«Մեր տանը հայկական միջավայրում ենք ապրում». «Արի տուն 2017» ծրագրի հունահայ մասնակից
«Հայերն այսօր»-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի մասնակիցների հետ շարունակում է զրուցել Հայրենիքում անցկացրած օրերի, ծրագրից ստացած տպավորությունների մասին: Մեր հերթական անդրադարձը 13-ամյա հունահայ Ալիսա Քյուրքչյանի մասին է.
– Այս տարի ավարտեցի ՀԲԸՄ «Ա. Գալփակյան» վարժարանը: Կարծում եմ՝ ուսումնական տարիների ամենակարևոր ձեռքբերքումը հայերեն խոսել սովորելն էր. քաջ գիտակցում եմ, որ Մայրենին տիրապետելով՝ կարող եմ պահպանել իմ ազգային դիմագիծը և հպարտանալ հայ լինելով: Մեր տանն էլ հայկական միջավայրում ենք ապրում. միմյանց հետ միայն հայերեն ենք խոսում, բոլոր հայկական տոները պարտադիր նշում ենք, որոնցից հատկապես Սուրբ Զատիկի տոնակատարությունն եմ սիրում:
Իսկ Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, քրիստոնեական հավատին հավատարիմ մնալու նպատակով՝ այցելում եմ եկեղեցի և մասնակցում կիրակնօրյա պատարագներին: Շատ համախմբված համայնք ունենք, հայապահպան տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվում, որոնց միջոցով էլ ավելի է ամրապնդվում մեր կապը Հայաստանի հետ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագիրը հիանալի առիթ հանդիսացավ՝ նոր ընկերներ ձեռք բերելու, Հայաստանի տեսարժան վայրեր այցելելու համար: Ծրագրի շրջանակներում շատ լավ ժամանակ ենք անցկացնում, ուրախ եմ, որ Արարատ լեռը տեսա, տպավորված եմ Խոր Վիրապ, Էջմիածին, Մատենադարան և մյուս վայրեր այցելություններից:
Նկատեցի, որ ամեն ինչ լավ էր կազմակերպված՝ սկսած ցուցաբերած հոգատարությունից, վերջացրած մեզ տրվող համեղ սննդից:

«В нашем доме мы живем в армянской среде»: участница программы «Ари тун» из Греции
«Армяне сегодня» продолжает беседы с участниками программы познания Родины молодыми армянами Диаспоры «Ари тун» Министерства Диаспоры РА о впечатлениях о днях, проведенных на Родине в рамках программы. Наша очередная беседа – с 13-летней армянкой из Греции Алисой Кюркчян.
– В этом году окончила гимназию «А.Галпакян» ВАБС. Думаю, самое главное достижение за годы учебы – научилась говорить по-армянски. Прекрасно сознаю: владея родным языком, могу сохранить свой национальный облик, гордиться тем, что армянка. В нашем доме мы тоже живем в армянской среде – между собой говорим исключительно на армянском, все армянские праздники отмечаем в обязательном порядке, особенно люблю праздник Святой Пасхи.
А с целью сохранения верности Армянской Апостольской церкви, христианской вере посещаю церковь и участвую в воскресных литургиях. У нас очень сплоченная община, организуем различные мероприятия по сохранению армянства, посредством которых еще более крепнет наша связь с Арменией.
Программа Министерства Диаспоры РА «Ари тун» стала прекрасным поводом приобрести новых друзей, посетить достопримечательные места Армении. В рамках программы мы очень хорошо проводим время. Рада, что увидела гору Арарат, впечатлена экскурсиями в Хор Вирап, Эчмиадзин, Матенадаран и другие места.
Заметила, что все было прекрасно организовано – начиная с заботливого отношения к нам до вкусной пищи.