Տեղի ունեցավ Գևորգ Պ. Հակոբյանի «Պատմութիւն իսթամպուլահայ ուսումնական կեանքի և կրթական հաստատութիւններու» գրքի շնորհանդեսը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/09/2-1-1.jpg)
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ տեղի ունեցավ ամերիկաբնակ պոլսահայ մտավորական Գևորգ Հակոբյանի «Պատմութիւն իսթամպուլահայ ուսումնական կեանքի և կրթական հաստատութիւններու» գրքի շնորհանդեսը:
Աշխատության մեջ հեղինակը ներկայացնում է ոչ միայն ստամբուլահայ ուսումնական կյանքի պատմությունը, այլև մանրամասն տեղեկություններ է փոխանցում Ստամբուլի նախկին ու ներկա հայկական ազգային և անհատական շուրջ 170 վարժարանների մասին: Գիրքը պարունակում է հազվագյուտ լուսանկարների հավաքածու:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա բարձր գնահատեց Գևորգ Հակոբյանի գիրքը՝ նշելով, որ այն հիմնարար և բացառիկ գիտական աշխատություն է պոլսահայ կրթական հաստատությունների կյանքի ու գործունեության մասին՝ երեք ժամանակաշրջանների պայմանական բաժանումով: «Գևորգ Հակոբյանը տիտանական աշխատանք է կատարել: Ուզում եմ հիշել Կ.Պոլսի «Մարմարա» օրաթերթի մեր սիրելի խմբագրապետ Ռոպէր Հատտէճեանի նախաբանը, որում նա շեշտում է, որ հայ կրթական հաստատություններն այսօր բոլորիս մտքի կիզակետում են և հաճախ մոռանում ենք մեր անցյալի արժեքները: Մեծանուն խմբագրապետն ընդգծում է, որ գիրքը մեզ հնարավորություն է տալիս տեղափոխվել մինչև 18-րդ դարավերջ և այդ սկսած ժամանակաշրջանից մինչև մեր օրերը՝ ծանոթանալ այն երախտաշատ դեմքերին, կրթական հաստատություններին, որոնք իրենց ներդրումն են բերել հայ կրթական կյանքի պահպանման և զարգացման գործին»:
Նախարարը նշեց, որ կարդալով այս աշխատությունը՝ միաժամանակ տխրության և ուրախության պահեր է ապրել: «Պոլսում մենք ունեցել ենք շուրջ 170 վարժարան, որոնցից այսօր գործում է ընդամենը 16-17-ը: Այս գիրքը մեզ ներկայացնում է մեր վարժարանների, այնտեղի մեր շրջանավարտ-սաների մասին վիճակագրական ճշգրիտ, թուրքական արխիվներից պեղած տվյալներ, որոնց լրացնելու են գալիս բացառիկ լուսանկարները», – ընդգծեց Սփյուռքի նախարարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց գրքի խմբագիր, հեղինակի քույր Մաքրուհի Հակոբյանի դերը ոչ միայն աշխատության հայերենը կատարյալի հասցնելու համար: «Գևորգ Հակոբյանը չի ցանկացել տպագրել իր 20 տարիների հսկայածավալ աշխատությունը: Սիրելի Մաքրուհին ոգևորել, սատարել է եղբորը, ինչի արդյունքում մեր սեղաններին է այս ստվարածավալ աշխատությունը», – նշեց նա:
Սփյուռքի նախարարը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց Օրթագյուղի Ս.Աստվածածին եկեղեցու և Ս.Թարգմանչաց Ազգային վարժարանի թաղային խորհուրդներին՝ Իսկենտեր Շահինկեոզի ատենապետությամբ՝ գրքի տպագրությունը հովանավորելու համար:
Նախարարը երախտիքի խոսք ուղղեց նաև Ստամբուլի «Փարոս» ամսագրի խմբագիր Մայտա Սարիսին, ում ջանքերով տպագրվեց աշխատությունը:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի բազում գիտական և ուսումնական հաստատություններում, գրադարաններում շատ շուտով գիրքը կդառնա ուսումնասիրության առարկա: Այս գրքով Գևորգ Հակոբյանն էապես թեթևացրեց մեր պատմաբանների ուսումնասիրության առարկան», – ընդգծեց Սփյուռքի նախարարը:
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ գրքի հիմքում հետազոտող պատմաբանի քրտնաջան աշխատանքն է:
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ հեղինակը խոսելով հայ կրթական մտքի զարգացման մասին՝ սկսել է 1453 թվականից՝ դրանով ապացուցելով, որ հայ կրթական և գիտական միտքը Պոլսում առկա էր դեռ 15-րդ դարից: «Գրքում մենք հանդիպում ենք Պոլսի բոլոր պատրիարքների անուններին և նրանց գործունեության հիմնական հատվածներին: Հայկական իրականության մեջ պոլսահայերի տեղն ու դերը վերականգնվում է այսպիսի անհատների աշխատությունների շնորհիվ: Պոլիսը կրկին զարթոնք է ապրում», – նշեց Աշոտ Մելքոնյանը:
Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի գիտաշխատող Մելինե Անումյանը ներկայացրեց գրքի բովանդակությունը:
Գերաշնորհ Տ. Թաթուլ Ծ. Վրդ. Անուշեանը խոսեց պոլսահայ արժեհամակարգի եռոտանու մասին: «Այդ եռոտանու երեք կողմերն են հայ եկեղեցին, հայ վարժարանը և հայ ընտանիքը: Եվ ահա այդ եռոտանու կողմերից մեկի՝ վարժարանի ամբողջական պատությունը մեզ բոլորիս է հրամցնում Գևորգ Հակոբյանը: Այս գիրքը մեր պայքարի, ծառայության և գոյության փաստն է և ազդակ, որ հայ երիտասարդությունը ծանոթանա իր փառավոր անցյալին»:
Գևորգ Հակոբյանի գրքի մասին համապարփակ զեկույցով հանդես եկավ Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հայ նոր և նորագույն գրականության ամբիոնի վարիչ Սուրեն Դանիելյանը: Նա ընդգծեց, որ այս աշխատությամբ առաջին անգամ ամբողջացվում է պոլսահայ կրթական կյանքի պատմությունը: «Գևորգ Հակոբյանն այսպիսով իր կյանքի գիրքն է գրել՝ համադրելով փաստեր և արխիվային նյութեր և դառնալով մեր կրթամշակութային կյանքի գլխավոր հուշագրողը»:
Սուրեն Դանիելյանը նկատեց, որ եթե մինչև վերջերս գերիշխում էր կարծիքը, թե պոլսահայ մշակութային կյանքը 1915-ից հետո նահանջել է, ապա Գևորգ Հակոբյանի, Ռոպէր Հատտէճեանի, Զարեհ Խրախունու, Զահրատի, Իգնա Սարըասլանի և բազում այլ պալսահայ կարկառուն ներկայացուցիչների գործունեության արդյունքում վերականգնում է լիակատար դիմագիծը:
Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը նշեց, որ գրքի շնորհադեսի օրը` սեպտեմբերի 1-ը, խորհրդանշական է, քանի որ ազդարարվեց հազարավոր հայ մանուկների մուտքը կրթօջախներ: «Այս գրքի շնորհիվ վերագնահատելով մեր արժեքները՝ մենք կարող ենք հետ բերել մեր երբեմնի հզորությունը», – նշեց նա:
ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանը շեշտեց, որ Թուրքիայի տարածքում հայերն ունեցել են նաև մշակութային ցեղասպաություն և մեզ համար Գեւորգ Հակոբյանի աշխատությունն ունի թե՛ գիտական և թե՛ քաղաքական նշանակություն: «Շնորհակալություն Սփյուռքի նախարարությանը և նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, որ նախաձեռնեցին այսօրինակ հանրագիտարանային արժեք ներկայացնող աշխատության շնորհանդեսը Հայաստանում», – նշեց նա:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ հեղինակը՝ Գևորգ Հակոբյանը՝ նախ նշելով, որ 25 տարվա բացակայությունից հետո առաջին անգամ գալով Հայրենիք, ուրախության պահեր է ապրել՝ տեսնելով գեղեցկացած Երևանն ու Հայաստանը: «Իրականացավ իմ մեծագույն երազանքը՝ Հայաստանում ես ներկայացնում եմ 20 տարիների իմ աշխատանքի պտուղը: Շնորհակալ եմ ազնվափայլ տիկին նախարարուհուն, ով նախաձեռնեց իմ գիրքը Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայությանը ճանաչելի դարձնելու գործը» , – նշեց հեղինակը: Նա շնորհակալություն հայտնեց նաև քրոջը՝ Մաքրուհի Հակոբյանին, Մայտա Սարիսին և բոլոր նրանց, ովքեր գործուն աջակցություն ունեցան գրքի լույս աշխարհ գալու աշխատանքներում:
«Գնահատանքի այսպիսի երջանիկ պահեր ապրելուց հետո ես կստանձնեմ իմ երկրորդ աշխատությունը ամբողջացնելու գործը», – իր խոսքը եզրափակեց Գևորգ Հակոբյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Գևորգ Պ. Հակոբյանին պարգևատրեց «Մայրենիի դեսպան», Մաքրուհի Հակոբյանին՝ «Վիլյամ Սարոյան» մեդալներով, իսկ Մայտա Սարիսին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:

Состоялась презентация книги Геворга П.Акопяна «�?стория армянской образовательной жизни и учебных заведений Стамбула»
При содействии Министерства Диаспоры РА 1 сентября состоялась презентация книги проживающего в Америке представителя армянской интеллигенции Константинополя Геворга Акопяна «�?стория армянской образовательной жизни и учебных заведений Стамбула».
В труде автор представляет не только историю армянской образовательной жизни Стамбула, но и сообщает подробные сведения о почти 170 бывших и нынешних армянских национальных и частных гимназиях Стамбула. Книга содержит редчайшую коллекцию фотографий.
С приветственной речью на мероприятии выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Она высоко оценила книгу Геворга Акопяна, отметив, что это капитальный и исключительный научный труд о жизни и деятельности армянской образовательной жизни Константинополя с условным разделением на три этапа. «Геворг Акопян проделал титаническую работу. Хочу напомнить предисловие нашего любимого редактора газеты «Мармара» Ропера Аттечяна, в котором он подчеркивает, что армянские образовательные учреждения сегодня находятся в центре внимания каждого из нас и зачастую забываем ценности нашего прошлого. �?менитый редактор подчеркивает, что книга предоставляет нам возможность перенестись в конец XVIII века и ознакомиться с заслуженными лицами начиная с того времени по наши дни, образовательными учреждениями, которые внесли вклад в дело сохранения и развития армянской образовательной жизни», – сказала она.
Министр отметила, что читая этот труд, пережила одновременно мгновения радости и грусти. «В Константинополе у нас было около 170 гимназий, из которых сегодня функционируют лишь 16-17. Эта книга представляет нам точные статистические данные из турецких архивов о наших тамошних гимназиях, их выпускниках, которые дополняются эксклюзивными фотографиями», – подчеркнула министр Диаспоры.
Министр Грануш Акопян высоко оценила роль редактора книги, сестры автора Макруи Акопян не только в плане доведения армянского до совершенства. «Геворг Акопян не хотел издавать свой колоссальный 20-летний труд. Дорогая Макруи Акопян вдохновила, поддержала брата, в результате чего сегодня у нас на столе этот объемистый труд», – отметила она.
Министр Диаспоры выразила особую благодарность советам церкви Св. Богородицы Ортагюха и Национальной гимназии Св. Таргманчац под председательством �?скентера Шахинкеоса за спонсирование издания книги.
Слова благодарности министр высказала и в адрес редактора Стамбульского журнала «Парос» Майты Сарис, чьими стараниями издан труд.
«Уверена, что во многих научных и учебных заведениях, библиотеках Армении книга очень скоро станет предметом изучения. Этой книгой Геворг Акопян существенно облегчил предмет исследования наших историков», – подчеркнула министр Диаспоры.
Директор �?нститута востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян отметил, что в основе книги – кропотливый труд историка-исследователя.
Директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян отметил важность того обстоятельства, что автор, говоря о развитии армянской образовательной мысли, начал с 1453 года, доказав тем самым, что армянская образовательная и научная мысль в Константинополе присутствовала уже в XV веке. «В книге мы встречаем имена всех армянских патриархов Константинополя и основные фрагменты их деятельности. Роль и место армян Константинополя в армянской действительности восстанавливается благодаря трудам таких личностей. Константинополь вновь переживает пробуждение», – отметил Ашот Мелконян.
Научный сотрудник Центра изучения вопроса западных армян Мелине Анумян представила содержание книги.
Архимандрит Татул Анушеан говорил о трех сторонах системы ценностей Константинопольского армянства. «Этими сторонами являются армянская церковь, армянская гимназия и армянская семья. �? вот полную историю одной из этих сторон – гимназии, – нам представляет Геворг Акопян. Эта книга служит доказательством нашей борьбы, служения и существования и мессидж к тому, чтобы армянская молодежь знакомилась со своим славным прошлым», – сказал он.
С подробным докладом о книге Геворга Акопяна выступил заведующий кафедрой новой и новейшей армянской литературы Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна Сурен Даниелян. Он подчеркнул, что этим трудом впервые обобщается история армянской образовательной жизни Константинополя. «Тем самым Геворг Акопян написал книгу своей жизни, сопоставляя факты и архивные материалы, став главным мемуаристом нашей образовательно-культурной жизни», – сказал С.Даниелян.
Он заметил, что если до последнего времени преобладало мнение, что армянская культурная жизнь Константинополя после 1915 года переживала спад, то благодаря деятельности Геворга Акопяна, Ропера Аттечяна, Заре Храхуни, Заграта, �?гны Сараслан и многих других видных представителей Константинопольского армянства восстанавливается полноценный облик.
Предстоятель Гугаркской епархии ААЦ архиепископ Сепух Чулджян отметил, что день презентации книги, 1 сентября, символичен, поскольку в этот день тысячи армянских детей пошли в школу. «Переоценивая благодаря этой книге наши ценности, мы можем вернуть нашу былую мощь», – отметил он.
Заместитель декана факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян подчеркнул, что армяне на территории Турции пережили также культурный геноцид и труд Геворга Акопяна имеет для нас как научное, так и политическое значение. «Спасибо Министерству Диаспоры и министру Грануш Акопян за то, что инициировали презентацию в Армении такого труда, имеющего энциклопедическую ценность», – отметил он.
Выступил также автор Геворг Акопян, отметивший, что впервые приехав на Родину после 25-летнего отсутствия, он пережил мгновения радости, видя благоустроенный Ереван и Армению. «Осуществилась моя великая мечта – я представляю в Армении плод моего 20-летнего труда. Благодарен госпоже министру, инициировавшей знакомство с моей книгой жителей Армении и мирового армянства», – отметил автор. Он выразил благодарность также сестре, Макруи Акопян, Майте Сарис и всем, кто оказал деятельное содействие рождению книги.
«Пережив такие счастливые мгновения оценки, я приступлю к обобщению моего второго труда», – заключил Геворг Акопян.
В завершение встречи министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила Геворга П.Акопяна медалью «Посол родного языка», Макруи Акопян – медалью «Вильям Сароян», а Майту Сарис – Почетной грамотой Министерства Диаспоры РА.