Հրանուշ Հակոբյան. «Արցախը մեր գոյության դարպասն է»
Հայաստանը, հայիրականությունը՝ իր քաղաքական, սոցիալական, մշակութային չափումներով բազմակողմ ներկայացնելու մեր առաքելությունը կիսատ կլիներ, եթե չփորձեինք այդ ամենը ներկայացնել նաև պաշտոնական անձանց տեսանկյունից։
Մենք սկսում ենք նոր խորագիր, որտեղ պաշտոնատար անձանց հետ մեր զրույցները լինելու են որքան պաշտոնական, նույնքան էլ՝ ոչ պաշտոնական։ «Ժամ»-ին բնորոշ անկաշկանդ ու անմիջական ոճով փորձելու ենք խոսել ոչ միայն իրենց ոլորտի խնդիրների, Հայաստանի հեռանկարների, այլ նաև անձնականի մասին։
Խորագրի առաջին հյուրը ՀՀսփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն է։
Զրուցեց Աննա Գիվարգիզյանը:
— Խորհրդային Միության տարիներին դպրոցում պարտադիր շարադրություն էինգրում «Ի՞նչ եմ երազում դառնալ» թեմայով, հետաքրքիր է, ի՞նչ եք գրել այդ շարադրության մեջ։
— Վեցերորդ դասարանում էի, երբ հայրս ասաց. «Աղջիկս մաթեմատիկոս պիտի դառնա»։ Դա կարծես կյանքի ծրագիր դարձավ. նման թեմայով բոլոր շարադրություններում գրում էի՝ մաթեմատիկոս եմ դառնալու։ Մայրս երազում էր, որ բժշկուհի դառնամ, բայց ես արյունից վախենում եմ, մարդկային ցավերն ինձ ցավ են պատճառում։ Ես միայն արտաքուստ եմ շատ խիստ, իրականում հոգով նրբազգաց եմ։ Իսկ մարդկային, ընկերական հարաբերություններում փոքր երեխայի եմ նման. մի տեսակ անպաշտպան եմ դառնում, ուզում եմ, որ ուրիշներն ինձ ղեկավարեն։ Այդպես էլ բժշկությունը չընտրեցի։
— Ձեր մոր երազանքը, կարծեմ, Ձեր քույրը կատարեց։
— Այո՛, քույրս բժշկական հաստատություն է ղեկավարում։ Նա մենեջեր է և փայլուն է կատարում իր գործը։ Իմ առաջին մասնագիտությունը կիրառական մաթեմատիկան է (այն մեր երկրում նոր գիտություն էր 70-ականների սկզբին): Ի դեպ, Խորհրդային Միությունում կիբեռնետիկան համարվում էր «կեղծ գիտություն» և մերժվում էր, և միայն անցյալ դարի 60-ականներին այն վերջնականապես ընդունվեց։ Իսկ 70-ականների սկզբին Հայաստանում Սերգեյ Մերգելյանի գլխավորությամբ հիմնված գիտահետազոտական ինստիտուտում ստեղծվեցին առաջին հաշվիչ մեքենաները` Նաիրի, Հրազդան, Արաքս… Այս ամենն անչափ հետաքրքիր էր մաթեմատիկայով հետաքրքրվող ինձ նման երիտասարդի համար, ուստի ես ընտրեցի ոչ թե դասական մաթեմատիկան, այլ կիրառականը:
— Երբևէ չե՞ք փոշմանել:
— Երբե՛ք: Ես շատ ուրախ եմ, որ մաթեմատիկան ընտրեցի, մաթեմատիկական մտածողությունն ինձ շատ է օգնում։ Մի դեպք պատմեմ։ Երբ ընդունվեցի համալսարան, մի օր մայրիկիս հետ փողոցում դպրոցիս տնօրենին հանդիպեցինք, որը նաև իմ մաթեմատիկայի ուսուցիչն էր եղել: Երբ նա իմացավ, որ ընդունվել եմ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, հակառակ ակնկալիքիս, թե կուրախանա, ասաց. «Մի՞թե կարելի էր այս երեխային մաթեմատիկայի ֆակուլտետ տանել»: Ես վիրավորվեցի, որ ուսուցիչս դեմ էր իմ ընտրությանը: Անցան տարիներ: Տնօրեն-ուսուցչիս հանդեպ հարգանքի հետ նաև ցավը պահեցի սրտումս։ Երբ արդեն Հայաստանի կոմերիտմիության Կենտկոմի առաջին քարտուղարն էի, նա մի օր եկավ ինձ մոտ։ Երբ նստեցինք դեմ-դիմաց, ասաց. «Աղջի՛կս, եկել եմ, որ ասեմ՝ վերջապես գտար քո տեղը… Մաթեմատիկան քեզ համար «նեղ» էր… դու պետք է հասարակական դեմք դառնայիր»: Ես ապշեցի. մարդը չէր մոռացել մեր հանդիպումը, երևի հասկացել էր, որ հոգիս խոցվել է: Հուզվել էի շատ, նաև հասկացա, թե ինչ է նշանակում լինել իսկական մանկավարժ՝ հետևողական սեփական սկզբունքներում և կանխատեսումներում: Ահա այսպես, մաթեմատիկայից անցում կատարեցի քաղաքական ոլորտ: Հասարակական-քաղաքական գործունեությունը ինձ հեռացրեց մաթեմատիկայի դասախոսի իմ սիրած աշխատանքից։
– Ասացիք, որ մաթեմատիկան Ձեր առաջին մասնագիտությունն է, իսկ մյուսնե՞րը։
– Կոմերիտմիության կենտկոմումաշխատած տարիներին սովորել եմՄոսկվայի հասարակական գիտություններիակադեմիայում (1986–1989թթ.)։ ԽորհրդայինՄիությունում քաղաքական բարձր պաշտոնզբաղեցնողը պետք է անպայման նաևքաղաքական կրթություն ստանար։
Հայաստանի անկախացումից հետո,լինելով Պառլամենտի ամենաերիտասարդանդամներից մեկը, ակտիվորեն ներգրավվեցիօրենսդրական աշխատանքների կատարմանմեջ։ Չնայած Խորհրդային տարիներին էլպատգամավոր եմ եղել, սակայն այն ժամանակօրենք ընդունելիս ավելի շատ «թարգմանիչ»էինք, քան օրենսդիր։ Օրենքները թարգմանվումէին ռուսերենից, կրճատվում էր այն ամենը,ինչը բնորոշ չէր Հայաստանին, և մենք առանցքննարկելու քվեարկում էինք: Բոլոր օրենքներնընդունվում էին միաձայն։ Նոր պայմաններումպետք էր պետության օրենսդրական հիմքերըստեղծել, պետք էր պետական ինստիտուտներիկայացման իրավական օրենքներ ընդունել։Իսկ դրա համար նաև իրավական գիտելիքէր անհրաժեշտ։ Եվ ես, առանց երկմտելու,ընդունվեցի և 1994 թ. ավարտեցի ԵՊՀիրավագիտության ֆակուլտետը։ Այնուհետևպաշտպանեցի թեկնածուական, իսկ 2006-ին՝ նաև դոկտորական թեզ՝ նվիրված ՀՀպառլամենտին և պառլամենտարիզմին: Սերըկրթության և գիտության նկատմամբ մեր մեջներարկել են ծնողներս մանուկ հասակում։Ուրախ եմ, որ նման կրթություն եմ ստացել։
Պետական կառավարման մեջաշխատելու համար իրավաբանականգիտելիքներ են պետք, իսկ արդյունավետկառավարելու համար՝ ֆորմալ մտածողություն:Տարիների ընթացքում նաև աշխատանքի մեջ եմսովորում։ Մարդ պետք է ամեն օր սովորի: Սա էիմ քաղաքական և կրթական կրեդոն:
— Եթե չեմ սխալվում, պետական աշխատանքին զուգահեռ, նաև դասավանդում եք։
— Այո՛, դասավանդում եմ Երևանիկառավարման ակադեմիայում, իսկ շաբաթև կիրակի օրերին՝ Գավառի պետականհամալսարանում, որը, ինչպես ընդունվածէ ասել, «ցուրտ ու մութ տարիներին»՝1993 թ., հայրս է հիմնադրել: Պառամենտի ևպառլամենտարիզմի մասին իմ մենագրությունընաև ուսումնական ձեռնարկ է դարձելուսանողների համար:
— Չե՞ք հոգնում։
— Ես հանգստանում եմ ուսանողներիհետ: Լսարանն իմ ամենասիրած վայրնէ։ «Անբավարար» երբեք չեմ նշանակում,դա հորիցս եմ սովորել… բայց ի պատիվուսանողներիս՝ պետք է ասեմ, որ միշտ«գերազանց» կամ «լավ» են ստանում։
— Ինչպե՞ս եք վերաբերվում քննադատությանը: Մամուլում այսօր հաճախ ենք հանդիպում հոդվածների, որտեղ քննադատում են նախարարության աշխատանքը:
— Նայած ինչ քննադատություն:Գործնական, կառուցողական քննադատությունն օգնում է։ Բայց պետք է նաև գնահատելարվածը։ Երբեմն ասում են՝ նախարարությունը«մուրացկանություն» է անում։ Ի՞նչ վատբան կա նրանում, երբ ասում եմ՝ ո՞ւր ենմանթաշովներն ու լազարևները, դրսումապրող և աշխատող հայ մեծահարուստները,թող գան, ներդրում կատարեն և աշխատենհայրենիքում: Վա՞տ բան եմ ասում… Կամառաջարկում ենք՝ «2–3 տարին մեկ ձերհանգիստն անցկացրեք Հայաստանում»: Եթեհայ ես ու ընդամենն այստեղ հանգստանալովկարող ես օգտակար լինել հայրենիքին,ինչո՞ւ չանել: Որոշ լրագրողներ այս անչափկարևոր հարցադրումները գլխիվայր շուռ ենտալիս և աղմուկ բարձրացնում։ Դրանք ինձընդհանրապես չեն մտահոգում, քանի որգիտեմ՝ դրանց հետևում չարամիտ մարդիկ ենկանգնած, և հիմնականում մտացածին են։
— Այնպիսի տպավորություն է այս օրերին, որ ամեն բան աշխատում եք ինքներդ անել, նույնիսկ մի շարք հանդիպումների, որ կարող էիք ներկա չգտնվել, անպայման մասնակցում եք: Չե՞ք վստահում Ձեր ենթականերին:
— Վստահության հարցը չէ, ես ինձպատասխանատու եմ զգում ամեն բանիհամար: Աստված մի արասցե՝ ինչ-որ բանայնպես չլինի։ Ես հետո երկար աշխատում եմշտկել սխալը, հասկանալ պատճառը, որպեսզիայն նորից չկրկնվի։ Իմ գործընկերներն էլ ինձհետ աշխատում են։ Սիրում եմ որակյալ գործը:
— Որո՞նք էին Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի արդյունքները:
— Նախ ուրախությամբ պետքէ արձանագրել, որ այս հարթակը, որնամենաըմբոստ, ամենազոր, ամենասուրմարդկանցից է բաղկացած, կայացել է։Ութերորդ անգամ հավաքվել և այսքանխանդավառությամբ քննարկել ոլորտինվերաբերող հարցեր, արդեն արդյունք է։
Երկրորդ՝ լրագրողները հաստատումեն մնայուն կապեր, ինչի արդյունքումտեղեկատվությանփոխանակման հայկականհսկայածավալ ցանց է առաջացել։
Էական եմ համարում, որ այսհամաժողովի ընթացքում ճշտվել են այնառաջնահերթ թեմաները, որոնց առաջիկայումպետք է անդրադարձ կատարեն հայկականբոլոր ԶԼՄ-ը։ Համաժողովին առանձնակի շուքհաղորդեց Արցախ այցելությունը, լրագրողներիհանդիպումը սահմանին կանգնած մեր քաջզինվորների հետ։
Կարևոր ձեռքբերում էր միասնաբար«Դու ի՛նչ ես անում Արցախի համար»շարժում սկսելը, որը մեծ թափ է ստացելսփյուռքյան համայնքներում։ Պատահականչէ, որ, այդ շարժումից ոգևորված, մենք 2017-ըհայտարարեցինք Արցախի տարի։ Ակնկալումենք յուրաքանչյուր հայից անմիջական ներդրումունենալ Արցախի զարգացման և առաջընթացիգործում։
— Ո՞ր երկրում է առաջինը ստեղծվել սփյուռքի նախարարություն:
— Իհարկե՝ Իսրայելում: Նրանքսփյուռքի հարցերով զբաղվող երկունախարարություն և մեկ գործակալությունունեն: Մեր և հրեական սփյուռքը իրարիցտարբերվում են նրանով, որ մեր սփյուռքն ումեր երկիրը գրեթե միաժամանակ, զուգահեռեն ձևավորվել, իսկ հրեական սփյուռքն ինքնէ ծնել իր պետությունը: Չմոռանանք, իհարկե,որ Իրանում, Եվրոպայում հայկական սփյուռքըդարեր առաջ է ստեղծվել: Օրինակ, 1604թվականին Շահ Աբասը 300 հազար հայիդաժանաբար տեղահան արեց ու տարավՆոր Ջուղա: Սպահանում այսօր գործում էմեր ամենակազմակերպված համայնքներիցմեկը, իսկ մեր Ամենափրկիչ եկեղեցին,որը 350 տարեկան է, ես կդասեի աշխարհիհրաշալիքների շարքին:
— Աշխարհում շա՞տ կան պետություններ, որ ունեն Սփյուռքի նախարարություն:
— 26 տարբեր երկրներում գործումեն Սփյուռքի նախարարություններ, 60-իցավելիում՝ գերատեսչություններ, որոնքզբաղվում են սփյուռքի հարցերով: Ընդունվածէ ասել, որ այսօր աշխարհը «սփյուռքանում» է,նույնիսկ սկսել են խոսել ոչ թե պետությունների,այլ սփյուռքների մասին:
Սփյուռքի նախարարություն կաԽորվաթիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում…Երբ մեր նախարարությունն արդենվերջնականապես ձևավորվել էր, ես իմգործընկերներին հրավիրեցի Հայաստան:«Սփյուռքի հեռանկարները գլոբալացվողաշխարհում» խորագրով մերկազմակերպածմիջազգային համաժողովին մասնակցեցին18 երկրի ներկայացուցիչներ: Արդյունքումընդունվեց երևանյան հայտարարությունը,որտեղ առաջարկվում էր ՄԱԿ-ին կից ստեղծելաշխատանքային խումբ՝ սփյուռքի խնդիրներինիրավական հիմնավորումներ տալու և սփյուռքիմասին համատեղ հռչակագիր կամ կոնվենցիաընդունելու համար:
– Որպես Սփյուռքի նախարար՝ այս բոլոր տարիների Ձեր ձեռքբերումների և բացթողումների մասին խոսենք: Ինչո՞վ եք հպարտանում և ինչի՞ համար եք ափսոսում:
— Հայաստանում գործող բոլորնախարարությունները գրեթե 100 տարեկանեն, իսկ մենք ընդամենը ութ տարի է, որգործում ենք: Կրթության նախարարը փոխվումէ, փոխվում է մոտեցումը, բայց դպրոցներնու համալսարանները մնում են: Մշակույթինախարարը փոխվում է, բայց թատրոնները,կինոթատրոնները, գրադարանները մնումեն: Մոտեցումներն են փոխվում: Իսկ այսնախարարությունը մենք զրոյից ստեղծեցինք:Կառույց ստեղծելու համար երեք հիմնականբաղադրիչ է պետք` ֆինանսներ, կադրեր ևվստահություն: Սկսվել էրհամաշխարհայինֆինանսատնտեսական ճգնաժամը, ևֆինանսները շատ քիչ էին, սփյուռքը իմացող,սփյուռքի հիմնախնդիրները հասկացողպատրաստված կադրեր նույնպես չկային։
Բացակայում էր Հայաստանի նկատմամբՍփյուռքի վստահությունը, քանի որ հրապարակիվրա էր հայ-թուրքական արձանագրություններիհարցը, որի պատճառով աշխարհասփյուռհայությունն ըմբոստացել էր: Այս երեք «ոչ»-երի պայմաններում, այնուամենայնիվ,ստեղծվեց մեր նախարարությունը: Հպարտեմ, որ մեր թիմով կարողացանք այնպեսաշխատել, որ նախարարության նկատմամբվստահությունն ավելացավ: Այսօր արդեն 6համահայկական կազմակերպությունների հետհամատեղ ծրագրեր իրականացնելու համարհամաձայնագրեր, հուշագրեր ենք ստորագրել,91 մասնագիտական համաժողովներ ենքկազմակերպել, որոնց մասնակցելու համար120 հազարից ավելի մարդ է եկել Հայաստան։Մեր հայրենակիցները ծանոթացել են տեղիմասնագետների հետ, իրենց գիտելիքները, փորձըի շահ Հայաստանին օգտագործելու ծրագրերառաջարկել: Մեր նպատակը Հայաստանգումարներ բերելը չէ, դա «Հայաստան»համահայկական հիմնադրամն է անում, մենքգիտելիքներ, կապեր, հնարավորություններ ենք«բերում», որոնք կարող են նպաստել Հայաստանիհզորացմանն ու զարգացմանը:
Երբեմն, գործին լիարժեք տեղյակչլինելով, մեզ անհիմն քննադատում ենսիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքներիհարցում: ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայումՀայաստանի կառավարության աշխատանքնայս ուղղությամբ բերվեց որպես լավագույնօրինակ։ Դա նաև մեր նախարարությանձեռքբերումն է, քանի որ սիրիահայերիհարցերը ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբՀայաստանում համակարգում է մերնախարարությունը։
Մենք աշխատում ենք ոչ մի գործ կիսատչթողնել, մարդկանց տված խոստումներնանպայման կատարել, այլապես Սփյուռքը մեզչի վստահի:
— Դժվա՞ր է աշխատել սփյուռքահայերի հետ:
— Մեր ամենամեծ դժվարությունը, իտարբերություն մյուս նախարարությունների,այն է, որ կառույցները, ում հետ աշխատում ենք,անկախ են և տարբեր երկրներում են գործում։Ես ո՛չ հրամայել կարող եմ, ո՛չ հանձնարարել,ո՛չ պահանջել, ո՛չ էլ վերահսկել: Միակտարբերակն է՝ բանակցել, երկխոսությունվարել, բացատրել, համոզել, խնդրել, սպասել,նամակ գրել… Կպատասխանեք` լավ, չե՞քպատասխանի, ոչինչ չեմ կարող անել: Լինումէ՝ ամիսներով սպասում ենք X կամ Y կառույցիղեկավարի պատասխանին, որը հետոասում է` գիտե՞ք, Մայամիում էի, չհասցրեցիպատասխանել, կամ՝ չբացեցի համակարգիչս,կամ՝ չտեսա։ Ի՞նչ կարող ենք անել: Ես միայնմեր աշխատակազմին կարող եմ հանձնարարել,պահանջել: Մյուս նախարարները հրամանեն ստորագրում, որը պետք է կատարիողջ համակարգը, և հետո ստուգում: Մերկառույցում այդպես հնարավոր չէ:-
– Եվ կառույցները, ում հետ աշխատում եք, սփռված են աշխարհով մեկ։
— Այո՛, 118 երկրում։ Մենք նաևմասնագետների խնդիր ունենք: Մեր առաջարկովԵրևանի պետական համալսարանումստեղծվել է Սփյուռքագիտության ամբիոն,որը մասնագետներ է պատրաստում։Մասնագետների գործիմացությունը շատկարևոր է: Սփյուռքից էլ մարդիկ հրավիրեցինք,որ օգնեն, բայց այստեղ էլ այլ խնդիրներ ի հայտեկան: Շատ կարևոր է մարդկանց և կառույցներիհետ հարաբերություններ կառուցելը, ճիշտկարգախոս գտնելը, որը մարդու սրտին մոտլինի ու ոգևորի: Օրինակ՝ «Դու ի՞նչ ես անումԱրցախի համար» կարգախոսով նոր շարժումըբոլորի համար սրտամոտ է: Կարծում ենք, որամեն հայ պետք է մտածի Արցախի մասինև հարց տա ինքն իրեն, թե ինչ է արել նրահամար: Արցախը մեր գոյության և լինելիությանդարպասն է: Արցախը մեր խիղճն է, ոգին ևհպարտությունը, մենք պետք է ամեն ինչ անենքԱրցախի միջազգային ճանաչման հարցնառաջ տանելու և, իհարկե, տնտեսական,պաշտպանական և մշակութային առումովառավել հզորացնելու համար: Տեսե՛ք, թե այդհողն ի՜նչ հզոր մշակութային դեմքեր է ծնում:Եվ ինչպե՞ս կարելի է հայրենիքի այդ կտորինչսիրահարվել, ազգովի չսիրել ու չպաշտպանել:
Այդ առումով շատ անելիքներ ունեն նաևլրագրողները: Դուք պետք է ամեն երիտասարդիներշնչեք Հայաստանով ապրելու գաղափարը:Այո՛, Հայաստանում կան անօրինություններ,սխալներ և անարդարություններ, բայցո՞ր երկրում դրանք չկան: Դա ոչ թե մատիփաթաթան է պետք դարձնել, այլ մերառաջընթացով, մեր լավով հպարտանալու զորավիգ լինել բարեփոխումներին,միասնաբար պայքարել սխալները վերացնելուհամար: Եթե դրսում ապրող հայը հպարտչլինի իր հայ լինելով, ինչպե՞ս պետք էպատասխանատվություն զգա Հայաստանիառջև: Ի վերջո, Հայաստանն է հային օտարափերում հայ պահող հիմնական ամրոցը ևհայի գոյության թթվածինը:
— Հիմա կտրուկ շրջադարձ կատարենք: Մանկության Ձեր ամենավառ հիշողությունը:
— «Մանկությունը հիշելիս սիրտսդառնում է գինով…»,— կասեր բանաստեղծը:Ես Սարուխան գյուղից եմ: Գյուղերում ամռանամիսներին անասուններին տանում էին սար:Տատս էլ էր գնում: Լուր եկավ, որ տատիկնարդեն վերադառնում է: Ես ու մեծ եղբայրս (ես5 տարեկան էի, նա՝ 6,5) դուրս եկանք՝ տատիկին«դիմավորելու»։ Գնում էինք՝ հույս փայփայելով,թե ուր որ է կտեսնենք նրան: Գնացինք-գնացինք,մութն ընկավ, բարձրացել-հասել էինք սարերը…Հետո հիշում եմ միայն, որ քնաթաթախ աչքերսհորս գրկում բացեցի… Պարզվեց, որ տատսայլ ճանապարհով (սայլով) է գյուղ եկել, իսկմենք՝ երեխաներս, մեկ այլ ճանապարհովէինք գնացել: Տանը մեծ աղմուկ է սկսվում, որերեխաները չկան: Ամբողջ գյուղը ոտքի է ելնումու մեզ փնտրում: Մայրս մի խմբի հետ է մեզփնտրում, և դաշտերում հանդիպում են գայլերիոհմակի ու սարսափում այն մտքից, թե գուցե…Հայրս հարցուփորձով, մեր հետքերով գալիս-հասնում է այն սարը, որտեղ տատս էր մնացել,ու գտնում է մեզ: Էսպես դարձանք գյուղի՝ «գայլիերախից փրկված» հերոսները:
Մյուս դեպքը, որ հիշում եմ. եսհինգերորդ դասարանում էի, իսկ փոքր քույրս՝երկուսուկես տարեկան։ Նա կոնֆետ ուզեց,ձեռքը բռնեցի, գնացինք խանութ։ Ճանապարհինմի հսկա շուն հարձակվեց մեզ վրա, և եսիսկույն քրոջս գցեցի գետնին ու պառկեցի վրան:Շունն ինձ կծեց, վերարկուս էլ պատռեց, բայցքրոջս փրկեցի…
— Շա՞տ եք կարդում, ժամանակ լինո՞ւմ է:
— Մանկուց սիրել եմ կարդալ: Հիշումեմ՝ ինչպես մայրս, որը դպրոցի տնօրենն էր,թեև հոգնած էր գալիս տուն, զբաղվում բոլորգործերով, դեռ ժամանակ էր գտնում և մեզհամար կարդում էր «Հովազաձորի գերիները»:Երկրորդ-երրորդ դասարանից Թումանյան էիկարդում, հետո Շիրազով տարվեցի, ապա`Սևակով: Ինքս էլ էի բանաստեղծություններգրում: Հետո զբաղվածությունս շատացավ,ստեղծագործելու ժամանակ չէր մնում:Հիշում եմ՝ երրորդ կուրսում ապրիլի 24-ինպաստառին գրեցինք՝ «Անե՛ծք» ու քայլեցինքդեպի Ծիծեռնակաբերդ: Միլիցիան վրա հասավ,մեզ քաշքշեցին, ձեռքներիցս պաստառըխլեցին ու պատռեցին: Վրդովված, հուզվածու վիրավորված եկա տուն ու գրեցի միբանաստեղծություն, որի վերջին տողերն էին.
Եվ թողե՛ք՝ գնանք, փարվենք կոթողին,
Որ հանգստանա մեր սիրտը էրված,
Եվ ի հիշատակ անմեղ զոհերի
Անմար կրակը թող միշտ հուրհրա…
— Ունե՞ք խորհրդանիշ, որըմիշտ Ձեզ հետ է:
— Ընտանիքիս անդամների նկարները ևՍևակի գիրքը, որը միշտ սեղանիս է:
— Ո՞վ է Ձեր ամենամոտ ընկերը:
— Փոքր քույրս: Երեք քույր ենք,ունենք մի հրաշալի եղբայր, ընդհանրապեսընտանիքի անդամներով շատ մտերիմ ենք:Մայրս իմ ամենամեծ խորհրդատուն է: Ունեցելեմ փառահեղ հայր, որն իր ուսանողների,շրջապատի պաշտամունքի առարկան էր: Նամեծ, լուսավոր հետք է թողել… Դպրոցական,ուսանողական, աշխատանքային շատմտերիմներ և ընկերներ ունեմ, որոնց կարող էտարիներով չտեսնեմ, բայց երբ հանդիպում ենք,ասես երեկ ենք բաժանվել:
– Ձեր պատգամը դրսում ապրող հայ երիտասարդներին:
– Ցանկանում եմ, որ լավ և շատսովորեն, լինեն մրցունակ, միշտ ձգտենառաջինը լինել: Չմոռանան հայրենիքը՝պահպանելով նրա հետ կապը՝ թե՛գիտակցական, թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգևոր:
Գիտակցեն, որ հայոց լեզուն հայմնալու գլխավոր կռվանն է և հայ ինքնությանողնաշարը: Պետք է սովորել մի քանի օտարլեզու, սակայն մայրենին երբեք չանտեսել:Լեզուն ազգային մեծագույն արժեք է, որըպարտավոր ենք պահել, զարգացնել ևփոխանցել սերունդներին:

Грануш Акопян: «Арцах – врата нашего существования»
Наша миссия всесторонне представить Армению, армянские реалии в их политических, социальных, культурных измерениях была бы неполной, если бы не попытались представить все это также с точки зрения должностных лиц.
Мы начинаем новую рубрику, в которой наши беседы с должностными лицами будут насколько официальными, настолько и неофициальными. В присущем «Жам» раскованном и непосредственном стиле попытаемся поговорить не только о проблемах их сферы, перспективах Армении, но и о личном.
Первый гость рубрики – министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Беседовала Анна Гиваргизян.
-В Советские годы в школах в обязательном порядке писали сочинения на тему «Кем хочу стать». �?нтересно, что писали в этом сочинении Вы?
– Я была в шестом классе, когда отец сказал: «Дочка должна стать математиком». Эти слова словно стали жизненной программой: во всех сочинениях на подобную тему писала, что стану математиком. Мама мечтала, что стану врачом, но я боюсь вида крови, людские муки причиняют мне боль. Я лишь внешне очень строгая, в действительности в душе очень чуткая. А в человеческих, дружеских отношениях я, как маленький ребенок, становлюсь какой-то незащищенной, хочу, чтобы другие направляли меня. Так и не выбрала медицину.
– Мечту Вашей мамы, кажется, выполнила Ваша сестра?
– Да, сестра руководит медицинским учреждением. Она менеджер и блестяще выполняет свое дело. Моя первая специальность – прикладная математика (в начале 70-х в нашей стране это была новая наука). Кстати, кибернетика в Советском Союзе считалась «лже-наукой» и отвергалась, и только в 60-х годах прошлого века была окончательно признана. В научно-исследовательском институте, основанном в Армении в начале 70-х Сергеем Мергеляном, были созданы первые вычислительные машины – «Наири», «Раздан», «Аракс»… Все это было чрезвычайно интересно для интересующегося математикой молодого человека, каким была я, так что я выбрала не классическую математику, а прикладную.
– Никогда не жалели?
– Никогда. Я очень рада, что выбрала математику, математический склад ума мне очень помогает. Расскажу один случай. Когда поступила в университет, однажды с мамой встретились на улице с директором нашей школы, который был также моим учителем математики. Когда он узнал, что поступила на факультет прикладной математики, вопреки ожиданию, что обрадуется, сказал: «Неужели можно было отдавать этого ребенка на математический факультет?» Я обиделась, что мой учитель был против моего выбора. Минули годы. В отношении директора-учителя, наряду с уважением, в сердце сохранилась и боль. Когда была уже первым секретарем комсомола Армении, он однажды пришел ко мне. Когда сели друг против друга, он сказал: «Доченька, пришел сказать, что ты, наконец, нашла свое место… Математика была «узка» для тебя… Ты должна была стать общественной личностью». Я была поражена: человек не забыл ту нашу встречу, наверное понял, что душа моя была уязвлена. Была очень взволнована, и поняла, что означает быть подлинным педагогом – последовательным в собственных принципах и прогнозах. Вот так и произошел переход от математики в политическую сферу. Общественно-политическая деятельность отдалила меня от любимой работы преподавателя математики.
– Вы сказали, что математика – Ваша первая специальность. А остальные?..
– В годы работы в Центральном Комитете комсомола, училась в Московской академии общественных наук (1986-1989гг.). В Советском Союзе человек, занимающий высокий политический пост, непременно должен был получить и политическое образование.
После обретения Арменией независимости, будучи одним из самых молодых членов парламента, активно включилась в законотворческую деятельность. Хотя и в Советские годы была депутатом, однако в то время, принимая законы, были скорее «переводчиками», чем законодателями. Законы переводились с русского, убиралось все, что не было свойственно Армении, и мы, без обсуждения, голосовали. Все законы принимались единогласно.
В новых условиях необходимо было создать основы законодательства государства, принять правовые законы становления государственных институтов. А для этого необходимы были и юридические знания. �? я, без колебаний, поступила и в 1994 году окончила юридический факультет ЕГУ. Затем защитила кандидатскую, а в 2006-м – и докторскую диссертацию, посвященную парламенту РА и парламентаризму. Любовь к образованию и науке привили нам родители с детских лет. Рада, что получила такое образование.
Для работы в системе государственного управления нужно юридические знания, а для эффективного управления – формальное мышление. С годами учусь и в процессе работы. Человек должен учиться каждый день. Таково мое политическое и образовательное кредо.
– Если не ошибаюсь, параллельно с государственной службой, Вы также преподаете?
– Да, преподаю в Ереванской академии управления, а в субботние и воскресные дни – в Гаварском государственном университете, который, как принято говорить, «в темные и холодные годы», в 1993-м, основал мой отец. Моя монография о парламенте и парламентаризме стала также учебным пособием для студентов.
– Не устаете?
– Я отдыхаю со своими студентами. Аудитория – самое любимое мое место. «Неуд» никогда не ставлю – научилась этому у отца… Но к чести моих студентов должна сказать, что они всегда получают «отлично» или «хорошо».
– Как Вы относитесь к критике? В прессе сегодня часто встречаются статьи, в которых критикуется работа Министерства.
– Смотря какая критика. Практическая, конструктивная критика помогает. Но нужно ценить и сделанное. Порой говорят, что Министерство занимается «попрошайничеством». Что плохого в том, когда я говорю – где Манташевы и Лазаревы, армянские богачи, живущие и работающие за пределами страны – пусть приезжают, делают инвестиции и работают на Родине. Что в этом плохого?.. �?ли предлагаем: «Раз в два-три года отдыхайте в Армении». Если ты армянин и, всего лишь отдыхая здесь, можешь быть полезен Родине – почему этого не делать? Некоторые журналисты эти чрезвычайно важные вопросы переворачивают с ног на голову и поднимают шумиху. Это меня совершенно не заботит, поскольку знаю – за ними стоят злокозненные люди, и в основном все это надумано.
– В эти дни складывается впечатление, что Вы стараетесь все делать сами – даже в ряде встреч, на которых могли и не быть, обязательно присутствуете. Не доверяете своим подчиненным?
– Это не вопрос недоверия, я чувствую себя ответственной за все. Упаси Боже, что-то пойдет не так. Я потом долго стараюсь выправить ошибку, понять причину, что бы не повторять вновь. Мои коллеги работают вместе со мной. Я люблю качественную работу.
– Каковы были итоги 8-го общеармянского форума журналистов?
– Во-первых, с радостью нужно констатировать, что эта площадка, состоящая из самых непокорных, сильных, острых людей, состоялась. Собраться в восьмой раз и столь продуктивно обсуждать вопросы, касающиеся сферы – это уже результат.
Во-вторых, журналисты налаживают стойкие связи, в результате чего возникла колоссальная по масштабам сеть обмена информацией.
Существенным считаю и то, что в ходе этого форума были уточнены приоритетные темы, которые в перспективе затронут все армянские СМ�?. Особую торжественность придало форуму посещение Арцаха, встречи журналистов с нашими отважными воинами, стоящими на границе.
Важным достижением было совместное начало движения «Что ты делаешь для Арцаха», приобретшего большой размах в общинах Диаспоры. Не случайно, что, воодушевленные этим движением, мы провозгласили 2017-й Годом Арцаха. Надеемся на непосредственный вклад каждого армянина в дело развития и прогресса Арцаха.
– В какой стране впервые было создано Министерство Диаспоры?
– Конечно, в �?зраиле. У них есть два министерства, занимающихся вопросами диаспоры, и одно агентство. Наша и еврейская диаспоры различаются тем, что наша Диаспора и наша страна сформировались почти одновременно и параллельно, а еврейская диаспора сама породила свое государство. Не будем, конечно, забывать, что в �?ране, Европе армянская Диаспора сформировалась много веков назад. Например, в 1604 году Шах Аббас 300 тысяч армян жестоко депортировал и увез в Новую Джугу. В �?сфагане сегодня функционирует одна из самых организованных наших общин, а наша церковь Всеспасителя, возраст которой насчитывает 350 лет, я бы причислила к числу чудес света.
– Много в мире государств, имеющих министерства диаспоры?
– В 26 разных странах функционируют министерства диаспоры, и более 60 ведомств, занимающихся вопросами диаспоры. Принято говорить, что мир сегодня «становится диаспоральным», заходят даже разговоры не о государствах, а о диаспорах.
Министерства диаспоры есть в Румынии, Хорватии, Франции… Когда наше Министерство уже окончательно сформировалось, я пригласила коллег в Армению. В организованном нами международном форуме «Перспективы диаспор в глобализующемся мире» участвовали представители 18 стран. В итоге было принято Ереванское заявление, в котором предлагалось создать при ООН рабочую группу по выработке правовых основ проблем диаспор и принять совместную декларацию или конвенцию о диаспоре.
– Поговорим о Ваших, как министра Диаспоры, достижениях и упущениях за все эти годы. Чем гордитесь и о чем сожалеете?
– Всем функционирующим в Армении министерствам почти по 100 лет, мы же функционируем всего 8 лет. Меняется министр образования – меняются и подходы, но школы и университеты остаются. Меняется министр культуры – но театры, кинотеатры, библиотеки остаются. Меняются подходы. Наше же Министерство мы создали с нуля. Для создания структуры необходимы три основных компонента: финансы, кадры и доверие. Разразился мировой финансово-экономический кризис, и финансов было очень мало, не было также знающих Диаспору, понимающих ее проблемы кадров. Отсутствовало доверие Диаспоры к Армении, поскольку обсуждался вопрос армяно-турецких протоколов, вследствие чего мировое армянство протестовало. В условиях трех этих «нет», тем не менее, наше Министерство было создано. Горжусь, что нашей командой сумели поработать так, что доверие к Министерству возросло. Сегодня уже подписаны соглашения, меморандумы о реализации совместных программ с 6 общеармянскими организациями, организованы 91 профессиональный форум, для участия в которых в Армению приезжало свыше 120 тысяч человек. Наши соотечественники познакомились с местными специалистами, предложили программы использования их знаний, опыта в интересах Армении. Наша цель – не привлечение сумм в Армению, этим занимается общеармянский фонд «Айастан», мы же «привозим» знания, связи, возможности, которые могут поспособствовать усилению и развитию Армении.
Порой, не будучи вполне сведущи в положении дел, нас беспочвенно критикуют в вопросе работы с сирийскими армянами. На Генеральной ассамблее ООН работа правительства Армении в этом аспекте была приведена в качестве лучшего примера. Это достижение и нашего Министерства, поскольку вопросы сирийских армян, по поручению Президента РА, в Армении координирует наше Министерство.
Мы стараемся не только не оставлять на полпути ни одно дело, непременно выполнять данные людям обещания, в противном случае Диаспора нам верить не будет.
– Трудно работать с армянами Диаспоры?
– Самая большая наша трудность, в отличие от других министерств, состоит в том, что структуры, с которыми мы работаем, независимы и функционируют в разных странах. Я не могу ни приказывать, ни поручать, ни требовать, ни контролировать. Единственный вариант – переговоры, диалог, разъяснять, просить, убеждать, ждать, писать письма… Ответят – хорошо, не ответят – ничего поделать не могу. Бывает, месяцами ждем ответа руководителя организации X или Y, который потом заявляет: знаете, я был в Майами, не успел ответить, либо не открыл свой компьютер, либо не заметил. Что можем поделать? Поручать, требовать я могу только с нашего аппарата. Другие министры подписывают приказы, которые должна выполнять вся система, а потом проверяют. В нашей структуре подобное невозможно.
– �? структуры, с которыми работаете, рассеяны по всему миру?
– Да, в 118 странах. Есть у нас и проблема специалистов. По нашему предложению в Ереванском государственном университете создана кафедра диаспороведения, готовящая специалистов. Квалификация специалистов очень важна. Пригласили и людей из Диаспоры, чтобы помогли, но и тут возникли проблемы. Очень важно наладить отношения с людьми и структурами, найти верный девиз, который был бы близок сердцу человека и воодушевлял. Например, новое движение под девизом «Что ты делаешь для Арцаха» всем близко к сердцу. Думаем, каждый армянин должен думать об Арцахе и задаваться вопросом, что сделал для него. Арцах – врата нашего существования. Арцах наша совесть, дух, гордость, мы должны сделать все для продвижения вопроса международного признания Арцаха, и, конечно, еще более усилить его в экономическом, оборонном и культурном аспектах. Посмотрите, сколь мощные культурные личности порождает эта земля. �? как можно не влюбиться в этот клочок Родины, не любить и не защищать его всей нацией.
В этом плане многое предстоит сделать журналистам. Вы должны внушить молодежи идею жить Арменией. Да, в Армении есть беззакония, ошибки, несправедливость – а в какой стране всего этого нет? Это нужно не поднимать на щит, а гордясь нашим прогрессом, лучшими делами способствовать реформам, совместно бороться за искоренение ошибок. Если армянин, живущий за пределами страны, не будет гордиться своей армянственностью, то как же будет ощущать ответственность перед Арменией. В конечном счете Армения – основная крепость, сохраняющая армянина армянином на чужбине, кислород существования армянина.
– Сменим резко тему. Ваше самое яркое детское воспоминание?
– «Вспоминая детство, сердце становится…», – сказал бы поэт. Я из села Сарухан. В селах в летние месяцы скот выгоняют в горы. Бабушка моя тоже уходила. Дошла весть, что бабушка уже возвращается. Я со старшим братом (мне было 5 лет, ему – 6,5) вышли встречать бабушку. Шли с надеждой, что вот-вот увидим ее. Шли-шли, стемнело, добрались в горы… Потом помню только, что открыла глаза в объятиях отца… Выяснилось, что бабушка одной дорогой добралась до села на телеге, а мы, дети, пошли другой. Дома поднялся большой шум – дети пропали. Всем селом начали искать нас. Мать с одной группой ищет нас, в поле встречают волчью стаю и ужасаются от мысли, что… Отец, расспрашивая, по нашим следам добирается до той горы, где была бабушка, и находит нас. Так стали в селе героями, «спасшимися из волчьей пасти».
Другой запомнившийся случай: я была в пятом классе, а младшей сестре было 2,5 года. Она захотела конфету, я взяла ее за руку и пошли в магазин. По дороге на нас напала огромная собака – я сразу бросила сестренку на землю и легла на нее. Собака укусила меня, порвала пальто, но сестренку спасла…
– Вы много читаете, время бывает?
– Читать любила с детства. Помню, как мама, она была директором школы, приходила с работы усталая, занималась делами по хозяйству, но находила время читать для нас «Пленники барсова ущелья». Со второго-третьего класса я читала Туманяна, потом увлеклась Ширазом, затем Севаком. Сама тоже писала стихи. Потом была очень занята, на творчество времени не оставалось. Помню, на 3-м курсе 24 апреля написали на плакате «Проклятье» и направились к Цицернакаберду. Милиция начала нас дергать, плакат отобрали и порвали. Возмущенная, оскорбленная и взволнованная пришла домой и написала стихотворение, последние строки которого были:
�? дайте нам идти, обнять мемориал,
Чтоб успокоилось наше горящее сердце,
�? в память невинных жертв
Вечный огонь пусть пылает всегда…
– Есть символ, который всегда с Вами ?
– Фотографии членов нашей семьи и книжка Севака – она всегда у меня на столе.
– Кто Ваш самый близкий друг?
– Младшая сестра. Нас три сестры и замечательный брат, вообще членами семьи мы очень близки. Мама мой самый большой советчик. У меня был прекрасный отец – предмет почитания студентов и окружения. Он оставил большой светлый след…
У меня много очень близких школьных, студенческих друзей, людей, с которыми работала. Могу годами не видеть их, но когда встречаемся – будто расстались только вчера.
– Ваш завет армянской молодежи, живущей за рубежом.
– Желаю много и хорошо учиться, быть конкурентоспособными, всегда стремиться быть первыми. Не забывать Родину, сохраняя связь с нею – и сознательную, физическую, и духовную.
Сознавали, что армянский язык – главный залог оставаться армянами и хребет армянской идентичности. Нужно знать несколько иностранных языков, но никогда не пренебрегать родным языком. Язык – величайшая национальная ценность, который обязаны сохранить, развивать и передать поколениям.