Աստվածահաճո նախաձեռնություն. բուլղարահայ երիտասարդ գործարարը Երևանում կազմակերպել է Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսը
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Բուլղարիայի Վառնա քաղաքից հյուրընկալված երիտասարդ հայ գործարար Գևորգ Գրիգորյանը մի գեղեցիկ առաքելությամբ է եկել Հայրենիք, այն է՝ բուլղարահայ նկարիչ Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսի կազմակերպումը: Այդ առիթով «Հայերն այսօր»-ի համար մի փոքրիկ հարցազրույց ունեցա Գևորգի հետ, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Գևո՛րգ, Դուք գործարար եք, ի՞նչ առնչություն ունեք նկարիչ Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսի հետ:
-Այո՛, ես գործարար եմ, աշխատում եմ «ԱԳՐԻՔ-Բուլղարիա» կազմակերպությունում, որի գործադիր տնօրենն եմ, արտադրում և արտերկիր ենք ուղարկում ցորեն, եգիպտացորեն: Ծնվել եմ Բուլղարիայում, Եղեռնից մազապուրծ հայերի սերնդից եմ: Նախնիներս Կայզերիից և Պոլսից են: Ծնվելով ու ապրելով Սփյուռքում՝ ես երբևէ չեմ մոռացել իմ ծագման, իմ արմատների մասին: Տարին երկու անգամ լինում եմ Հայաստանում: Ապրելով Վառնայում՝ մանուկ հասակում շատ եմ եղել Սիլիստրա քաղաքում և դպրոցական արձակուրդներս անցկացրել նկարիչ, մեծ մորս քրոջ ամուսնու՝ Պետիկ Պետրոսյանի տանը: Շատ տարիներ են անցել այդ երջանիկ օրերից, ու ես որոշել եմ Հայրենիքում կազմակերպել երջանկահիշատակ (1912-1989թթ.) Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ցուցահանդեսը. դա մի տեսակ հոգու պարտք եմ համարում այդ մեծ մարդու և տաղանդավոր նկարչի հիշատակի հանդեպ: Մայրաքաղաքի ազգային պատկերասրահում՝ «Նավամատույցներ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսում, կներկայացվեն Պետիկ Պետրոսյանի գեղանկարչական և գրաֆիկական 100 աշխատանքները, որոնք ներկայացնում են Հայաստանի, Սիլիստրայի, Բալչիկի, Դոբրուջայի, Պազարչիկի, Տուտրականի, Դոբրիչի գեղատեսիլ վայրերը: Դրանք բնանկարներ են, ծովային տեսարաններ: Ցուցադրվելու է նաև մեկ սրբապատկեր և եկեղեցու զարդապատկերների վերատպություններ: Ներկայացվող աշխատանքների շարքում ներառված են ընտանիքին պատկանող գործեր, Սոֆիայի պատկերասրահի, Սիլիստրայի, Վառնայի, Պլովդիվի և այլ քաղաքների պատկերասրահների հավաքածուներ:
– Պետիկ Պետրոսյանը, որքանով տեղյակ եմ, Սիլիստրայի հայկական եկեղեցու սրբապատկերների գծագրերի հեղինակն է, այդպե՞ս է…
–Այո՛, նա Սիլիստրա քաղաքի 1620-ականներին կառուցված հնագույն հայկական եկեղեցու պատերն է նկարազարդել 1941-ին: Արժանավոր հայորդու մոնումենտի փոքրիկ մոդելն առաջին անգամ պետք է ցուցադրվի Ազգային պատկերասրահում, որը բուլղարացի հայտնի քանդակագործ, պրոֆեսոր Գեորգի Ցըպկանովի գործն է, իսկ հաջորդ տարի Սիլիստրա քաղաքի պատկերասրահի առջև պետք է կանգնեցվի այդ արձանը, պատկերասրահն էլ պետք է կոչվի Պետիկ Պետրոսյանի անունով: Երեք լեզուներով ՝ հայերենով, անգլերենով, բուլղարերենով տպագրվել է նաև Պետիկ Պետրոսյանի նկարների ալբոմը, որը նույնպես կներկայացվի ցուցահանդեսի ընթացքում: Պետրոսյանը գրել է նաև ոտանավորներ, որոնք, սակայն, գրքի չեն վերածվել. դրանք էլ կցուցադրվեն, իսկ հետագայում կամբողջացնենք մի ժողովածուում և տպագրության կհանձնենք:
-Աստվածահաճո նախաձեռնությամբ եք հանդես գալիս՝ կազմակերպելով հայազգի նկարչի ցուցահանդեսը…Գևո՛րգ, երբ Հայաստան եք գալիս, առաջին հերթին ո՞ւր եք շտապում գնալ:
-Էջմիածի՛ն, Սու՛րբ քաղաք, Ուխտավա՛յր…Իսկ Սփյուռքի նախարարություն առաջին անգամ մտել եմ պատահաբար՝ առանց որևէ մեկին դիմելու…Հրաշալի ընդունելության արժանացա, ասես հարյուր անգամ այստեղ եղած լինեի: Երբ այս մասին պատմում եմ Բուլղարիայի իմ հարազատներին, ընկերներին ու ծանոթներին, զարմանում են…Միայն հարազատ օջախում կգտնես այսպիսի ջերմություն:

Godly initiative: young Bulgarian-Armenian businessman has organized Petik Petrosyan’s exhibition in Yerevan
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia hosted young Armenian businessman Gevorg Grigoryan, who has traveled from the Bulgarian city of Varna to Armenia in order to organize Bulgarian-Armenian painter Petik Petrosyan’s exhibition. On this occasion, I had a short interview with Gevorg for Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Gevorg, you are a businessman. How are you associated with painter Petik Petrosyan’s exhibition?
Gevorg Grigoryan: Yes, I am a businessman and am the executive director of AGRIK-Bulgaria. We produce and export wheat and corn. I was born in Bulgaria and am the descendant of Armenians who escaped the Genocide. My ancestors are from Kaiser and Constantinople. Born and raised in the Diaspora, I have never forgotten my origin and my roots. I visit Armenia twice a year. Living in Varna, I would visit the city of Silistra when I was a child and would spend my vacation at the home of painter Petik Petrosyan, who is the husband of my grandmother’s sister. Many years have passed since those beautiful days, and I decided to organize the late Petrik Petrosyan’s (1912-89) painting exhibition in the Homeland. I consider it a sort of duty of the soul to the memory of that great person and talented painter. The exhibition called “Docks” will be held at the National Gallery in Yerevan and will showcase Petik Petrosyan’s 100 paintings and graphic works that portray the beautiful sites in Armenia, Silistra, Balchik, Dobruja, Pazarchik, Tutrakan and Dobrich. They are landscape paintings and show scenes of the sea. There will also be a showing of an icon and reprints of the ornaments found in churches. The series of works includes works belonging to the family, as well as collections showcased in the Gallery of Sofia and the galleries of Silistra, Varna, Plovdiv and other cities.
Karine Avagyan: As far as I know, Petik Petrosyan is the creator of the drawings of iconic images in the Armenian church of Silistra, right?
Gevorg Grigoryan: Yes, in 1941, he decorated the walls of the oldest Armenian church in Silistra in the 1620s. The small model of the monument created by the worthy son of the Armenian nation will be shown at the National Gallery for the first time. The monument is the work of famous Bulgarian sculptor and professor Georgy Tsipkanov. Next year, the monument will be erected in front of the gallery in Silistra, and the gallery will be named after Petik Petrosyan. Petik Petrosyan’s album has also been printed in three languages (Armenian, English and Bulgarian) and will also be presented during the exhibition. Petrosyan has also written poems, but they have not been published in a book. They will also be showcased. Later, we will integrate them in a collection and publish them.
Karine Avagyan: You are carrying out a godly initiative by organizing the Armenian painter’s exhibition…Gevorg, where do you go first when you visit Armenia?
Gevorg Grigoryan: Etchmiadzin, the Holy City, the Place of Pilgrimage…I visited the Ministry of Diaspora for the first time by accident, without asking anyone where it is located…I was received wonderfully, and it seemed as though I had been there 100 times. My friends, relatives and acquaintances in Bulgaria are amazed when I tell them about this…Only in a familiar home will you feel such warmth.