Աստվածահաճո նախաձեռնություն. բուլղարահայ երիտասարդ գործարարը Երևանում կազմակերպել է Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսը
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Բուլղարիայի Վառնա քաղաքից հյուրընկալված երիտասարդ հայ գործարար Գևորգ Գրիգորյանը մի գեղեցիկ առաքելությամբ է եկել Հայրենիք, այն է՝ բուլղարահայ նկարիչ Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսի կազմակերպումը: Այդ առիթով «Հայերն այսօր»-ի համար մի փոքրիկ հարցազրույց ունեցա Գևորգի հետ, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Գևո՛րգ, Դուք գործարար եք, ի՞նչ առնչություն ունեք նկարիչ Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսի հետ:
-Այո՛, ես գործարար եմ, աշխատում եմ «ԱԳՐԻՔ-Բուլղարիա» կազմակերպությունում, որի գործադիր տնօրենն եմ, արտադրում և արտերկիր ենք ուղարկում ցորեն, եգիպտացորեն: Ծնվել եմ Բուլղարիայում, Եղեռնից մազապուրծ հայերի սերնդից եմ: Նախնիներս Կայզերիից և Պոլսից են: Ծնվելով ու ապրելով Սփյուռքում՝ ես երբևէ չեմ մոռացել իմ ծագման, իմ արմատների մասին: Տարին երկու անգամ լինում եմ Հայաստանում: Ապրելով Վառնայում՝ մանուկ հասակում շատ եմ եղել Սիլիստրա քաղաքում և դպրոցական արձակուրդներս անցկացրել նկարիչ, մեծ մորս քրոջ ամուսնու՝ Պետիկ Պետրոսյանի տանը: Շատ տարիներ են անցել այդ երջանիկ օրերից, ու ես որոշել եմ Հայրենիքում կազմակերպել երջանկահիշատակ (1912-1989թթ.) Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսը. դա մի տեսակ հոգու պարտք եմ համարում այդ մեծ մարդու և տաղանդավոր նկարչի հիշատակի հանդեպ: Մայրաքաղաքի ազգային պատկերասրահում՝ «Նավամատույցներ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսում, կներկայացվեն Պետիկ Պետրոսյանի գեղանկարչական և գրաֆիկական 100 աշխատանքները, որոնք ներկայացնում են Հայաստանի, Սիլիստրայի, Բալչիկի, Դոբրուջայի, Պազարչիկի, Տուտրականի, Դոբրիչի գեղատեսիլ վայրերը: Դրանք բնանկարներ են, ծովային տեսարաններ: Ցուցադրվելու է նաև մեկ սրբապատկեր և եկեղեցու զարդապատկերների վերատպություններ: Ներկայացվող աշխատանքների շարքում ներառված են ընտանիքին պատկանող գործեր, Սոֆիայի պատկերասրահի, Սիլիստրայի, Վառնայի, Պլովդիվի և այլ քաղաքների պատկերասրահների հավաքածուներ:
– Պետիկ Պետրոսյանը, որքանով տեղյակ եմ, Սիլիստրայի հայկական եկեղեցու սրբապատկերների գծագրերի հեղինակն է, այդպե՞ս է…
–Այո՛, նա Սիլիստրա քաղաքի 1620-ականներին կառուցված հնագույն հայկական եկեղեցու պատերն է նկարազարդել 1941-ին: Արժանավոր հայորդու մոնումենտի փոքրիկ մոդելն առաջին անգամ պետք է ցուցադրվի Ազգային պատկերասրահում, որը բուլղարացի հայտնի քանդակագործ, պրոֆեսոր Գեորգի Ցըպկանովի գործն է, իսկ հաջորդ տարի Սիլիստրա քաղաքի պատկերասրահի առջև պետք է կանգնեցվի այդ արձանը, պատկերասրահն էլ պետք է կոչվի Պետիկ Պետրոսյանի անունով: Երեք լեզուներով ՝ հայերենով, անգլերենով, բուլղարերենով տպագրվել է նաև Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ալբոմը, որը նույնպես կներկայացվի ցուցահանդեսի ընթացքում: Պետրոսյանը գրել է նաև ոտանավորներ, որոնք, սակայն, գրքի չեն վերածվել. դրանք էլ կցուցադրվեն, իսկ հետագայում կամբողջացնենք մի ժողովածուում և տպագրության կհանձնենք:
-Աստվածահաճո նախաձեռնությամբ եք հանդես գալիս՝ կազմակերպելով հայազգի նկարչի ցուցահանդեսը…Գևո՛րգ, երբ Հայաստան եք գալիս, առաջին հերթին ո՞ւր եք շտապում գնալ:
-Էջմիածի՛ն, Սու՛րբ քաղաք, Ուխտավա՛յր…Իսկ Սփյուռքի նախարարություն առաջին անգամ մտել եմ պատահաբար՝ առանց որևէ մեկին դիմելու…Հրաշալի ընդունելության արժանացա, ասես հարյուր անգամ այստեղ եղած լինեի: Երբ այս մասին պատմում եմ Բուլղարիայի իմ հարազատներին, ընկերներին ու ծանոթներին, զարմանում են…Միայն հարազատ օջախում կգտնես այսպիսի ջերմություն:

Богоугодная инициатива: молодой армянский предприниматель из Болгарии организовал в Ереване выставку картин Петика Петросяна или «У меня долг души перед памятью этого великого художника Петика Петросяна»: Геворг Григорян
Посетивший Министерство Диаспоры молодой армянин-предприниматель из болгарского города Варна Геворг Григорян приехал на Родину с прекрасной миссией – организовать выставку болгарского армянина, художника Петика Петросяна. В этой связи побеседовала с Геворгом для «Армяне сегодня», запись нашего разговора и предлагаю вниманию читателей.
– Геворг, Вы предприниматель. Какая же связь с выставкой картин Петика Петросяна?
– Да, я предприниматель, работаю в организации «АГР�?К Болгария», исполнительным директором которой являюсь, производим и экспортируем пшеницу, кукурузу. Родился в Болгарии, из потомков армян, едва спасшихся от Геноцида. Предки мои из Кайзера и Константинополя. Родившись и живя в Диаспоре, я никогда не забывал о своем происхождении и корнях. Два раза в год бываю в Армении. Живя в Варне, в юном возрасте часто бывал в городе Силистра, проводил летние каникулы в доме супруга сестры бабушки – художника Петика Петросяна. С тех счастливых дней минуло много лет, и я решил организовать на Родине выставку картин блаженной памяти Петика Петросяна (1912-1989гг.): считаю это своеобразным долгом души перед памятью великого, талантливого художника. В столичной Национальной галерее на выставке под названием «Наваматуйцнер» представлю 100 живописных и графических работ Петика Петросяна, где изображены красивейшие места Армении, Силистры, Балчека, Добруджи, Пазарчика, Тутракана, Добрича. Это пейзажи и морские виды. Будет выставлена также одна икона, а также репродукции церковных орнаментов. В число экспонатов включены работы, принадлежащие семье, а также из собраний Софийской галереи, галерей Силистры, Варны, Пловдива и других городов.
– Петик Петросян, насколько мне известно, автор чертежей икон армянской церкви Силистры. Это действительно так?..
– Да, в 1941 году он украсил стены древнейшей армянской церкви Силистры, возведенной в 1620-х годах. Маленькая модель монумента достойного армянина впервые будет демонстрироваться в Национальной картинной галерее. Автор скульптуры – известный болгарский скульптор, профессор Георгий Цпканов. В будущем году перед картинной галереей Силистры будет установлен этот монумент, сама же галерея будет названа именем Петика Петросяна. На трех языках – армянском, английском и болгарском, – отпечатан также альбом работ Петика Петросяна, который также будет представлен на выставке. Петросян писал также стихи, которые, однако, не издавались: они также будут продемонстрированы, а впоследствии соберем в сборник и передадим в печать.
– Вы выступаете с богоугодной инициативой, организуя выставку художника-армянина… Геворг, приезжая в Армению, куда спешите первым долгом?
– В Эчмиадзин – Святой город, место паломничества… А в Министерство Диаспоры первый раз зашел случайно, ни к кому не обращаясь… Удостоился прекрасного приема, будто сотню раз бывал здесь. Когда рассказываю об этом родным, знакомым и друзьям в Болгарии – удивляются… Только в родном очаге найдешь такую теплоту.