Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլը
Հուլիսի 7-ին Աղավնաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին   ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, պետական և մշակույթի գործիչներ, հյուրեր:
Ողջունելով արիտունցիներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց.  Իմ սիրելի պատանիներ և աղջիկներ, հավատում եմ, որ մեծանալու եք որպես հպարտ հայեր, պահպանելու եք մեր ազգի պատիվը, լավ եք սովորելու: Ոզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն ընտանիքներին, որ ձեզ պահեցին, սիրեցին, դարձան ձեր հարազատները: Ուզում եմ շնորհակալ լինել ձեր ծնողներին, որ հավատացին մեզ, ձեզ ուղարկեցին «Արի տուն» և ծրագիրը իրականություն դարձավ:Ուզում եմ, որ այս օրը ձեզ համար պատմական լինի, ու երբեք չմոռանաք: Այսօր ձեզ հետ հանդիպման է եկել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը՝ կարևորագույն ինստիտուտներից մեկի նախագահը»:
Ազգային ժողովի նախագահը բարի երթ մաղթեց սփյուռքահայ պատանիներին ու աղջիկներին: Նա մասնավորապես նշեց. «Շնորհակալություն «Արի տուն» ծրագրի սիրելի մասնակիցներ, իմ կրտսեր հայրենակիցներ: Ուրախ եմ այսօր ձեզ հետ հանդիպել: Հայաստանը և Սփյուռքը միասին ավելի մեծ հնարավորություններ ունեն հասնելու իրենց նպատակներին: Հայաստանը ուժեղ է Սփյուռքով, և Սփյուռքը՝ Հայաստանով, նրանք իրար կապված են բազմաթիվ երակներով, որոնցից մեկն էլ դուք եք: «Արի տունը» հայապահպանության և հայրենադարձության ծրագիր է: Լիահույս եմ, որ ձեր կապը Հայրենիքի հետ ավելի կսերտանա: Դուք կլինեք Հայաստանի դեսպանները սփյուռքում և սփյուռքի դեսպանները՝ Հայաստանում: Ուրախ եմ, որ տեսնում եմ ձեզ առողջ, խրոխտ, ուրախ ու համարձակ: Ողջունունում եմ ձեզ, Հայաստանը ձերն է»:
Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում, երգեցին ու պարեցին խարույկի շուրջ:
Նշենք, որ ծրագրի 2-րդ փուլին մասնակցում է 109 սփյուռքահայ պատանի ու աղջիկ աշխարհի 8 երկրից՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և Հունգարիայից:

2nd stage of “Ari Tun” Program is over
On July 7, the “Ari Tun” Camp in Aghavnadzor hosted the solemn closing ceremony of the second stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora. Among the participants were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan, as well as state and cultural figures and guests.
Greeting the participants of the second stage, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan stated the following: “My dear boys and girls, I believe you will grow up as proud Armenians, maintain the honor of the Armenian nation and study well. I would like to thank the families who hosted you, loved you and became your relatives. I would like to thank your parents for believing in us, sending you to Armenia to participate in the “Ari Tun” Program and helping make the program a success. I want this day to be historic for you and a day you will never forget. Today you will meet with the Speaker of the National Assembly of Armenia, who is the chairperson of one of the major institutions in Armenia.”
The Speaker of the National Assembly wished the young Diaspora Armenian boys and girls good luck and particularly stated the following: “Thank you, dear participants of the “Ari Tun” Program, my junior compatriots. It is a pleasure to meet you today. Armenia and the Diaspora have greater potential to achieve their goals. Armenia is strong with the Diaspora and vice versa. They are linked with many veins, and you all are one of those veins. The “Ari Tun” Program is a program for preservation of the Armenian identity and repatriation. I fully hope you establish a closer connection with the Homeland. You will become Armenia’s ambassadors in the Diaspora and the Diaspora’s ambassadors in Armenia. I am glad to see you healthy, strong, happy and daring. I express my greetings to you. Armenia is yours.”
The participants of the second stage performed numbers that they had rehearsed during the days at the camp.
Among the participants of the second stage of the “Ari Tun” Program were 109 young Armenians from 8 countries, including Russia, Ukraine, Belarus, Uzbekistan, Georgia, the USA, France and Hungary.