Հայոց լեզվի վաստակաշատ ուսուցիչների, լիբանանահայ գործիչների պարգևատրում
Լիբանանում ՀՀ դեսպանատան կազմակերպությամբ և աշխատանքային այցով Լիբանանում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի նախաձեռնությամբ, հուլիսի 14-ին, Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանի ներկայությամբ, դեսպանատան մեջ տեղի ունեցավ հայոց լեզվի լիբանանահայ վաստակաշատ ուսուցիչներին նվիրված երախտագիտության ձեռնարկ:
Բացման խոսքում Հրանուշ Հակոբյանը, գնահատելով ուսուցիչների նվիրական աշխատանքը, կարևորեց նրանց ունեցած անփոխարինելի դերը Սփյուռքում Մայրենիի պահպանման և հայ սերնդի դաստիարակության գործում:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքում շեշտեց, որ  հայ ուսուցիչն ամրակուռ մի կամուրջ է, որի միջոցով հայ նոր սերունդը կապվում է Հայաստանին և կառչած մնում իր արմատներին:
Ձեռնարկի ավարտին տեղի ունեցավ պարգևատրման արարողություն, որի ընթացքում հայոց լեզվի վաստակաշատ և թոշակառու ուսուցիչները արժանացան Սփյուռքի նախարարության գնահատագրին և «Երախտագիտության», «Մայրենիի դեսպան» մեդալներին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության  կողմից պարգևատրվել են հետևյալ ուսուցիչները.
Մաքրուհի Խաչատուրյան (Ազգային Ռուբինյան վարժարան), Զապել Բոյաջյան (Ազգային Ռուբինյան Ս. Մ. վարժարան), Ազնիվ Ալթունյան (Ազգային Ռուբինյան Ս. Մ. վարժարան), Սիրարփի Քետերյան (Ազգային Ռուբինյան Ս. Մ. վրժ.), Մաքրուհի Երկանյան (Սահակյան-Լ. Մկրտիչյան քոլեջ), Դոկտ. Մարի Բեքարյան (Սահակյան-Լ. Մկրտիչյան քոլեջ), Ավետիս Դիբան (Վահան Թեքեյան միջնակարգ վարժարան), Ռիտա Թամուկյան (Վահան Թեքեյան միջնակարգ վարժարան), Շաքե Դոմբուրյան (Վահան Թեքեյան միջնակարգ վարժարան), Լորիս Թուղլաջյան (Վահան Թեքեյան միջնակարգ վրժ.), Վերժին Սաաթջյան (Հայ Կաթողիկե Մեսրոպյան բարձրագոյն վարժարան), Անի Դագեսյան (Հայ Ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարան), Լենա Սահակեյան-Ջորջյան (Հայ Ավետարանական Փ. և Է. Թորոսյան միջնակարգ վարժարան):
Հավելենք նաև, որ ձեռնարկի ընթացքում պարգևատրվեցին նաև լիբանանահայ գործիչներ՝ Հրայր Տանձիկյանը, Արթուր Գոնդակչյանը, Էդգար Դավիթյանը, Գրիգոր Նազարյանը և հոգևոր, ազգային երգերի կատարող Անաիս Գուդեկյանը:

Награждение заслуженных учителей армянского языка, армянских деятелей Ливана
В посольстве РА в Ливане в присутствии посла РА в Ливане Самвела Мкртчяна 14 июля состоялось чествование заслуженных учителей армянского языка, организованное посольством РА в Ливане по инициатив е находящейся в рабочим визитом в Ливане министра Диаспоры Грануш Акопян.
Высоко оценив преданную работу учителей, Грануш Акопян в своей вступительной речи отметила важность их незаменимой роли в деле сохранения в Диаспоре родного языка и воспитании армянского поколения.
Министр Грануш Акопянь подчеркнула, что армянский учитель – прочный мост, посредством которого новые поколения  армян привязываются в Армении и сохраняют верность своим корням.
В завершение мероприятия состоялась церемония награждения, в ходе которой заслуженные и ушедшие на пенсию учителя-армяне удостоились Почетных грамот, медалей «Признательность» и «Посол родного языка» Министерства Диаспоры.
Награды Министерства Диаспоры РА были вручены следующим педагогам:  Макруи Хачатурян (Национальная гимназия «Рубинян»), Запел Бояджян (Национальная гимназия «Рубинян С.М.»), Азнив Алтунян (Национальная гимназия «Рубинян С.М.»), Сирарпи Кетерян (Национальная гимназия «Рубинян С.М.»), Макруи Ерканян (колледж «Саакеан-Л.Мкртичян), Аветису Дибану (средняя гимназия «Ваан Текеян»), Рите Тамукян (средняя гимназия «Ваан Текеян»), Шаке Домбурян (средняя гимназия «Ваан Текеян»),  Лорису Тухладжеану (средняя гимназия «Ваан Текеян»), Вержин Саатчян (Армянская Католическая высшая гимназия «Месропян»), Ани Дагесян (Армянская Евангелистская центральная высшая гимназия), Лене Саакеян-Джорджян (Армянская Евангелистская средняя гимназия «П. и Э. Торосян).
Добавим также, что в ходе мероприятия были награждены также армянские деятели Ливана Грайр Тандзикян, Артур Гундарджян и Эдгар Давитян.