«Հալեպը միշտ կմնա որպես բաբախող մի սիրտ …». Գևորգ Աբահունի
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Սիրիայից հյուրընկալված «Գանձասար» շաբաթաթերթի վարչական պատասխանատու Գևորգ Աբահունու հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Աբահունի, քաջածանոթ լինելով երկարամյա շաբաթաթերթին՝ այնուամենայնիվ, պետք է խնդրեմ, որ Դուք ավելի մանրամասն ներկայացնեք 25-ամյա շաբաթաթերթի ծավալած գործունեությունը:
-Շաբաթաթերթն անընդմեջ գործում է շուրջ 25 տարի. միակ հայատառ լրատվամիջոցն է Սիրիայում, այն Բերիո Հայոց թեմի Ազգային առաջնորդարանի պաշտոնաթերթն է: Շաբաթաթերթում տպագրվում են բազմաբնույթ բովանդակալից նյութեր: Լեզուն միայն արևմտահայերենն է: Գլխավոր առաքելությունը հայապահպանությունն է, նոր սերնդին իր արմատներին ծանոթացնելն ու մոտ պահելը:
-Դուք վարչական պատասխանատուն եք. ո՞րն է շաբաթաթերթում աշխատանքի Ձեր բաժինը:
-Մենք բոլորս միասին ենք աշխատում, համախմբված, պատասխանատվության մեծ զգացումով ու նվիրումով. անգամ սիրիական պատերազմի ամենածանր տարիներին թերթը ոչ մի օր չդադարեցրեց իր աշխատանքը. տեղից տեղ էինք տեղափոխվում, փնտրում անվտանգ տարածք՝ աշխատելու համար, և շաբաթաթերթը լույս էր տեսնում: Մեր խմբագրակազմը մոտավորապես 12 հոգուց է բաղկացած, գլխավոր խմբագիրը Զարմիկ Պողիկյանն է, ով շատ գնահատելի, մեծ աշխատանք է կատարում և բովանդակալից նյութեր է գրում: Նա վերջերս պարգևատրվեց ՀՀ կառավարության և ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից:
-Ասացիք, որ մշակութային նյութեր եք նաև զետեղում. ո՞ր լուրերն են շատ՝ քաղաքակա՞ն, մշակութայի՞ն, և ո՞ր երկրների մշակութային լուրերին եք անդրադառնում:
-Մշակութային լուրերը շատ են և հիմնականում ընդգրկում են Սիրիայի ու Հայաստանի մշակութային անցուդարձը: Ունենք նաև Արցախին նվիրված առանձին բաժին, ուր պարբերաբար զետեղվում են Արցախի ազատագրական պայքարի մասին պատմող նյութեր:
-Պարո՛ն Աբահունի, Գանձասարն Արցախում է, դուք՝ Սիրիայում. ինչու՞ շաբաթերթը կոչվեց հե՛նց «Գանձասար», ինչ-որ հատուկ նախապայմա՞ն կար …
-Հատուկ առիթ, նախապայման չկար, ուղղակի ցանկություն կար հայկական պատմական մի վանքի անունով կոչել շաբաթաթերթը: Վերջերս եղանք Արցախում, ուր մասնակցեցինք Գանձասարի 777-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Ես այս անգամ առաջին անգամ եղա նաև Տաթևի վանքում. Հայաստանի շատ եկեղեցիներում եմ եղել, սակայն Տաթևն ամենից տպավորիչն է, լավագույնն է իր տեսքով, խորհրդավորությամբ, աշխարհագրական դիրքով:
-Կարողանու՞մ եք համագործակցել հայաստանյան մամուլի, զանազան լրատվամիջոցների հետ:
-Ոչ այնքան, որովհետև հաղորդակցության միջոցներն այնքան էլ դյուրին չեն. մենք ունենք նաև մեր էլեկտրոնային կայքը, որը կարող են կարդալ աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մեր հայրենակիցները:
-Հյու՞ր եք , թե՞ գործնական այցով եք Հայրենիքում:
-Իբրև հյուր էի եկել, պետք է մասնակցեի մեր Հրանտ Մարգարյանի հոլովակի միջոցառմանը, նաև այցելություն ունենայի Սփյուռքի նախարարի հետ. պատեհ առիթ ներկայացավ այսօր մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրի հերթական փուլի բացման արարողությանը, որից հրաշալի տպավորություններ ստացա:
-Պարո՛ն Աբահունի, սովորաբար, իմ հարցազրույցների վերջում ես հյուրերից ակնկալում եմ լսել ՝ Ի՞նձ է Ձեզ համար Հայաստանը՝ արդեն 7 տարի անընդմեջ տրվող ավանդական հարցիս պատասխանը, սակայն այսօր բացառություն եմ անում և հարցնում՝ ի՞նչ է Ձեզ համար Հալեպը, ո՞վ է հալեպցին, սիրիահայը…
-Հալեպը ծննդավայր է, Հալեպում ապրած մարդն ուրիշ տեղ շատ դժվարությամբ կհարմարվի: Հալեպը հայերի հոգևոր ու ազգային հարուստ կենտրոններից մեկն է. աշխարհի տարբեր ծայրերում կհանդիպես կարևոր աշխատանք զբաղեցնող մեկին ու կիմանաս, որ նա Հալեպի հայ է, սիրիահայ: Մենք Կարեն-Եփփե ճեմարան ունենք, որի շրջանավարտները սփռված են Սփյուռքի ողջ տարածքում և իրենց ստացած հայեցի կրթությամբ, ազգաին ոգով ու դաստիարակությամբ, բարձր գիտելիքներով գլխավոր պաշտոններ են զբաղեցնում: Հալեպը դարբնոց է՝ մտքի ու հայրենասիրության: Հարաբերական դադար է, պատերազմական գործողությունները կարծես թե դադարել են, խաղաղություն է տիրում, հալեպցիները, հալեպահայերը, ծիծեռնակների նման, իրենց բույնն են վերադառնում, նորոգում իրենց տները…Երկար ժամանակ է հարկավոր, որպեսզի Հալեպն իր նախկին տեսքը ստանա: Հալեպը միշտ կմնա որպես բաբախող մի սիրտ:

«Алеппо всегда останется пульсирующим сердцем…» Геворг Абагуни
С посетившим Министерство Диаспоры РА административным ответственным сирийского еженедельника «Гадзасар» Геворгом Абагуни побеседовала корреспондент «Армяне сегодня. Ниже предлагаем вниманию наших читателей запись этой беседы.
– Господин Абагуни, будучи хорошо знакома с имеющим многолетнюю историю еженедельником, тем не менее, должна попросить Вас подробнее представить деятельность 25-летнего еженедельника.
– Еженедельник непрерывно функционирует около 25 лет: единственное армяноязычное СМ�? Сирии, он является официальной газетой национального предстоятельства Берийской армянской епархии. В еженедельнике публикуются разнообразные содержательные материалы. Язык исключительно западноармянский. Главная миссия – сохранение армянства, знакомство нового поколения с корнями.
– Вы административный ответственный: в чем заключается Ваша работа в еженедельнике?
– Все мы работаем вместе, сплоченно, с большим чувством ответственности и преданностью: даже в самые тяжелые дни Сирийской войны наша газета ни на день не прекращала функционировать, перебирались с места на место, искали безопасную территорию, но еженедельник выходил в свет. Наша редакций состоит примерно из 12 человек, главный редактор Зармик Похикян, выполняющая неоценимую и огромную работу – пишет содержательные материалы. Недавно она была награждена правительством РА и Министерством Диаспоры РА.
– Вы сказали, что публикуете и материалы на тему культуры: каких информаций больше – политических, культурных, и культурные материалы каких стран публикуете?
– Культурных информаций много, и в основном охватывают культурные события в Сирии и Армении. Есть также отдельный раздел, посвященный Арцаху, где периодически публикуются материалы, повествующие об освободительной борьбе Арцаха.
– Господин Абагуни, Гандзасар в Арцахе, Вы – в Сирии: почему еженедельник назван «Гандзасар», было какое-то особое условие?..
– Особого повода, условия не было, просто было желание назвать еженедельник именем одного из армянских исторических монастырей. Недавно побывали в Арцахе, приняли участие в мероприятии, посвященном 777-летию Гандзасара. На этот раз я также впервые побывал в Татевском монастыре: во многих церквях Армении бывал, однако самый впечатляющи Татев, лучший своим видом, таинственностью, географическим расположением.
– Удается сотрудничать со СМ�? Армении?
– Не так, как хотелось бы, потому что коммуникации средства не слишком хороши: у нас есть также свой электронный сайт, который могут читать соотечественники в разных странах.
– Вы гость или прибыли на Родину с деловой миссией?
– Приехал в гости, собирался участвовать в презентации ленты Гранта Маргаряна, а также посетить Министерство Диаспоры. Удобным поводом стало сегодня участие в церемонии открытия очередного этапа программы «Арии тун», которая произвела прекрасное впечатление.
– Господин Абагуни, как правило, в завершение своих интервью я рассчитываю услышать от собеседников ответ на вопрос, традиционно задаваемый на протяжении уже 7 лет: чем является для Вас Армения? Но сегодня сделаю исключение и спрошу: чем является для Вас Алеппо, что такие жители алеппо, сирийские армяне?..
– Алеппо – место, где я родился, человек, живший в Алеппо, в другом месте приживается с трудом. Алеппо – один из богатых духовных и национальных центров армян: в разных местах мира можно встретить человека, занимающегося важным делом, и узнать, что он – армянин из Алеппо, сирийский армянин. У нас есть семинария «Карен Эппе», выпускники которой рассеяны по все Диаспоре и своим армянским образованием, национальным духом и воспитанием, глубокими знаниями занимают ключевые посты. Алеппо – кузница мысли и патриотизма. Сейчас относительное перемирие, боевые действия как будто прекратились, воцарился мир, жители Алеппо, армяне Алеппо, подобно ласточкам, возвращаются в свои гнезда, восстанавливают свои дома… Нужно долгое время, чтобы Алеппо приобрел свой прежний вид. Алеппо всегда останется пульсирующим сердцем.