou
On October 20, the Office of the Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots hosted the bilateral meeting of Minister of Diaspora of the Republic of Armenia and Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots Fotis Fotiou. State Representative of the Armenian community in the House of Representatives of Cyprus Vartkes Mahdessian also attended the meeting.
During the meeting, the sides discussed the issues related to the cooperation deriving from the Memorandum of Mutual Understanding signed by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and the Office of the Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots on 19 June and the future actions.
The sides highlighted the importance of the Memorandum of Mutual Understanding signed by the Armenian National Committee of America Eastern Region, the Hellenic American Leadership Council, the Federation of Cypriot American Organizations and the PSEKA – International Coordinating Committee – “Justice for Cyprus” on 9 April 2016, stating that the memorandum created good grounds in terms of development of cooperation among the Armenian communities in other countries around the world.