Միշտ ուրախությամբ ենք հետևում «Արի տուն» ծրագրի ընթացքին. Սարգիս Բեդոյան
Ապրիլի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցած Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն»-2017թ. ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ բարերար Սարգիս Բեդոյանը, որի մեկենասությամբ Ալֆորվիլ քաղաքի «Ս. Մեսրոպ-Արապեան», Փարիզի «Դպրոցասեր» և Մարսելի «Համազգային» վարժարանների աշակերտները Հայաստան են եկել, ելույթի ընթացքում նշեց, որ արդեն 11 տարի է, երբ նա դեռ «Ս. Մեսրոպ-Արապեան» վարժարանի պատվո ատենապետն էր, իրականացնում են այս ծրագիրը: Տարիներ հետո աշակերտների ծնողներն են խանդավառված միացել՝ գիտակցելով օտարության մեջ ապրող իրենց երեխաների՝ Հայաստան այցելելու կարևորությունը:
«Այս տարիների ընթացքում մեր ցանկությունն է եղել, որ սփյուռքահայ երիտասարդները Հայաստան այցելելով՝ կապվեն իրենց արմատներին, մոտիկից ծանոթանան հայկական ավանդույթներին և Հայրենիքը հոգիներում ունենալով՝ Ֆրանսիա վերադառնան: Միշտ ուրախությամբ ենք հետևում «Արի տան» ընթացքին և համոզված ենք, որ ծրագրի շրջանակներում «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնում և մյուս վայրերում լինելով՝ ֆրանսաբնակ տղաները հայրենասիրությամբ կտոգորվեն, քանի որ նրանք գուցե ապագայում Հայոց բանակի քաջարի զինվորները դառնան և պաշտպանեն մեր սահմանների անառիկությունը»,- «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ասել է Սարգիս Բեդոյանը:
Այնուհետև բարերարը պատանիներին ու աղջիկներին հիշեցրել է, որ 8-10 միլիոն հայերով՝ ուժեղ, համախմբված ժողովուրդ են, և հորդորել է հպարտանալ այդ ժողովրդի զավակները լինելու համար:
Վերջում Սարգիս Բեդոյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ջերմ ընդունելության և համագործակցության պատրաստակամության համար՝ վստահեցնելով, որ հետագայում շարունակելու են ակտիվորեն մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին:

Всегда с радостью наблюдаем за ходом программы «Ари тун»: Саргис Бедоян
В своем выступлении на торжественной церемонии открытия программы познания родины молодежью Диаспоры «Ари тун», состоявшейся 10 апреля в Министерстве Диаспоры РА благотворитель Саргис Бедоян, при меценатстве которого учащиеся гимназий «Св.Месроп-Арапеан» Алфорвиля, «Дпроцасер» Парижа и «Амазгаин» Марселя приехали в Армению, отметил, что уже 11 лет, еще с тех времен, когда он был почетным председателем гимназии «Св.Месроп-Арапеан», осуществляет эту программу. Спустя годы родители учащихся воодушевленно присоединились, сознавая важность поездки в Армению их детей, растущих на чужбине.
«В течение этих лет мы хотели, чтобы молодые армяне Диаспоры, посещая Армению, привязались к своим корням, ближе познакомились с армянскими традициями и возвращались во Францию, лелея в душе Родину. Всегда с радостью наблюдали за ходом программы и убеждены, что, побывав на воинском пантеоне «Ераблур», мемориальном комплексе Цицернакаберда, Первопрестольном Святом Эчмиадзине и в других местах, проживающие во Франции мальчики преисполнятся патриотизма, поскольку в будущем, возможно, они станут отважными воинами Армянской армии и будут защищать неприступность наших границ», – как передает «Армяне сегодня», сказал Саргис Бедоян.
Затем благотворитель напомнил юношам и девушкам, что 8-10 миллионов армян – сильный, сплоченный народ, призвав гордиться тем, что являются детьми этого народа.
В заключение Саргис Бедоян выразил благодарность министру Диаспоры РА Грануш Акопян за теплый прием и готовность к сотрудничеству, заверив, что и в дальнейшем продолжит активно участвовать в программе «Ари тун».