Արգենտինայի Սալտա քաղաքում տեղի կունենա «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը նվիրված համերգ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/07/20294275_10212233389022214_8173962926771982160_n.jpg)
Ինչպես տեղեկացնում է «Հայերն այսօր»–ը, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչես անում Արցախի համար» համահայկական շարժման շրջանակներում օգոստոսի 10-ին արգենտինական Սալտա քաղաքի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ խաղաղության կոչով կայանալու: Համերգին բացառապես օտարազգի հանդիսատես է ներկա լինելու, քանի որ Սալտայում հայեր չեն բնակվում:
Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ դուդուկի և հոբոյի կատարումներով հանդես է գալու նվագախմբի հոբոյահար Սարո Դանիելյանը, ով մեծ ներդրում է ունեցել բարեգործական համերգը կազմակերպելու գործում:
Գոյացած ողջ հասույթն ուղղվելու է Արցախի երաժշտական դպրոցների համար երաժշտական գործիքներ գնելուն:
Համերգները, որոնց նպատակը նաև Արցախը օտարազգիների մոտ ճանաչելի դարձնելն է, արդեն կայացել են Արգենտինայի մի շարք քաղաքներում: Համերգների գեղարվեստական ղեկավար է նշանակվել արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպարյանը, իսկ ընդհանուր պատասխանատու՝ ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության պատվավոր անդամ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի փոխատենապետ Անտոնիո Սարաֆյանը:
Հավելենք, որ Հարավային Ամերիկայում իրականացվող միջոցառումներն ամփոփվելու են Հայաստանում ՝ սեպտեմբեր ամսին:

Argentine-Armenian community continues charity concert series devoted to “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement
As reported Hayern Aysor, on August 10, at the initiative of AGBU Argentina Chapter, the Symphony Orchestra of Salta will give a peace concert, which is part of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. The orchestra will perform with dudukist Saro Danielian, who also helped organize the charity concert.
All proceeds from ticket sales will be used to purchase musical instruments for music schools in Artsakh.
The concerts, which are also aimed at helping tourists recognize Artsakh, have already been held in several cities across Argentina. Argentine-Armenian musician and Honorary Member of AGBU Argentina Gagik Gasparyan has been appointed the artistic director for the concerts, and Honorary Member of the AGBU Central Board and Vice-Chairman of AGBU Argentina Antonio Sarafian has been appointed general correspondent.
Let us add that the events taking place in South America will draw to an end in Armenia in September 2017.